Kas ir malkas berkubs? Skaidro mežizstrādes speciālisti

Vasara ir īstais laiks parūpēties par kurināmo nākamajai ziemai. Taču, papētot sludinājumus, jāsecina, ka malka aizvien biežāk tiek tirgota berkubos, jo sters jeb 1x1 metrs sakrautai grēdai, kas malkas uzmērīšanā kādreiz plaši tika izmantots, vairs neskaitoties oficiāla mērvienība. Lai arī pārdevēja izbērto malku, sakraujot šķūnītī, var pārrēķināt, tomēr Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" aptaujātie speciālisti bija skeptiski par šīs mērvienības pielietošanu, jo pircējam haotiski sakritušu malku izmērīt ir visai grūti.

Sociālie dienesti mazturīgajiem iedzīvotājiem piešķir līdzekļus kurināmā iegādei, taču raidījuma skatītājs Andris sašutis, jo uzskata, ka paziņa ar piešķirto malkas daudzumu ir krietni apkrāpta.

Viņš norādīja: "Malku atveda šodien, es ar Sociālo dienestu centīšos situāciju risināt, jo es neesmu vienīgais, ko šādi krāpj. Ko vecā tantiņa zina no kubiem un berkubiem, viņa priecīga, ka vispār kāds atbrauc un kaut ko atved."

Berkubi šobrīd ir pieprasītākā un nosacīti lētākā malkas piegādes mērvienība, ko piedāvā daudzi malkas tirgotāji, bet – kas tad īsti ir berkubs? Kā tas rodas?

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" pētnieks un docents Mežzinātnes fakultātē Agris Ziemelis norādīja: "Šī malkas skaldīšana ir automatizēta, malka tiek saskaldīta, padota pa konveijeru un vienkārši tur sakrīt. Cik blīvi sakrīt, to nezina neviens, un to arī grūti prognozēt."

Bet kā pircējam noskaidrot, cik berkubi atvesti kravas kastē, ja malkas pagales atved, izgāž pagalmā un var tikai zīlēt – ir vai nav pasūtītais daudzums? AS "Latvijas valsts meži" produktu kvalitātes vadītājs Gints Vīksna ieteica atvesto kravu sakraut kārtīgā grēdā un samērīt šo kraujammetodi, piemērojot tilpīguma koeficientu – tādā veidā arī pircējs varēs aplēst, cik daudz malkas atvests. Tomēr aprēķini nav nemaz tik vienkārši, jo vēl jāzina pareizais koeficients, ar kuru jāsareizina izmērītie malkas parametri.

VIDEO. Kā izmērīt atvesto malku

Tomēr jāņem vērā, ka malku var sabērt dažādi, tāpēc visai skeptiski uz berkubiem skatās mežizstrādes speciālisti, jo izmērīt haotiski sakritušu malku ir visai grūti.

AS "Latvijas valsts meži" Produktu kvalitātes vadītājs Gints Vīksna sacīja: "Šādu metodi mēs vismaz akciju sabiedrībā izmantojam tikai beramajām kravām, tātad – piegādājot šķeldu vai smiltis, granti. Malkai šādu metodi neiesaku piemērot, ieteiktu konkrēto malkas kravu pārkraut, sakraut kārtīgi un samērīt ar kraujmēru metodi."

Savukārt "Silavas" pētnieks Ziemelis norādīja, ka, pārkraujot šķūnītī, varēs viegli aprēķināt sterus, tomēr ar malkas pārdevēju varētu būt grūti diskutēt, jo viņš nevar būt drošs, ka puse no malkas nav nokrauta citur.

Secinājums – berkubi ir lētāki, tomēr izmērīt to patieso tilpumu un saprast, vai tiešām atvests ir tik daudz, cik pasūtīts, ir visai sarežģīti. Ja ir šaubas par malkas kvalitāti un izmēriem, to var nepieņemt un sūtīt atpakaļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti