Rīta Panorāma

Krievu brīvprātīgie ziņo par ciema ieņemšanu pie Belgorodas

Rīta Panorāma

Nīderlandē uzstādīts mūzikas albuma radīšanas ātruma rekords

Kā prātīgi ieguldīt un neiekrist krāpnieku lamatās?

«Unikāls piedāvājums tieši jums, jārīkojas ātri!» – kā darbojas finanšu krāpnieki

Unikāla iespēja, tikai jums šāds piedāvājums, nauda jāinvestē tieši šobrīd. Papildus tam tiek radīts emocionāls satraukums, lai cilvēks steigā nevarētu pieņemt izsvērtu lēmumu – tā parasti darbojas krāpnieki, kas cenšas cilvēkus ievilināt savos slazdos, solot labu peļņu, ieguldot akcijās vai kriptovalūtās.

ĪSUMĀ:

  • Lielākoties krāpšanas gadījumi saistīti ar dažādiem it kā investīciju iespēju piedāvājumiem.
  • Krāpnieki liek rīkoties ātri, neļaujot apdomāties.
  • Krāpnieki ir arī trenēti, darbojas pēc scenārija.
  • Viņi veido attiecības ar saviem upuriem, rada sajūtu par peļņas iespējām.
  • Bieži vien krāpnieku nagos iekritušie sastrīdas ar ģimeni, jo domā, ka viņiem skauž.
  • Eksperti aicina uzmanīties arī no firmām vai personām, kas sola it kā palīdzēt atgūt izkrāpto naudu.
  • Nereti tie ir tie paši krāpnieki, kuri mēģina apkrāpt otrreiz.

Šā gada pirmajos četros mēnešos no Latvijas lielāko komercbanku klientiem krāpnieki izmānījuši līdzekļus 3,4 miljonu eiro apmērā. Aizvadītajā mēnesī – 609 tūkstošus eiro, liecina Finanšu nozares asociācijas dati.

Lielākoties krāpšanas gadījumi saistīti ar dažādiem it kā investīciju iespēju piedāvājumiem.

"Swedbank" pārstāvis Jānis Krops norādīja: "Krāpnieku shēma vienmēr ir radīt kaut kādu emocionālo satraukumu, lai cilvēks tajā steigā nepieņem izsvērtus lēmumus, bet, nedaudz emocionāli reaģējot, pieņem sasteigtus lēmumus."

Savukārt "Luminor Bank" krāpšanas novēršanas eksperts Anrijs Šmits norādīja: "Jāsaprot, ka tie ir cilvēki, kas ir trenēti. Viņiem ir savs scenārijs, pēc kura viņi darbojas. Viņiem ir izstrādāta metodoloģija, kā viņi runā ar cilvēkiem, kā viņus pārliecina. Izmanto aktuālas ziņas, kas parādās medijos, lai pēc iespējas labāk ar sociālās inženierijas uzbrukumu savus upurus pārliecinātu, ka vajag investēt, un vajag to noteikti darīt caur viņiem."

Unikāla iespēja, tikai jums šāds piedāvājums, nauda jāinvestē tieši šobrīd, pēc tam būs par vēlu – ar šādu apvārdošanu krāpnieku upuris tiek mudināts investēt savus līdzekļus.

"Swedbank" pārstāvis norādīja: "Izveidojas attiecības starp krāpnieku un apkrāpjamo vismaz kādus trīs četrus mēnešus. Tiek radīts priekšstats, ka šīs investīcijas dod kaut kādu atdevi, tiek zīmēti grafiki, tiek rādīti grafiki. Kas ir vienojošais visos šajos gadījumos? Tiklīdz krāpnieki tiek pie naudas, viņi, protams, naudu mēdz aizskaitīt kriptoaktīvos, kas nozīmē, ka šo naudu praktiski neiespējami atgūt."

Banku pārstāvji aicina pirms ieguldījumu veikšanas konsultēties gan ar radiem un draugiem, gan ar ekspertiem.

"Investīciju krāpniecības gadījumā, kas ir ļoti, manuprāt, paradoksāls gadījums, bieži vien ģimenes locekļi, draugi tiem cilvēkiem saka: "Ko tu dari, tas ir absurds, tu taču redzi, ka tevi apkrāpj!" Šie cilvēki parasti sastrīdas, viņiem vairs nav labas attiecības, tāpēc ka tam cilvēkam, kurš it kā investē, šķiet, ka visiem citiem skauž, ka viņš bija vienīgais, kas kaut ko sapratis, kur tā lielā nauda nopelnāma. Un tad, protams, viņi savā starpā lamājas."

Ja krāpšana notikusi saistībā ar kriptovalūtām, atgūt līdzekļus būs ļoti sarežģīti, visbiežāk pat neiespējami.

"Luminor Bank" krāpšanas novēršanas eksperts paskaidroja: "Ar kriptovalūtu ir diezgan sarežģīti, jo nauda tiek pārvērsta šajā kriptovalūtā. Tai atsekot ir diezgan sarežģīti. Es ieteiktu vislabāk vērsties Valsts policijā, ja cilvēks ir kļuvis par krāpniecības upuri. Var šādos gadījumos palīdzēt, mēģināt atsekot šo ķēdi, cik viņa tālu ir aizgājusi, un, iespējams, aizturēt nelegālos darboņus."

Eksperti aicina uzmanīties arī no firmām vai personām, kas sola it kā palīdzēt atgūt izkrāptos līdzekļus.

"Cilvēks ir gatavs samaksāt, piemēram, 300 vai 500 eiro par kaut kādiem tiesu izdevumiem, par izmeklēšanas uzsākšanu, vēl kaut kādas nodevas samaksāt. Bieži vien tie ir tie paši krāpnieki, kas mēģina vēlreiz apkrāpt," norādīja Krops.

Ja ir vēlme investēt savus brīvos līdzekļus, eksperti aicina to darīt ar licencētu pārvaldnieku vai banku starpniecību. Šādu pārvaldnieku sarakstu var meklēt Latvijas Bankas mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti