4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

4. studija

Cik bieži starppilsētu autobusos par biļetēm iekasētā nauda nonāk šoferu kabatā?

Kādos apstākļos cilvēki mitinās nakts patversmē "Gaiziņš"?

Kādos apstākļos izgulda cilvēkus naktspatversmē «Gaiziņš» Rīgas centrā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā populārs kļuvis vietnē "YouTube" izveidots jauniešu kanāls "Gandrīz pabeigts", kurā puiši apmeklē vietas, kas līdz šim nav fiksētas video, un neviens īsti nezina, kā tur izskatās. Dodoties uz naktspatversmi "Gaiziņš", kas atrodas pie Rīgas Centrāltirgus, jaunieši bija pārliecināti, ka patversmes telpās ir vismaz gultas, un, samaksājot trīs eiro, vieta atradīsies arī viņiem. Tomēr realitāte šokēja jauniešus, liekot prātot, vai tā patiešām jāizskatās patversmei, kurā atskurbšanas pakalpojumu ik gadu saņem tūkstošiem cilvēku, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Redzētais šokē jauniešus

Patversmi "Gaiziņš" Rīgā dēvē arī par "Melno patversmi". Tajā nolēma pārnakšņot trīs jauni cilvēki, kuri veido saturu sociālajiem tīkliem. "YouTube" kanāla "Gandrīz pabeigts" veidotāji Ričards Bulavs un Rūdolfs Kazaks "4. studijai" pastāstīja, ka bija dzirdējuši baumas par apstākļiem šajā patversmē. "Pirms mēs uz turieni gājām, mēs izpētījām, vai tur ir kādi video, kā tur ir iekšā, un nekā nebija. Mums bija tā – okei, Ričard, aiziesim paskatīties! Sliktākais, kas mums likās, ka tur būs kā cietumā, ka tur būs gultas trīsstāvīgās, bez matračiem. Nu, cik gan slikti varētu būt?" pauda jaunieši.

Cik var būt slikti, Ričards un Rūdolfs ieraudzīja, ierodoties patversmē, lai meklētu tur naktsmājas. Puiši atzina, ka visi darbinieki bijuši laipni. Viņiem uzreiz ticis paskaidrots, ka šajā vietā uzturas "zemākās kārtas" pārstāvji un ir utis.  

"Apstākļi ir diezgan draņķīgi, teiksim tā. Tas jau arī pašā sākumā šokēja, kad ieejot ieraugi, ka pirmais cilvēks guļ gaitenī, un tad mēs jau uzreiz galvā domājām, kas varētu būt tajās attiecīgajās istabiņās," stāstīja Ričards.

Istabiņās nav bijušas ne gultas, ne matraču.

"Cilvēki gulēja tiešām drausmīgos apstākļos un, protams, tie cilvēki nebija tādā ļoti labā stadijā, viņi bija diezgan smagā alkohola reibumā. Uzreiz tā smaka, atverot durvis, varēja sajust, bija nepatīkama," situāciju raksturoja jaunieši.

Arī raidījumam "4. studija", tāpat kā "jūtūberiem" radās vairāki neērti jautājumi, vai apstākļi nav par skarbu bez pajumtes palikušajiem, pat ja viņi ir alkohola reibumā?

Kā patlaban izskatās patversmē "Gaiziņš" un vai tajā tiek ievērotas cilvēktiesības, "4. studija" nevarēja pārbaudīt un parādīt saviem skatītājiem, jo organizācijas "Sarkanais Krusts" valde kategoriski aizliedza tajā filmēt. Sākumā viņi norādīja, ka patversmē atrodas Covid-19 pozitīvs cilvēks, bet pēc tam aizliedza filmēt, minot iemeslu, ka šie cilvēki noteikti negribētu televīzijas klātbūtni.

"Tie cilvēki, kas tajā patversmē atrodas, viņi ir mūsu sabiedrības daļa," norādīja biedrības "Latvijas Sarkanais Krusts "ģenerālsekretārs Uldis Līkops. "Viņiem ir tādas pašas tiesības uz sensitīvo datu aizsardzību, kā visiem pārējiem, tai skaitā darbiniekiem, kas tajā patversmē strādā. Un es īstenībā visos iespējamos gadījumos izsaku pateicību tiem cilvēkiem par šādu darbu."

"Sarkanajā Krustā" arī norādīja, ka "Gaiziņš" ir sociālais centrs, kurā tikai viens no pakalpojumiem ir diennakts patversme personām alkohola, narkotisko vai toksisko vielu reibumā. Tā pilda galvaspilsētā neesošās atskurbtuves funkciju. Teju bezsamaņas stāvoklī esošas personas šeit nogādā arī no Rīgai blakus esošajām pašvaldībām.  Raidījums novēroja, kā nepilnu 15 minūšu laikā "Gaiziņš" uzņēma divas personas. Vienu atveda Jūrmalas, otru Rīgas pašvaldības policija. Pēc Rīgas pašvaldības policijas pārstāvja Toma Sadovska sniegtās informācijas, gadā bezpajumtnieki uz nakts patversmēm tiek nogādāti apmēram četrus līdz piecus tūkstošus reižu. Vidēji dienā tie ir 20 gadījumi, un lielākoties runa ir par patversmi Gaiziņa ielā.

"Pamatā tā ir Valsts un pašvaldības policija, kas tos cilvēkus tādā nekomunikablā stāvoklī atved uz turieni. No rīta puses viņi ir atjēgušies, izgulējušies, spēj pateikt, kā viņu sauc, kur viņš ies. Mēs viņam iedodam sausas apakšbikses, un tad viņš aiziet savās ikdienas gaitās," skaidroja Līkops.

"Gaiziņā" plecu pie pleca ar vietējiem klientiem, kas 80 procentos esot vienas un tās pašas personas, nakšņojuši arī tūristi teju no visām pasaules valstīm. Apreibušie ārvalstu viesi gan samaksājot paši vai arī viņu vietā to darot vēstniecības. Cilvēku, kuriem nepieciešams šis pakalpojums, ir daudz, taču  "Sarkanais Krusts" ir vienīgie, kuri uzņēmušies atskurbtuves funkcijas.

Bez kristāla lustrām un marmora grīdām

Savukārt Maskavas ielā 208 atrodas viena no Rīgas pašvaldības patversmēm – Rīgas patversme, kurā neuzņem cilvēkus alkohola apreibumā. Tiesa gan, ir izņēmumi, ja šīs personas ir atveduši likumsargi.

"Ar cilvēkiem dzērumā tiešām ir ļoti grūti strādāt," atzina Rīgas patversmes direktore Dagnija Kamerovska. "Tur ir Dieva zīmes; viņi rāpo, mēģina kaut kur aiziet, kad pamostas, un cits mērķtiecīgi rāpo uz durvīm, lai uzlietu fiksi "uz karstām oglītēm" kaut ko virsū. Visu laiku noteikti ir jāskatās un jāvaktē, ko viņi dara, kā viņi dara, vai kādam slikti nepaliek."

Šādās vietās nav ne kristāla lustru, ne marmora grīdu, ne livrejās tērpta personāla; te ir runa par primāro, neatliekamo vajadzību nodrošināšanu,

uzsvēra "Latvijas Sarkanais Krusts" ģenerāldirektors.

"Tas, ka viņi guļ uz matračiem, ir absolūti normāli, jo aiz viņiem ir arī jāsakopj. Tas, ka tās istabas, kurās viņi guļ, ir ar viegli sakopjamu grīdu, un matrači ir vairāk vai mazāk ūdens necaurlaidīgi un viegli uzkopjami, tas ir tikai tāpēc, lai būtu higiēna, lai būtu drošība arī pašiem gulētājiem," skaidroja Kamerovska, piebilstot, ka arī par gulēšanu krustām šķērsām nav jāšausminās, jo piedzēries cilvēks nekad nav skaists.

Iespējams, "jūtūberu" uzlidojums nakts patversmei "Gaiziņš" nebūtu noticis, ja "Sarkanais Krusts" būtu ieinteresēts informēt sabiedrību ar mūsdienīgām metodēm. To, ko cilvēki nevar ieraudzīt un uzzināt interneta plašajā pasaulē, viņi izvēlas redzēt paši.

Jaunieši video raidījumu nosūtīja Tiesībsarga birojam. Arī tur šī informācija izraisīja pārsteigumu. Emocijām rimstot, tiesībsargs nolēmis rīkoties.

Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa norādīja, ka Ministru kabineta (MK) noteikumos teikts, ka cilvēkiem, kas izmanto nakts patversmes pakalpojumu, ir jābūt nodrošinātām apkurinātām telpām. Tāpat nakts patversmes pakalpojuma sniedzējam ir jānodrošina klientam vakariņas un dezinficēti gultas piederumi.

"Raugoties tajā video, mēs, protams, redzam to, kas ir parādīts tajā video, mēs nezinām to pilno ainu, bet vismaz no tā, ko mēs redzam, mēs varam izteikt pamatotas šaubas, vai tiem cilvēkiem tika nodrošināti šie gultas piederumi, par to nemaz nerunājot, vai viņi ir dezinficēti vai ne. Protams, šaubas rada fonā dzirdošais komentārs par to, ka tur ir utis un blaktis, un blusas un kaut kas vēl. Katrā gadījumā, nav cilvēka cienīgi tādi apstākļi. Un tas, ka mēs redzam, ka šie cilvēki guļ uz grīdas, pilnīgi noteikti nav pieņemami," atzina Siliņa.

Viņa turpināja: "Pašvaldībai ir pienākums sniegt nakts patversmes pakalpojumu; ja viņai šādas patversmes nav, tad viņa šādu pakalpojumu iepērk. Saskaņā ar likumu šādu pakalpojumu kvalitāti un uzraudzību veic Labklājības ministrija, un, tā kā, visticamāk, šis ir Rīgas domes pirkts pakalpojums, mēs vērsīsimies gan Labklājības ministrijā, par to, kad viņi pēdējo reizi tur ir bijuši un ko viņi tur ir novērojuši un secinājuši. Mēs zinām, ka citos gadījumos viņi veic to kontroli un uzraudzību par pakalpojuma kvalitāti. Kā Rīgas dome šajā gadījumā veic kontroli un uzraudzību par šo nakts patversmes pakalpojumu? Tas, kas tur tika redzēts, rada pamatotas šaubas par to, vai tas ir atbilstošs cilvēka cieņai un cilvēktiesību standartiem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti