Ģimenei Salacgrīvas pusē nesokas ar savulaik zaudētas mājas atpirkšanu – bankas atsaka kredītu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kalniņu ģimene Salacgrīvas novadā cer atpirkt no bankas paši savu māju, kuru zaudējuši, nespējot atmaksāt kredītu. Patlaban šiem cilvēkiem finansiālā situācija uzlabojusies, taču uz visiem viņu iesniegumiem saņemti atteikumi. Tikmēr mājai jau ir jauns īpašnieks, un nav skaidrs, vai ģimenei izdosies vienoties un atpirkt "Jaunlapiņas", kuras tik ļoti negrib pazaudēt, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

"4. studijā" vērsās Nadežda Kalniņa, kura nonākusi pagalam neērtā situācijā. Viņa vēlas izpirkt māju, kuru ģimene pati arī cēlusi, taču neviena kredītiestāde nesniedz palīdzīgu roku.

2006. gadā Salacgrīvas novadā nodega ģimenes māja "Jaunlapiņas". Kalniņu ģimene nolēma nepadoties un, lai savu dzimtas namu atjaunotu, paņēma "PrivatBank" kredītu, tomēr jau 2008. gadā, sākoties ekonomiskajai krīze, kredītsaistības kļuva par nastu un banka īpašumu atņēma. Tomēr nāca  Kalniņiem pretī – viņi drīkstēja turpināt dzīvot kā īrnieki, maksājot 100 eiro mēnesī. Taču pienāca mirklis, kad īrnieki savas ģimenes māju pamanīja sludinājumu portālā.

"Sākumā bija 47 500, tad bija samazināts uz 45, tad bija 42 un tagad pēdējā cena ir 40 000. Un mēnesi atpakaļ vēl sludinājums bija, bet tagad viņa vairs nav," stāstīja Kalniņa.

Īpašumu pārdod pērn reorganizētās "PrivatBank" meitasuzņēmums, kas nodarbojas ar finanšu iestādes īpašumā esošajiem mājokļiem, skaidroja "Jaunlapiņu" iedzīvotāja. Vienlaikus uzsākta tiesvedība, lai no īrniekiem atbrīvotos. Banka neesot bijusi gatava sadarboties, lai ilgtermiņā savu bijušo īpašumu varētu izpirkt pati ģimene. Visa summa bijusi nepieciešama uzreiz. Un tie ir 40 tūkstoši eiro.

"Ja, piemēram, banka man nāktu pretīm un ļautu man izpirkt, es to darītu. Es to darītu, ne minūti neaizdomājoties. Man ir tā nauda, es zinu, ka es varu [samaksāt]. Tāpēc es arī prasu ļaut man izpirkt, jo citādi es nevaru dabūt 40 tūkstošus. Man neviens nedod. Neviena banka, neviena iestāde, neviens nebanku sektors, es vienkārši nezinu, man ir bezizeja. Es tiešām esmu bezizejā. Un es uzskatu, es zinu, ar sirdi es zinu, ka tās ir manas mājas, bet ar prātu es saprotu, ka man viņas atņems," asarām acīs stāstīja sieviete.

Viņa vērsusies teju visās Latvijas banku un nebanku iestādēs, lai lūgtu kredītu, taču saņemti vien atteikumi.

Sieviete saprot, ka banka grib naudu uzreiz, bet vienlaikus vaicā, vai nevar vērtēt arī no cilvēciskā faktora.

Tikmēr Finanšu nozares asociācijas kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs Ainars Balcers raidījumam norādīja: "Ja mēs runājam par tādiem galvenajiem priekšnoteikumiem kredīta saņemšanai, tad es teiktu, ka pirmais un galvenais priekšnoteikums būtu stabili, regulāri un caurspīdīgi ienākumi. Turklāt šiem ienākumiem jābūt pilnīgi pietiekamiem, lai apmaksātu to kredīta summu, kuru plāno aizņemties. Otra lieta, ja runājam par mājokļa kreditēšanu, ir pirmā iemaksa, ko parasti, vai tas ir uzkrāts, vai tas ir no kāda esoša īpašuma pārdošanas, bet jebkurā gadījumā šie ir tādi divi galvenie priekšnoteikumi veiksmīgai mājokļa kredīta saņemšanai."

Kalniņa stāstīja, ka nauda pirmajai iemaksai ir un arī turpmāk, ja varētu vienoties par īpašuma izpirkuma tiesībām, viņa būtu spējīga maksāt. Ģimenē lielākais pelnītājs ir vīrs, kurš strādā ārvalstīs, tomēr bankas šo faktu neesot ņēmušas vērā.

Balcers norādīja: "Ja mēs runājam par tām situācijām, kad kāds no ģimenes locekļiem strādā ārzemēs, tad, es teiktu, ka arī šajā ziņā tie ir tie paši priekšnoteikumi un te nav īsti nekādu šķēršļu tam, lai saņemtu mājokļa kredītu šādos gadījumos. Ja viens no ģimenes locekļiem strādā ārzemēs, ir jāņem vērā viens tāds papildu risks, jo, ja šis darbs ir uz laiku, tad ārzemēs varētu būt, ka pelna vairāk, tad, atgriežoties šeit, ir jautājums, vai šis ienākumu līmenis saglabāsies tādā pašā apmērā? Bet tas ir sarunas moments ar banku, lai izvērtētu šos potenciālos riskus."

Bankas esot ieinteresētas atbalstīt cilvēkus finansiāli, tomēr jāņem vērā, ka tās ir parādsaistības un cilvēciskais faktors naudas lietās īsti nebūs arguments, lai piešķirtu desmitiem tūkstošu eiro kredītu.

"Es teiktu, ka Latvijā ir ļoti labi regulēts kreditēšanas tirgus, kas ir atbildīgi šīs saņemšanas un aizdošanas principi un tāda optimālā summa, ko parasti rēķina, kas būtu saprātīgi no ģimenes budžeta ienākumiem maksāt katru mēnesi par aizdevumiem, tie ir aptuveni 30–40% no kopējiem mājsaimniecības ienākumiem, no visām kredītsaistībām, ko mājsaimniecībām vajadzētu maksāt. Tad, izejot no šī parametra, kopā ar bankas speciālistu mājsaimniecības spēj veikt šo maksātspējas novērtējumu," norādīja Finanšu nozares asociācijas kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs.

"4. studija" sazinājās arī ar "PrivatBank" pārstāvošo uzņēmumu "AmberReal", kur norādīja – "Jaunlapiņu" mājas jau ir nonākušas jauna īpašnieka rokās. Vai Kalniņu ģimenei izdosies vienoties, saņemt aizdevumu un izpirkt savu mājokli no jaunā īpašnieka, to prognozēt nav iespējams. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti