Kā labāk dzīvot

Jaunumi un labi zināmas lietas šī gada tūrisma sezonā Latvijā

Kā labāk dzīvot

Kāpēc būtu vērts reģistrēt e-adresi arī privātpersonām daudz plašāk

Atbalsts privātmājām alternatīvas apkures sistēmas izveidei un saules paneļu uzstādīšanai

Valsts atbalsts saules paneļiem un energoefektivitātei. Kuru programmu izvēlēties un kā pieteikties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šobrīd Latvijas iedzīvotājiem pieejamas vairākas programmas, kas ļauj saņemt valsts atbalstu privātmājām saules paneļu uzstādīšanai un energoefektivitātes uzlabošanai, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu nodaļas vadītājas vietniece Iveta Muceniece

Šobrīd divu ministriju – Ekonomikas un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) – paspārnē startējušas vairākas programmas, kas ļauj Latvijas iedzīvotājiem saņemt valsts atbalstu privātmājām saules paneļu uzstādīšanai, arī ēku atjaunošanai, remontam, siltināšanai un apkures sistēmu nomaiņai.

Ekonomikas ministrijas atbalsta programma bija arī pagājušā gada vasarā, kad īsā laikā iespējai paaugstināt mājas energoefektivitāti pieteicās 392 privātmāju īpašnieki. 

“Līdz ar to tika pieņemts lēmums programmu īstenot, tika rasts papildus finansējums 3,27 miljonu eiro apmērā, sniedzot atbalstu joprojām energoefektivitātes paaugstināšanai, bet arī papildus darbībām – saules paneļu vai ģeneratoru uzstādīšanai,” viņa stāstīja. 

Muceniece prognozēja, ka atbalsts būs pieejams aptuveni 600 ēkām, un pieteikšanās noritēs ļoti ātri, tāpēc interesentiem ieteica jau šobrīd iepazīties ar atbalsta programmas nosacījumiem un sagatavot dokumentāciju, kas nepieciešama iesniegšanai.

Pati pieteikšanās tiks atvērta 27. aprīlī. 

VARAM programma savukārt vērsta uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģijām, bet energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi pieejamajā atbalstā nav iekļauti. Programma darbojas jau no 9. marta, un īstenoti jau 47 projekti. Projekti pārsvarā ir par saules paneļu uzstādīšanu, stāstīja VARAM Klimata pārmaiņu departamenta direktora p.i. Raimonds Kašs.

Lai gan pieteikties uz atbalstu var abās programmās, nedrīkst pretendēt uz vienām un tām pašām izmaksām, skaidroja Muceniece: “Ja VARAM programmā pretendē uz saules paneļiem, tad mūsu programmā uz saules paneļiem vairs nedrīkst pretendēt, bet drīkst pretendēt uz vēja ģeneratoriem, piemēram.”

Galvenā atšķirība atbalsta programmām ir tāda, ka Ekonomikas ministrijas programma ir vērsta uz ģimenēm ar bērniem, tātad apgādībā jābūt vismaz vienam bērnam vai situācijai, kad iestājusies grūtniecība, bet VARAM programma paredzēta visiem iedzīvotājiem, norādīja Muceniece. 

Lai pieteiktos atbalstam energoefektivitātes uzlabošanai Ekonomikas ministrijas programmā, sākotnēji iedzīvotājam jāsaprot, kādi pasākumi tieši viņa ēkas situācijai būtu vispiemērotākie.

Līdz ar to pirms pieteikuma iesniegšanas finanšu institūcijā “Altum”, ir jāsagatavo sākotnējais ēkas energoefektivitātes novērtējums, ko sagatavo neatkarīgs eksperts. 

“Šajā gadījumā šīs speciālists izvērtē, kuras darbības nodrošinās programmas nosacījumu izpildi, jo programmai energoefektivitātes paaugstināšanai ir divi svarīgi kritēriji – ir jāpaaugstina ēkas energoefektivitātes klase, kas nedrīkst būt zemāka par “C” klasi un jāsamazina siltumenerģijas patēriņš vismaz par 20%,” skaidroja Muceniece. 

Viņa norādīja, ka ar speciālistu sarakstu iespējams iepazīties “Altum mājaslapā” un speciālists izvērtēs, vai visvairāk nepieciešama ēkas siltināšana, vai logu un durvju nomaiņa, vai rekuperācijas sistēmas izveide.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti