Kā labāk dzīvot

Nebrauc agresīvi jeb ievēro saukli “Braukt pēc noteikumiem ir stilīgi!”

Kā labāk dzīvot

Covid-19 laika jaunvārdi un to lietošana

Dārza darbi: puķu kopšana un audzēšana vasaras vidū

Tomātu pazarīšu izvilkums un citi dabiski līdzekļi augu aizsardzībai un mēslošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai arī dārzā tagad tuvojas pilnbrieds, daudziem istabas augiem šis ir miera periods. Kā saprast, kādas rūpes šobrīd vajadzīgas katrai no puķēm, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas direktore Anita Sparinska, Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne, kā arī dārzniece Guna Rukšāne un selekcionārs, bioloģijas zinātņu doktors Jānis Rukšāns.

ĪSUMĀ:

Istabas augiem jāļauj atpūsties

Istabas augiem, kas atceļojuši no zemeslodes otras puses, šobrīd ir miera periods, tādēļ tie jālaista maz, norādīja Botāniskā dārza pārstāve Purne. Taču pilnībā bez ūdens nevar iztikt neviens augs, pat kaktusi ir jālaista, tomēr katrs ir jāaprūpē atbilstoši sugai.

Arī Latvijā populārajiem istabas augiem naudas kociņiem šobrīd ir miera periods. "Tos nemēslo un tikpat kā nelaista, lai novembrī naudas koks uzziedētu," skaidroja Purne.

Ja naudas koks nezied, tas nozīmē, ka tam neļauj atpūsties, norādīja dārzniece: "Neziedēšana ir tāpēc, ka nav miera perioda, jo cilvēks grib 12 mēnešus gadā mēslot un laistīt".

Savukārt amarilli, kas ar saviem krāšņajiem ziediem priecē agrā pavasarī, var laistīt līdz rudenim, tad ļaujot tam doties atpūtā un gūt spēkus jaunam cēlienam. "Septembra vidū pamazām pārtrauc laistīt un mēslot, bet tad laiž gulēt. Tie nelaistīti nometīs lapas," stāstīja Purne.

Dabisks mēslojums ziedošajām puķēm

Individuāla pieeja attiecas arī uz mēslošanu. Kamēr augs intensīvi aug un zied, tam ir jādod papildus mēslojums. Tā izvēle un biežums ir atkarīga arī no augsnes. "Ja izmantojam tikai kūdru, tad mēslošanai jābūt intensīvākai. Ja taisām augam daudzu zemju veidu sajaukumu, tad mēslojumu var dot reizi mēnesī," skaidroja Purne.

"Līdz jūlija beigām, kamēr kultūras aug un raisa ziedus, var mēslot reizi nedēļā. Tas puķēm nāks par labu," norādīja Bulduru Dārzkopības vidusskolas direktore Sparinska. Viņa arī pauda, ka pamatu pamats ir organiskais mēslojums un cilvēkiem arvien vairāk vajadzētu piedomāt, vai ir vērts dot augiem minerālmēslus tā vietā, lai ieraudzētu nātru vircu.

Ar tomātu pazarītēm pret kaitēkļiem

Savukārt dārzniece Rukšāne ieteica izmantot dabisku līdzekli cīņā pret dažādiem augu kaitēkļiem, piemēram, bruņutīm, ko gatavo no tomātu "padusītēm", kas aplietas ar 30 grādus siltu ūdeni. "Noturiet diennakti un laistiet ar šo izvilkumu rozes un citus augus".

Selekcionārs Rukšāns norādīja, ka, dārzā izvairoties no ķīmikālijām, tiek radīta labvēlīga vide dabiskajiem kaitēkļu ienaidniekiem.

Karstā un sausā laikā mēdz vairoties baltblusiņas, pret kurām cīnīties var ar laistīšanu un rasināšanu. "Baltblusiņām nepatīk mitrs laiks. Taču visi kaitēkļi uznāk un pāriet, un diez vai varēs nodarīt lielu kaitējumu," mierināja Sparinska.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti