Zaiga Apse ir stādaudzētavas "Liepas" vadītāja. Viņa Latvijas Radio stāstīja, ka uzņēmums ir tūrisma saimniecība, un tas nozīmē, ka ekskursijas notiek ne tikai atvērtajās dienās laukos, bet arī citā laikā.
"Pie mums var apskatīties arī, kā izskatās, kad zied. Mums ir profesionāls fotogrāfs, kas pat kādreiz taisa fotosesijas dārzā. Sezonas laikā, kad ir augi un ogas, mums ir arī degustāciju galds, kur var nogaršot to, kas pēc tam izaugs. Un mums ir skaists pasākums vasarā – dārza svētki "Redzi pasauli ziedam", kas parasti notiek jūlija pašā sākumā, pirmajā vai otrajā jūlija sestdienā, kad zied rozes," viņa klāstīja.
Nākamgad stādaudzētava atzīmēs 30 gadu jubileju.
"Tas ir diezgan apaļš skaitlis. Tas nav tāds vienas dienas darbs, jo stādi aug diezgan ilgstoši, un uzticība ir jāizpelnās gadiem. Pēc profesijas es pati esmu mārketinga darbinieks, bet dārzkopība man ir no bērna kājas, mana mamma ir ļoti zinošs dārzkopis, līdz ar to tas ir jau paaudzēs," sacīja Apse.
Savukārt stādaudzētavas agronome Inta Gūtmane norādīja, ka katru gadu, sagaidot apmeklētājus "Atvērtajās dienās laukos", tiek domāts arī par kādu īpašu tēmu.
Šogad apmeklētāji varēs iepazīties ar tā dēvētajiem ģimenes kokiem.
Gūtmane skaidroja: "Uz viena koka uzpotētas vairākas šķirnes – trīs līdz četras. Tātad uz ābeles ir, piemēram, pazīstamā 'Korta', kurai virsū vēl ir uzpotētas trīs šķirnes, piemēram 'Baltais dzidrais', 'Red Melba' un 'Krapes cukuriņš'. (..) Tādā veidā var ietaupīt gan vietu savā saimniecībā vai piemājas dārzā, kā arī var uzpotēt tās pašas ābelītes, kad ir gan vasaras, gan rudens, gan ziemas šķirnes, un tādā veidā iegūt garāku ābolu patēriņu termiņu."
Pēc agronomes skaidrotā, cilvēkiem ir interesanti uz viena koka redzēt vairākas šķirnes, turklāt bieži šādu ābeli izvēlas arī cilvēki, kuri saimnieko lielās teritorijās, neparastuma dēļ.
Agronome arī norādīja: "Ikdienā atbrauc pircējs un grib konkrētu koku, pieņemsim, ābeli, bumbieri, plūmi. Protams, kad ir rožu svētki, piedāvājam ieskatīties arī saimniecībā. Mūsu sortimentā ir pāri par simt dažādu šķirņu, ir tējhibrīdi, ir floribundi, ir krūmrozes, vīteņrozes, miniatūrās rozes. Rožu krāsa arī līdz ar to ir no baltās līdz pat ļoti, ļoti, ļoti tumši sarkanai, gandrīz melna pat ir. Rādām meistarklasi potēšanā un acošanā. Ir iespēja uzzināt, kā stāds no sēkliņas top par tādu, kuru jau var stādīt dārzā."
Agronome Gūtmane stāstīja, ka interesē par dārzu veidošanu ir liela.
"Arvien vairāk jaunās ģimenes, jaunie saimnieki, kuri ir uzcēluši savu pirmo māju, arī nāk un pērk gan rozes, gan augļkokus. Tā galīgi nav aizmirsta nozare, par ko runāja arī pirms vairākiem gadiem, ka visi grib tikai dekoratīvos kokus. Tā tiešām nav, un grib tomēr arī savu ābolīti no ābeles noplūkt. Arī kovida laiks bija mums ļoti noslogojošs, arī tad bija, ka tiešām cilvēks pat saka: "Es gribu savu ābolu vai bumbieri, es vairāk negribu veikalā to pirkt.""
Ekskursija ilgst kādu pusstundu stundu, tas ir atkarīgs no tā, cik daudz ir gatava pati grupa uzklausīt. Ja ir daudz jautājumu, var ievilkties līdz pat divām stundām.
Sestdien, 4. jūnijā, stādaudzētavā "Liepas" Dobelē apmeklētājus gaidīs no pulksten 8.30 līdz 17.