Radio vilks dabā

Kā sevi pasargāt pret dažādu kukaiņu dzēlieniem?

Radio vilks dabā

Saulgriežu, Jāņu un Līgo svētku svinēšanas tradīcijas

Ko darīt, ja mājas sētā ir lieli koki?

Speciālists: Lielus kokus pareizi var aprūpēt tikai arborists

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lieli koki, kas ieskauj māju, ir jāaprūpē kokkopim jeb arboristam, kurš spēs profesionāli novērtēt, vai tie neapdraud īpašumu. Par lielo piemājas liepu, ozolu, lapegļu un citu senatnes liecinieku kopšanu Latvijas Radio 2 raidījumā “Radio vilks dabā” stāstīja arborists Jānis Vilks.

Vējam jāskrien cauri vainagam

Lai lielie piemājas koki būtu pēc iespējas droši un ilgmūžīgi, laiku pa laikam to apsekošana jāuztic kokkopim jeb arboristam. Viņš profesionāli spēj novērtēt, vai nav nolūzusi galotne, vai sānu zari nav sākuši veidot jaunas galotnes, vai lielie izlūzušie zari nav radījuši brūces, vai koka zaru un vainaga masu nepalielina sausie, nolūzušie zari.

“Jo lielāks vainags, jo kokam lielāka bura. Tāpēc vajag zarus izretināt, lai vējš var izskriet cauri,” skaidroja arborists.

Viņš aicina nepārcensties, retinot kokus, ja tie ir ieauguši citā vainagā.

“Ja koks visu laiku audzis pusēnā, bet pēkšņi tam apkārt veic izzāģēšanu, koks var apdegt un puse vainaga būs pagalam. Tādēļ no citiem kokiem tas jāatbrīvo pakāpeniski. Piemēram, ozolam no pēkšņas saules gaismas var sāk atlekt miza,” ar padomiem neskopojās Vilks.

Kopšanas darbus var veikt visu cauru gadu. Gan ziemā, kad kokiem nav lapotnes, gan vasarā, kad labāk saskatāmi nokaltušie zari.

Pēc koku apsekošanas un savešanas kārtībā nākamreiz arboristu var paaicināt pēc gadiem pieciem. Dažkārt tas nepieciešams arī pēc lielākām vētrām.

Saknes nedrīkst nosmacēt

Speciālists ieteica visus zemes darbus sētā ap kokiem veikt saudzīgi, lai nebojātu to sakņu sistēmu, kā arī rēķināties, ka teritorijā, ko veido koka vanags un 10 metri ap to, nav vēlama zemes uzbēršana.

“Saknēm samazinās gaisa piekļuve, tās sāk smakt un kļūst par bumbu ar laika degli – pēc pāris gadiem sāk kalst koka zari vai galotne un var pat aiziet bojā pavisam. Veci koki ir gadiem ilgi pielāgojušies videi, kurā auguši. Īpaši jutīgi pret zemes uzbēršanu ir bērzi,” uzsvēra arborists.

Viņa sacīto apstiprina pilsētās redzētas situācijas – koki par pāridarījumu atriebjas, izgāžoties un nereti sabojājot mājokli vai citu īpašumu.

Pacietība nepieciešama, stādot jaunus kociņus pie nesen izrakta dīķa, jo izsmeltajai zemei jāļauj dažus gadus nostāvēties.

“Svaiga zeme ir toksiska – tajā notiek dažādi degšanas un rūgšanas procesi. Pārsteidzoties, var apdedzināt jaunu kociņu saknes,” skaidroja Vilks. Zāle gan labprāt augs arī svaigi izraktā un izlīdzinātā zemē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti