Stiprie stāsti

Latvijā lielākais pārtikas ražošanas uzņēmums "Dobeles dzirnavniekā" strauji attīstās

Stiprie stāsti

No mājražotāja līdz savam uzņēmumam. Arno Polītis Ozolnieku pagastā gatavo pastu

"Viduļos" Gunita Behmane-Rudzīte kopā ar vīru Jāni audzē puķu, dārzeņu un garšaugu stādus

Smārdes pagasta stādu audzētāji par jauno sezonu: Cenas nāksies celt neizbēgami

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Smārdes pagasta zemnieku saimniecībā "Viduļi" piecās siltumnīcās aug puķu, dārzeņu un garšaugu stādi. Ņemot vērā, ka šogad auguši izdevumi gan par sēklām, gan jaunstādiem, gan apkuri, cenas stādiem diemžēl nāksies celt neizbēgami, Latvijas Radio raidījumā “Stiprie stāsti” stāstīja uzņēmuma saimnieki – Elita Behmane un viņas meita Gunita Behmane-Rudzīte ar vīru Jāni. 

Stādu audzēšana ir ģimenes bizness. 90. gados siltumnīcās stādus sāka audzēt Elita, taču tagad iesākto turpina meita Gunita. “Ja kāda nebūšana, liksta notiek, cilvēks aizvien tiecas pēc skaistuma. Cilvēkam vajag mūziku, ziedus, vajag kaut ko dvēselei, ne tikai to maizi mutē,” vērtēja Elita. 

“Tā ir, un pēdējie gadi to ir parādījuši. Kā smējāmies, kad sākās pirmais kovida gads, visi kļuva par dārzniekiem. Tas bija ļoti redzams, ka brauca cilvēki, ļoti daudz brauca jaunās ģimenes. Mēs, var teikt, viņiem iekārtojām tos dārziņus,” stāstīja Gunita. 

Viņa stāstīja, ka šogad jārēķinās ar to, ka stādu cenas neizbēgami pieaugs:

“Diemžēl šogad ļoti cēlās sēklu cenas. Tās šogad ir cēlušās diezgan iespaidīgi, arī jaunstādiem cena ir augšā, un cenas diemžēl nāksies celt neizbēgami, jo apkure un viss pārējais.”

Ģimenes saimniecībā pēdējos gados modernizētas gan apkures, gan laistīšanas sistēmas, par ko gandarīts ir Gunitas vīrs Jānis, kurš gan strādā kā ugunsdzēsējs glābējs, gan palīdz saimniecībā ar zināšanām par elektroniku, mehāniku. 

“Es staigāju nopakaļ un skatos, ko viņas dara – viņas manuāli lej tur kaut ko. Tad es izdomāju, kā to racionalizēt, tās pašas apkures un visu maksimāli automatizēt. Mans uzdevums šeit ir atvieglot darbu, lai vairāk būtu laika,” viņš stāstīja. 

Šobrīd trijās no piecām siltumnīcām apkure ir automatizēta. Saimnieki caur aplikāciju telefonā iestata vēlamo temperatūru, ko siltumnīcas uztur vienmērīgu neatkarīgi no tā, kāda temperatūra ir ārā. 

Vienlaikus Gunita atzina: “Katrs augs ir jāapčubina, galiņi jāapkniebj, ziediņi jāapčubina. Dārzniecībā roku darbs nekur nepazudīs.”

Runājot par tendencēm ziedu izvēlē, Gunita vērtēja: “Protams, var audzēt pamatvērtības, kā leduspuķes, begonijas, pelargonijas, kas vienmēr aizies, bet gribas jau kaut ko interesantu.”

“Pēdējā laika tendence cilvēkiem ir mazāk darba, lai ir mazāk jālej, jākopj, jābaro, tāpēc izvēlas arvien izturīgākas [šķirnes]. Šogad topā ir mandevilla, kura neņems ļaunā arī tad, ja vairāk nekā nedēļu neapliesiet,” viņa stāstīja. 

Tāpat saimniece atklāja, ka arvien populārākas kļūst melones un arbūzi, izvēloties stādu šķirni, gan uzmanība jāpievērš īsākam veģetācijas periodam, lai Latvijas vasarā tiešām kaut kas paspēj izaugt. 

Šovasar saimniecībā plānots uzbūvēt vēl vienu siltumnīcu. Tāpat tiek eksperimentēts ar Ziemassvētku eglīšu audzēšanu, ar ko nopelnīt ziemas sezonā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti