Kā labāk dzīvot

Apskauj un sarunājies. Palīdzība pārāk satrauktam ģimenes loceklim pandēmijas laikā

Kā labāk dzīvot

Emocionālā ēšana: ja nevari neēst, izvēlies veselīgākus našķus

Dārza darbi: Steidzamākie darbi siltumnīcā

Sagatavo siltumnīcu sezonai! Kā dezinficēt augu māju?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai arī naktis arvien ir bargas un zema temperatūra siltumnīcā vairumam Latvijā populāro augu nav pieņemama, dārznieki savas augu mājas jau var sākt gatavot sezonai. Kā dezinficēt siltumnīcu un tās augsni, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja dārzniecības „Neslinko” vadītāja Elga Bražūna

ĪSUMĀ

Gatavojam siltumnīcu sezonai!

Augu mājas dezinficēšana - kā to veikt?

Kāpēc ir svarīgi mērīt augsnes PH līmeni un kā tas darāms?

Kā atrisināt nedienas ar stādiem?

Kā tomātus un gurķis mēslo ar reņģēm?

Kā siltumnīcā apkarot virzu?

“Stikla vai polikarbonāta siltumnīcu īpašnieki ir priviliģētāki, jo tādās siltumu ir vieglāk uzturēt arī naktīs, kas joprojām ir diezgan vēsas. Savukārt, ja tā ir vasaras siltumnīca ar vienu plēves kārtu, tad vēl ir grūti uzturēt siltumu,” situāciju komentēja Bražūna.


Kamēr temperatūras celšanās vēl tiek gaidīta, ir piemērots laiks, lai dezinficētu siltumnīcas konstrukcijas un augsni.

Sērošana

“Koka un plastmasas konstrukcijām efektīva ir sērošana. Izdedzinot sēru, ir darīts viss - dezinficēta gan augsnes virskārta, gan konstrukcijas un viss pārējais, kas atrodas siltumnīcā,” stāstīja Bražūne, piebilstot, ka sērot drīkst tikai tad, ja siltumnīcā vēl nav iesēti redīsi, salāti vai citi augi.

Kadiķa kūpināšana

Dezinfekcijas nolūkos augu mājā var kūpināt arī kadiķus. “Sakuram nelielu kadiķu ugunskuru – tādu, lai tas nenodara kaitējumu siltumnīcai. Senākos laikos izmantoja tikai šo paņēmienu. Ar kadiķiem tika dezinficēti pagrabi, dažādi trauki, telpas,” norādīja dārzniece.

Klausītāju jautājumi:

Dārzniece Bražūna atbildēja arī uz klausītāju jautājumiem par siltumnīcas dezinficēšanu:

Vai siltumnīcas konstrukcijas var mazgāt ar ziepjūdeni?

Var, mēs dārzniecībā arī to darām, izmantojot ekoloģiskus mazgāšanas līdzekļus. Ar tiem mazgājam konstrukcijas un arī plēves, tas ir pareizi. Var izmantot 72% ziepes.

Ja siltumnīcā aug vīnogas, ar sēru, protams, nedezinficēs. Vai ar kadiķa kūpināšanu būs gana, un vai tas nekaitēs vīnogai?

Vīnogai tas varētu arī kaitēt, jo, lai kadiķis dezinficētu, koncentrācijai jābūt diezgan stiprai. Ir vajadzīgs kadiķa tvans, kas vīnogai varētu nepatikt. Ir jāizmanto citi dezinfekcijas līdzekļi – konstrukcijas un plēve jānomazgā.

Ja augsnei bijušas problēmas – bijušas puves vai laicīgi nav novāktas augu atliekas, kas sākušas rudenī bojāties –, tad virskārtu var nolaistīt ar vara vitriola šķidrumu. Jālieto apmēram 100-120 gramu uz 10 litriem ūdens. Efektīgāks tas būs, ja laistīs, nevis ar lejkannu, bet iepildīs smidzinātājā un izsmidzinās. Tad tas augsnes virskārtu apņems vienmērīgi.   

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti