4. studija

Surdo tulkojums. Ceturtā studija

4. studija

Vai tiešām jaunās Rīgas sabiedriskā transporta biļetes būs izdevīgākas un lētākas?

Decembrī ir īstais laiks ieziemot rozes. Vai jūs zināt, kā to izdarīt pareizi?

Rundāles pils rožu dārznieki iesaka, kā pareizi ieziemot rozes; var paspēt arī decembrī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vēl valsts svētku dienā – 18. novembrī – ļaudis sociālajos tīklos dalījās ar rožu fotogrāfijām, kuras vēlajā rudenī silto laikapstākļu dēļ ziedēja krāšņiem ziediem. Ziemīgais laiks atnāca strauji, un tas nozīmē, ka diezgan veicīgi jāsāk domāt par rožu ieziemošanu. Tas ir pakāpenisks process, kas turpinās arī vēl decembrī. Kā pareizāk un labāk veikt šo svarīgo dārza darbu, Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" rubrikā "Padoms bez maksas" skaidroja Rundāles pils rožu dārzā.

Kā sagatavot ziemai rozes?

  • Padoms nr.1 Apgrieztās rozes pieliec un piesien pie īpaši izveidotām latām.
  • Padoms nr.2 Virs kūdras un skuju kārtas sedz džutas auduma maisus.
  • Padoms nr.3 Rožu segšanai neizmanto plastmasas plēves, maisus un papes kartonu.
  • Padoms nr.4 Vietās, kur ir aizvējš, pietiek, ja rozes ieziemo tikai apberot ar kūdru.
  • Padoms nr.5 Tukšās vietas zem rozēm aizpilda ar salocītu maisu.
  • Padoms nr.6 Kad sāk spīdēt pavasara saule, apsegtās rozes jāpavēdina. Vakarā atkal jāapsedz.
  • Padoms nr.7 Ziemā rožu segumi jāuzmana un jāsakārto.
  • Padoms nr.8 Ja temperatūra ir -20 grādu, tad uz rožu seguma jāuzber kūdra.

Rožu ieziemošana Latvijas lielākajā rožu dārzā šogad sākās vēlāk nekā parasti un turpinās vēl tagad – decembra sākumā.

Pirmās, ko Rundāles pils dārznieki cenšas apsegt, izmantojot visus iespējamos līdzekļus, ir vēsturisko šķirņu rozes, jo tās ir sala neizturīgākas.

Vissenākās rožu šķirnes, kas aug Rundālē, ir radītas pat 19. gadsimta pirmajā pusē. Arī šajā dārzā vēl gada priekšpēdējā mēnesī daudzas rozes ziedēja košiem ziediem. Tās dārza karalienes, kas šogad ziedēšanai bija pielikušas punktu, dārznieki kopā ar Bulduru Dārzkopības vidusskolas audzēkņiem vispirms atlapoja un apgrieza. Pēc tam tika izveidotas īpašas koka latas, kas novietotas rožu krūmiem pa vidu, pie kurām noliektos kātus piesēja.

"Tā ir ērti, jo tad, šo rozi piesienot, viņu visu ziemu notur," skaidroja Rundāles pils parka rožu speciāliste Lelde Ozola. "Nebūs jādomā par to, ka pēkšņi atnāks vaļā vai viss sasegtais pacelsies gaisā. [Latas] ļoti labi notur tās rozes pie sevis un pie zemes klāt. Ja ir vīteņrozes it īpaši – ja tās liec, tad tās vajag pēc iespējas tuvāk pie zemes noliekt."

Pēc tam rozes no ziemas sala tiek pasargātas, apberot ar kūdru un piesedzot ar skujām. Bet pēdējais ieziemošanas posms ir apsegšana ar džutas auduma maisiem, jo tie ir piemērota biezuma, elpojoši un izturīgi, kā arī tik ātri neuzņem un neizlaiž cauri mitrumu.

Rožu audzēšanas speciāliste novērojusi, ka nereti piemājas dārzkopji izmanto nepareizus materiālus savu rožu ieziemošanai.

"Nevajadzētu neko, kas ir no plastmasas, likt riņķī rozēm, jo tas uzreiz skaidrs, ka tās neelpos un tur krāsies lieks mitrums. Ir cilvēki, kas arī no kartona kaut ko liek. Tas arī nav labi, jo no mitruma viņš ļoti ātri sadalīsies un nederēs visai ziemai," norādīja Ozola.

Ja rozes aug tuvu mājas sienai vai citā vietā, kur ir aizvējš, ziemu tās ļoti labi pārlaidīs arī tad, ja būs apbērtas tikai ar kūdru. Savukārt, ja piemājas dārzā rozes aug klajā vietā, kur vējam ir kur ieskrieties – tā kā Rundāles dārzā –, ieziemošanai ir jābūt pamatīgai. Aukstais ziemas vējš Rundāles rozēm ir lielākais bieds.

"Tad, kad mēs apklājam, galvenais, lai apakšējā daļa nepaliktu tukša – tur var tikt un iepūst vējš un apsaldēt rozes. Tad vietās, kur ir tukšāks, mēs pabāžam sarullētus maisus apakšā, lai tur ir aizpildīts," pieredzē dalījās Ozola.  

Nereti dārzkopji atzīst, ka, ziemai sākoties, rozes nemaz nesedz – jo, ja ziema gadās silta, tad rūpīgi koptie un lolotie stādījumi var izsust. Taču rožu audzēšanas speciāliste mierināja – par to, ka rozēm var kļūt pārāk karsti, ziemas laikā neesot jābaidās.

"No izsušanas jābaidās vairāk pavasarī, kad atkal sāk spīdēt saule vairāk," norādīja dārzkope. "Un pavasarī arī pirmā saule ir tā stiprākā. Līdz ar to, ja rozes ir sasegtas, tad pavasarī vajadzētu vēdināt. No rīta, kad spīd saule, pavērt vaļā, un tad, kad redz, ka saule drīz beigs spīdēt un iet uz rietu, sasegt atpakaļ."

Kārtīgs dārznieks arī ziemas laikā nedrīkst gulēt uz lauriem un nelikties ne zinis par savām puķēm, kas rūpīgi ieziemotas. 

"Ziemas laikā tāpat ir jāstaigā pa dārzu, jāskatās. Jo vējainās dienās vējš atrauj maisus vaļā, tie ir jākārto no jauna," ieteica speciāliste.

"Ja mums ir pietiekami daudz sniega, tad mēs vēl papildus sniegu beram virsū. Un, ja patiešām ir ļoti auksts, tad mēs vēl pa virsu beram kūdru, vēl pār šiem maisiem."

Kūdra uz apsegtajām rozēm papildus tiek bērta, ja termometra stabiņš noslīd zem mīnus 20 grādiem. Pēc tam kūdru atstāj līdz pat pavasarim, kad rozes jāsāk vēdināt.

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti