4. studija

Vai sociālajā dzīvoklī iespējams atbrīvoties no parazītiem?

4. studija

Ceturtā studija

Kāpēc rīdzinieki satraukušies par kāpņu telpās izvietotajiem paklājiem?

Rīgas namu iemītniekus izbrīna kāpņu telpā pēkšņi uzradušies paklāji

Jau vasarā daudzus Rīgas mikrorajonu iedzīvotājus kādu rītu kāpņu telpās sagaidīja pārsteigums – pirmajā stāvā pēkšņi uzradās paklāji, kādus ierasti redzēt biroju telpās. Kā skaidroja SIA "Rīgas namu pārvaldniekā", tie izvietoti, gādājot par tīrību, jo piesaistīt sētniekus kļūst arvien grūtāk, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Paklāji daudzdzīvokļu namos parādījušies tik pēkšņi, ka iedzīvotājiem radies jautājums par to izcelsmi un nepieciešamību. Kāds nodomājis, ka to sarūpējis gādīgs kaimiņš, cits nolēmis, ka interjera uzlabošanai paredzētais izstrādājums labāk izskatīsies viņa mājoklī, nevis tiks mīdīts kaimiņu kājām, un to nozadzis.

Iedzīvotāju domas par uzlabojumu koplietošanas kāpnēs dalās.

Liene pauda: "Tāds brīnumiņš, – atver vaļā durvis, un viņi ir! Nekur, nekāds paziņojums, ka viņi tiks uzlikti un kas par to vispār maksās, nekur netika ziņots."

Savukārt Monika atzina: "Vispār tas nav slikti. Mums tādus paklājus nolikuši jau sen sētnieki. Tādus, ko cilvēki izmet ārā, vecos paklājus. Cilvēks ienāk no āra, nokrata kājas un noslauka, citādāk ienāk iekšā un tie mēsli nēsājas pa visām [vietām]..."

Vēl kāda iedzīvotāja pauda: "Kāpnēs? Kam viņš ir vajadzīgs? Es domāju, ka mūsu piecu stāvu mājā nevajag. Mums kāpņu telpas vienmēr ir tīras. Katru nedēļu tīra, mazgā, bet tāds paklājs tikai pa kājām maisās."

Paklājs, kuru diendienā mīda desmitiem dažādas tīrības pakāpes apavu,  prasa rūpes. Tam nepieciešama regulāra tīrīšana un apstrāde, lai kāpņutelpās neiemitinātos parazīti. Iedzīvotāji arī raizējas, par kādiem līdzekļiem tie tur nonākuši.

"Galvenais, lai mums, iedzīvotājiem, nav par to jāmaksā, jo it kā  mums nav viņš pa lielam vajadzīgs," sacīja Liene.

"Ja par velti, tad to mēs tikai sveicinām, bet, ja par naudu, tad jāskaita, cik izmaksās, kam un ko," norādīja Timurs.

Izrādās, ka tūkstošiem paklāju, kas samulsinājuši iedzīvotājus,  daudzdzīvokļu namu kāpņu telpās nonākuši ar "Rīgas namu pārvaldnieka" gādību. Patlaban lielāka izmēra kājslauķi atrodas 426 uzņēmuma apsaimniekotajos namos ar vairāk nekā 1200 kāpņutelpām, bet jau tuvākajā nākotnē tos izvietos arī citās dzīvojamās ēkās.

SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" pārstāve Una Grenevica skaidroja: "Šis ir tāds labs risinājums, pārbaudīts gan sabiedriskās ēkās, gan citās valstīs, gan citu apsaimniekotāju pieredze liecina, ka šis it kā tāds salīdzinoši nieks, taču paklāju izvietošana dod lielu efektu."

Uzņēmumā raidījumam norādīja, ka iedzīvotāji tīrības un kārtības nodrošināšanu koplietošanas kāpnēs finansiāli izjustu tikai tādā gadījumā, ja pārvaldnieks nolemtu paklājus iegādāties. Patlaban tie tiek nomāti, un viena kājslauķa noma un tehniskā apkope izmaksā nedaudz vairāk kā trīs eiro.

Ja pieņem, ka patlaban paklāji tiek pucēti reizi nedēļā, tad mēnesī pārvaldnieks viena tepiķa uzturēšanai tērē aptuveni 13 eiro. 

"Ir jāsaprot, ka sētnieka profesija kopumā šobrīd jau ir sasniegusi to punktu, kad ir gana nepopulāra, un sētnieki strauji noveco. Un paklāju izvietošana ir viens no risinājumiem, kas palīdz ar šo jautājumu kompleksi tikt galā. Mēs arvien mazāk spējam piesaistīt šo darbaspēku, tāpēc paklājs ir labs risinājums, lai tīrība būtu lielāka, lai darbaspēka būtu mazāk, turklāt tas jau ir apsaimniekošanas maksā iekšā, tātad nekādi papildu rēķini par to nepienāk," pauda Grenevica.

Lai uzturētu tīras koplietošanas telpas, "Rīgas namu pārvaldnieks" paredzējis kopumā iztērēt 360 945 eiro. Tieši par šādu līgumcenu noslēgts divu gadu sadarbības līgums ar tekstila nomas uzņēmumu SIA "Lindstrom".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti