No pamatiem līdz jumtam

No pamatiem līdz jumtam 04.07.2022.

No pamatiem līdz jumtam

No pamatiem līdz jumtam 18.07.2022.

No pamatiem līdz jumtam 11.07.2022.

No skursteņa izspiedusies darva – bīstama pazīme. Kā risināt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Skurstenis ir tā mājas daļa, kam jāatbilst visiem drošības standartiem. Vecām mājām, daļēji saglabājot malkas apkuri, skurstenis ir jāmaina. Savukārt tad, ja no skursteņa spiežas darva, ir jānomaina dūmvads uz keramisko cauruli un virsma jāapstrādā ar sintētiskā lateksa emulsiju, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" uzsvēra būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.

Klausītāja Lija jautāja: "Cik varētu izmaksāt skursteņa rekonstrukcija divstāvu padomju laika mājai? Vai, ievelkot pusei dzīvokļu centrālo apkuri un otrai pusei saglabājot malkas apkuri, skurstenis ir jāmaina?"

No pamatiem līdz jumtam

Latvijas Radio 2 raidījumā  "No pamatiem līdz jumtam"  tehnisko zinātņu doktors, būveksperts Juris Biršs katru nedēļu sniedz padomus un atbild uz klausītāju jautājumiem par būvniecību, celtniecību un remontdarbiem.

Uzdodiet savu jautājumu, rakstot uz e-pastu [email protected] vai iesūtot to Latvijas Radio 2 mājaslapā!

Ēterā raidījums dzirdams pirmdienās no pulksten 19.05 līdz 19.35, savukārt  arhīvā to var noklausīties jebkurā laikā.

"Skurstenis jāmaina jebkurā gadījumā, ja kaut vai viens pavards paliek uz skursteņa, jo nodegt negribēs neviens tajā mājā. Tas ir darāms tāpēc, lai šie dūmvadi būtu pareizi un viss būtu pēc normām," uzsvēra Biršs. 

Neatkarīgi no tā, vai ar malkas apkuri paliek tikai viens vai vairāki dzīvokļi, skurstenis jābūvē tā, lai risinājums būtu drošs, un darbs jāuztic speciālistiem. 

Būveksperts vērtēja, ka izmaksas skursteņa rekonstrukcijai, nezinot citus apstākļus, pateikt ir grūti. Tas ir atkarīgs gan no mājas atrašanās vietas, gan no esošās konstrukcijas, gan speciālistiem. 

Savukārt klausītājs Andris rakstīja: "Vēlos noflīzēt skursteni. No skursteņa izspiedusies darva. Skursteni apstrādāšu ar hidroizolāciju, tad būs īpaši elastīga flīžu līme un flīzes. Vai šāda apstrāde būs pietiekama?"

Biršs norādīja, ka klausītājs ir jāsarūgtina, jo izspiedusies darva liecina, ka situācija ir ļoti nopietna. 

"Jebkurš svīstošs skurstenis jebkurā brīdī var aizdegties. Tas var būt par iemeslu, lai nodegtu visa māja, tā ir ļoti nopietna lieta," viņš brīdināja. 

Skursteņi mēdz svīst, tas ir tipisks gadījums, bet tas nozīmē, ka darva ies cauri gandrīz visiem zināmajiem būvmateriāliem, skurstenis ar to ir pievilcies, un hidroizolācija nepalīdzēs. 

"Vispareizākais gājiens būtu, nevis domāt uzreiz par flīzēšanu, bet domāt par to, kā nomainīt skurstenī dūmvadu pret keramisku cauruli – apdedzinātai keramiskai caurulei šī darva cauri netiek," ieteica būveksperts. 

Ar keramisko cauruli vien nepietiks, jo skurstenis jau ir pievilcies ar darvu, tāpēc tas jāapstrādā ar sintētiskā lateksa emulsiju. 

"Es ieteiktu iet uz būvmateriālu veikaliem – ejiet un prasiet. Daudzas firmas piedāvā sintētiskā lateksa emulsiju, kuru uzstrādājam uz skursteņa virsmas. Tas ir vienīgais mans zināmais sastāvs, kas spēj noturēt to, viņam cauri netiek. Uz tā varam ko citu likt virsū," norādīja Biršs. 

"No pamatiem līdz jumtam"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti