Nezāles spraucas pat cauri mulčai? Dārzkopes padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēdējos gados arvien populārāka kļūst mulčēšana – dārzkopjiem zināms veids, kā mazināt nezāļu daudzumu un pasargāt augus no izžūšanas. Arī kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska savā saimniecībā pielieto šādu metodi. Dārzniece dalījās pieredzē par to, kā mulčēt, lai augiem nenodarītu pāri un nezāļu augšana patiešām tiktu ierobežota.

ĪSUMĀ:

Kāpēc mulčēt?

Viena no mulčas funkcijām ir mitruma noturēšana. "Tad, kad ir ļoti sauss, šķiet, ka mulča ir sausa, bet, iebāžot pirkstu zemē, var sajust mitrumu." Tāpat mulča ierobežo nezāļu izplatību, bet jāņem vērā, ka tā pilnībā neatbrīvos no ravēšanas – ik pa laikam ar to nāksies nodarboties. Piemēram, pieneņu sēklas lidojot ātri spēj iesēties mulčas virspusē. Taču mulča atvieglo nezāļu izraušanu un nerada tik lielu piepūli to likvidēšanā, atzīmēja Kaminska.

Kādi priekšdarbi jāveic?

Dārza darbi. Attēls ilustratīvs.
Dārza darbi. Attēls ilustratīvs.

Būtisks posms pirms mulčēšanas ir zemes sagatavošana. Augsni nepieciešams izravēt, kā arī atbrīvoties no daudzgadīgajām nezālēm, tās kārtīgi izravējot vai izrokot ar dakšu. "Nav jēgas mulčēt, ja nav izravēta gārsa vai vārpata," skaidroja dārzkope.

Tāpat mulčēt nav ieteicams pavasarī, kad gaisa temperatūra nav augstāka par +5 līdz +10 grādiem. Kaminska ieteica nogaidīt, līdz termometra stabiņš pakāpjas līdz +12 grādiem, lai augsne pagūtu iesilt. "Uzberot mulču, mēs aizturam aukstumu un neļaujam siltumam piekļūt pie saknēm," skaidroja dārzkope.

Kādu veidu un smalkumu izvēlēties?

Mulčas izvēle ir atkarīga no augiem, kurus plānots mulčēt. Ja tās ir daudzgadīgās puķes, ieteicams lietot smalko mulču, turpretim kokiem un krūmiem var bērt vidējās vai biezās frakcijas. "Man pašai labāk patīk strādāt ar smalko mulču, jo tā ir nemanāmāka un augs izceļas," norādīja Kaminska. Tāpat smalkā mulča rudenī izveido plānu kārtiņu, kas līdzinās garoziņai, tādējādi vieglāk ar vēdekļa veida grābekli ļaujot savākt nokritušās koku lapas. Vienlaikus dārzkope atzina, ka mulčas izvēle ir katra gaumes jautājums.

Visbiežāk mulčēšanai tiek izmantota priežu mizu mulča. "Tā nedaudz paskābina augsni, bet tāpēc ir dažādi kaisāmie augsni papildinošie materiāli, kurus var pēc tam iestrādāt zemē," sacīja dārzkope. Ja vēlas lietot lapu koka mulču, tad vienīgais variants ir šķelda. Taču jāņem vērā, ka tās gaišais tonis var ietekmēt dārza izskatu. "Varbūt lauku ainavās šķelda netraucē, bet, ja tas ir Pierīgas smukuma dārziņš, tad glītāk izskatīsies priežu mizu mulča," viedokli pauda dārzkope.

Cik biezā kārtā bērt?

Puķēm mulču neiesaka bērt vairāk kā trīs centimetru augstumā, bet kokaugiem – četru līdz piecu centimetru. "Citi iesaka septiņus līdz desmit centimetrus, bet es uzskatu, ka tas ir par daudz," norādīja Kaminska. Ja mulču ber plānākā kārtā, tad katru pavasari to var atjaunot, tādējādi atjaunot gan barības vielas, gan vizuālo izskatu. Dažkārt cilvēki vairāk mulčas atstāj pie sakņu kakla, taču tas slapjā vasarā var veicināt koka pūšanu, dārzkope brīdināja.  

Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2020. gada 5. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti