Radio vilks dabā

Gājputnu interesantā dzīve un migrācijas ceļi

Radio vilks dabā

Copes sezonas atklāšana

Kartona iepakojuma izmantošana dārzā

Mazāk nezāļu un Kolorado vaboļu kartupeļos – speciālista padomi par permakultūras metodēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Stādot un audzējot kartupeļus pēc permakultūras principiem, kad netiek darbināta tehnika un netiek izmantota ķīmija, ir iespējams parūpēties gan par nezāļu bloķēšanu, gan nodrošināties, lai vasarā mazāk traucē Kolorado vaboles, Latvijas Radio raidījumā "Radio vilks dabā" skaidroja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Vecākais speciālists dārzkopībā, permakultūras entuziasts Māris Narvils.

Daži principi

Lai kartupeļus stādītu pēc permakultūras principiem, jāatceras daži priekšnoteikumi, kas jāņem vērā. Piekopjot permakultūru, netiek darbināta tehnika, netiek izmantota ķīmija, izmantotais mēslojums ir pēc iespējas draudzīgāks videi. Tiek izmantoti pieejami materiāli, kas nav gādāti no tālienes, bet ir tuvumā. 

"Ar kartupeļiem metodes ir daudz un dažādas. Tas pirmais, ko saka, ka var likt kartupeļus uz zemes, sasegt ar sienu un viss varētu izaugt. Tik vienkārši gluži nav, ir svarīgi, ka tam kontaktam ar augsni ir jābūt," stāstīja Narvils. 

Viņš norādīja, ka labs variants ir vispirms ar lāpstu it kā otrādi apmest velēnu jeb augsnes virsējo kārtu, tad uz tās novietot kartupeļus un apsegt tos ar ap 40 centimetru biezu pagājušā gada siena kārtu.

Tas ir arī viss, kas nepieciešams, lai parūpētos par kartupeļu izaugšanu, jo tie nebūs jāravē, norādīja Narvils: 

"Tad, kad laksti iznāk virspusē, siena vai salmu slānis ir pietiekoši biezs, vismaz kādi padsmit centimetri galarezultātā, kas nodrošina pilnīgu nezāļu bloķēšanu."

Tāpat mazākas raizes sagādās Kolorado vaboles vai iespējamās salnas, jo kartupeļi laksti parādīsies vēlāk, nekā ierasts, tos stādot vagās. 

"Tas tā ir tāpēc, ka augsne bez nekāda seguma iesilst straujāk un kultūras sadīgst ātrāk. Tas ir tas, uz kā mēs uzķeramies, mums liekas, ka tas ir panākums, bet dažkārt no kaitēkļu viedokļa tas var būt nemaz tik labi nesanāk," norādīja Narvils. 

Noder arī kartons

Tāpat viņš piebilda, ka permakultūras metodes, nosedzot augsni ar sienu, salmiem vai ko citu, palīdz arī mitruma taupīšanai un ierobežo mitruma iztvaikošanu. Tādā veidā ir mazāka iespēja, ka kartupeļi nokaltīs. 

"Ja ir trūcīgi ar segšanas resursiem, tad gan, protams, var būt visādi. Ja ir ilgstoši sausumi un sausi vēji, ir visiem spēkiem jācenšas papildināt nosegto kārtu, jo vējš velk ārā no diezgan padziļa slāņa to mitrumu, un var būt visādi," atzina Narvils. 

Tāpat permakultūras entuziasts stāstīja, ka dārza darbos var izmantot arī kartonu, uzklājot to vienā kārtā un nosedzot, – tas ierobežo nezāļu augšanu. 

"Vēlams, ka tas ir brūnais kartons, var būt arī apdrukāts. Nevajadzētu izmantot kartonus, kas ir apstrādāti ar glancētu kārtu, kam pa virsu ir kādas plēves. Arī krāsainu apdruku nevajadzētu izmantot," viņš norādīja. 

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti