Dienas ziņas

Internetā pasūtītas preces bieži neatbilst ES standartiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Durvis ver īrisu izstāde

Lieli, mazi un bārdaini – Dabas muzejā atklās īrisu izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 15.-17. jūnijam būs apskatāma īrisu izstāde „Īrisi 2022”, informēja muzeja pārstāve Undīne Preisa.

Izstādē būs apskatāmas īrisu šķirnes, kas selekcionētas gan Latvijā, gan ārzemēs, bet piemērotas Latvijas klimatam. Savas kolekcijas apmeklētājiem izrādīs Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības selekcionāri un kolekcionāri: Laimonis Zaķis, Ilga Viņķele, Juris Bāze, Lolita Muhlinkina, Dzintra Jurevica un Gunta Jēkabsone.

Izstāde tradicionāli tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Gladiolu un īrisu biedrību.

Iepriekšējā īrisu izstāde Dabas muzejā notika 2019. gadā, tāpēc šis gads īrisu audzētājiem un selekcionāriem ir īpašs – pēc trīs gadu darbošanās individuāli beidzot ir iespēja sanākt kopā un parādīt plašākai sabiedrībai sava darba rezultātu, skaidroja Preisa.

Īrisi ir daudzgadīgi lakstaugi. Savvaļā ir zināmas 250 īrisu sugas, kuras aug Āzijā, Eiropā, Ziemeļamerikā un Ziemeļāfrikā. Kultivēto īrisu šķirņu galvenā izcelšanās vieta ir Vidusjūras apgabals.

Īrisi Latvijā pazīstami jau sen. Vēl šodien sastopamas senas īrisu šķirnes, kuras no muižu parkiem latviešu zemnieku puķu dārziņos ieceļojušas 19. gadsimtā.

Īrisu “bums” sākās 20. gadsimta 80. gadu vidū, kad Rīgā tika sarīkotas pirmās lielās īrisu ziedu izstādes un plašāka publika pirmo reizi ieraudzīja tā laika jaunākās amerikāņu selekcijas augsto bārdaino īrisu šķirnes.

Lai arī sākotnēji audzētājiem pieejamas bija tikai ārzemju šķirnes, līdz ar biedrības izveidošanu 1994. gadā aktivizējās darbs pie Latvijas īrisu selekcijas. Tieši Latvijā radītās šķirnes ir krietni izturīgākas, jo ir daudz piemērotākas mūsu klimatiskajiem apstākļiem.

Izstādes laikā biedrības pārstāvji sniegs konsultācijas apmeklētājiem par īrisu šķirnēm, audzēšanu, selekciju un šķirņu izvēli dārzam.

Izstādes atklāšana trešdien, 15. jūnijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālā dabas muzeja 2. stāva izstāžu zālē.

Izstādes darba laiks:

T. 12.00–17.00

C. 10.00–19.00

P. 10.00–17.00

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti