Laiks parūpēties par pirmajiem zaļumiem – aktuālie dārzkopju darbi

Līdz ar ziemas saulgriežiem, kad dienas gaismas pakāpeniski atkal kļūst vairāk, var sākt rūpēties par pirmajiem zaļumiem. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils Latvijas Radio norādīja, ka vispateicīgākie zaļumi audzēšanas šobrīd būs sīpolloki, jo tiem nevajag daudz gaismas. Tāpat eksperts ieteica virkni dārza darbu, ar kuriem nodarboties jau gada nogalē.

 

ĪSUMĀ:

Diedzētas sinepju sēklas.

Miniatūrs pavasaris uz palodzes

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts Māris NarvilsDaira Zīle

“Var likt steidzināt sīpollokus. Tie ir pirmie zaļumi, ko var iegūt, jo loki ir vispieticīgākie – tiem vajag vismazāk gaismas. Var audzēt gan podā, gan kastītē, gan izmantojot dažādas PET pudeles. Man arī loki ir apsakņojušies un bāž ārā pirmos zaļos degunus,” atzina Narvils.

 

Tāpat tagad var sākt diedzēt mikrozaļumus no dažādām sēklām. “Tas ir veselīgs zaļums, un esam zināmā mērā nodarbināti. Paša audzēts vienmēr sagādā dubultu prieku. Zaļums mums saistās ar dzīvību, pavasari un vasaru, bet miniatūrā veidā var parūpēties par to uz palodzes,” ieteica dārzkopis.  

Narvils uz palodzes rosināja iesēt arī kressalātus: “Kas ir advancētāki, jau ir pasūtījuši LED lampas par lētām cenām, ar kurām var audzēt ļoti kvalitatīvi nelielos daudzumos. Dārzkopis var atrast iespējas darboties un izglītoties jebkurā laikā.”

Var izgriezt kokus un krūmus

Zari.

Esošie laika apstākļi bez sala un īstas ziemas dārzkopjiem pašlaik ļauj darboties arī ārā, ne tikai istabā. “Visiem gribētos, lai būtu balts, bet šo laiku var izmantot arī, lai ķertos klāt koku un krūmu izgriešanai, ja vajag tos atjaunot. Tas ir darbiņš, ko parasti dara ziemas otrajā pusē, bet to pilnīgi droši var darīt tagad,” iedrošināja Narvils.

Tagad ir labs laiks arī apzināt mitruma režīmu dārzā – izpētīt, vai neveidojas kādas ūdens lāmas, peļķes, kas nepatīk ne krūmiem, ne kokiem, ne augļkokiem, ne puķēm. “Par to vajag parūpēties, lai, zemei sasalstot, nebūtu ūdeņi, kas pēc tam var izspiest gaisu no augsnes un apdraudēt augu sakņu sistēmu,” stāstīja dārzkopis.

Silto laiku sev labvēlīgi var izmantot arī dārzkopji, kas nav paguvuši piesegt augus.

“To var darīt, bet ļoti nepārcenšoties. Var izmantot skuju kokas, agrotīklu, džutas maisus,” uzskaitīja Narvils.  

Laiks izglītoties un sagatavot darba rīkus

Putnu būrītis.

Šo gada laiku dārzkopjiem vajadzētu izmantot izglītojoties – kad ārā jau ir satumsis, var meklēt informāciju, kur papildināt zināšanas kādos semināros interneta vidē. “Dārzkopim neatkarīgi no dārziņa lieluma ir svarīgi atskatīties uz aizvadīto gadu, saprast, ko darīt citādāk,” sacīja Narvils.

Tāpat tagad ir īstais laiks ierīkot putnu barotavas, kā arī sākt taisīt putnu būrīšus pavasarim. Kamēr putnu būrītis top, LSM.lv var vērot tiešraidi no putnu barotavas uz LTV Ziņu dienesta terases Zaķusalā.

“Ir darbs pēc darba. Pavasarī visu ir grūtāk paspēt, šajā mirklī to pamazām var sākt – parūpēties par darbarīku arsenālu, paskatīties, kas ir labojams, kas piekrāsojams. Tā laiks aizritēs nemanot,” uzmundrināja dārzkopis.

Narvils norādīja, ka šīs ziemas scenārijs, visticamāk, būs līdzīgs kā pagājušās ar nelielām niansēm.

"Lielākā problēma, neesot sniegam un sasalušai zemei, būs tā, ka pavasarī ļoti strauji pazudīs mitrums.

Ar to ir jārēķinās –  jādomā, kā dārzā parūpēsies par mitrumu. Sniegs veic mitrināšanas funkciju, ja tagad tā nav, ir jādomā, kā to uzkrāt,” uzsvēra dārzkopis.

 

Vairāk LSM.lv apkopoto dārza padomu meklē šeit

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Dārzs un mājas
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt