Kā labāk dzīvot

Vieglā valoda: Tās lietojums pasaulē publiskā telpā arvien pieaugs

Kā labāk dzīvot

Ārste: Smēķēšana ir būtisks faktors, kas pastiprina alerģijas rašanās risku

Var pieteikties atbalstam privātmāju siltināšanai. Ir jāņem vērā dažas nianses

Kurš var pieteikties «Altum» atbalsta programmai privātmāju siltināšanai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

“Altum” jaunajai atbalsta programmai privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai var pieteikties tie, kuru apgādībā ir un kopā dzīvo vismaz trīs bērni vai trešais tiek gaidīts, vai, ja privātmāja atrodas ārpus Rīgas un Jūrmalas un tām piegulošo novadu – Mārupes, Olaines, Ķekavas, Salaspils, Ropažu un Ādažu – administratīvās teritorijas, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja “Altum” Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece.

Pretendentu loks

Privātmāju energoefektivitātes programma tika atvērta 27. maijā, kad šo ēku īpašnieki varēja sākt iesniegt pieteikumus. Vērzemniece norādīja, ka jau pirmo divu stundu laikā tika iesniegti 106 pieteikumi.

Atbalsts paredzēts kā garantijas, tehniskā palīdzība un grants tikai tādiem renovācijas un siltināšanas darbiem savā mājā, ja apkures energoklase paaugstinās un apkures patēriņš samazinās vismaz par 20%.

Šī ir pirmā “Altum” programma, kas paredz privātmāju energoefektivitātes uzlabošanu.

Uz atbalstu garantijas veidā var pretendēt jebkura fiziska persona, kuras īpašumā ir ekspluatācijā nodota privātmāja, kurā netiek veikta saimnieciskā darbība, un kas saskaņā ar būvju klasifikāciju atbilst viena dzīvokļa mājas klasei. Tādējādi privātmājā, kas vēlas pretendēt uz finansējuma saņemšanu, nedrīkst būt reģistrēta zemnieku saimniecības adrese.

Atbalsta apjoms

Programma paredz grantu līdz pieciem tūkstošiem eiro – vienreizēju maksājumu par privātmājas energoefektivitātes klases paaugstināšanu un siltumenerģijas patēriņa samazināšanu par 20%.

Atbalstu līdz tūkstoš eiro var saņemt arī par tehnisko palīdzību privātmājas energoefektivitātes pasākumu tehniskās dokumentācijas izstrādei.

“Altum” grantu un tehnisko palīdzību paredzēts izmaksāt tikai pēc projekta realizēšanas un visu remontdarbu veikšanas, iegūstot pagaidu energosertifikātu, kas apliecina kritēriju izpildi. Programmā iespējams izmantot arī garantiju bankas aizdevumam.

Atskatoties uz līdz šim realizētajiem projektiem par daudzdzīvokļu namu siltināšanu, Vērzemniece lēsa, ka kopējās izmaksas jāplāno vismaz 20 tūkstošu eiro apmērā.

Ar ko sākt?

Privātmājas īpašniekam vispirms ir jāpiesaka sava māja šajā energoefektivitātes programmā. Pēc pieteikuma izskatīšanas “Altum” dod savu slēdzienu, vai privātmāja un tās īpašnieks atbilst programmas kritērijiem.

Pēc tam mājokļa īpašnieks sazinās ar pakalpojuma sniedzējiem, energokonsultantiem, kas sniedz mājas novērtējumu un uzsāk darbu pie tehniskās dokumentācijas sagatavošanas, kas nepieciešama, lai renovāciju veiktu. Šādu pakalpojumu sniedzēju saraksts ir pieejams pie programmas īstenotāja – “Altum”. Patlaban ir apstiprināti astoņi uzņēmumi, kas sniedz šos pakalpojumus. Saraksts pakāpeniski tiek papildināts.

Skats no malas

Neraugoties uz programmas labajām iecerēm, ekobūvnieks Harijs Tučs aicināja katru parēķināt ekonomisko atdevi. “Ja es ieguldu desmit tūkstošus eiro, un programmas ekonomija ir 20 procentu, bet apkurei gadā es tērēju tūkstoš eiro, tad pēc renovācijas es nu jau maksāju 800 eiro. Cik gados man šie ietaupītie 200 eiro atmaksāsies? Desmit gados tie būs tikai divi tūkstoši! Tā ir izmesta nauda,” norādīja Tučs.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti