Dienas ziņas

Liepājā šogad tūristu skaits pieaudzis četras reizes

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Neierasti agri kartupeļu stādījumos Kolorādo vaboles

Kolorado vaboles šogad kartupeļu stādījumos manāmas neierasti agri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Neierasti agri kartupeļu stādījumos šogad jau atrodamas Kolorado vaboles. Šiem kartupeļu lapgraužiem pa prātam bijusi aizvadītā visai siltā un sniegotā ziema. Augu aizsardzības speciālists skaidroja, ka Kolorado vaboles piemājas dārzos sastopamas, jo saimnieki kartupeļus vairākus gadus pēc kārtas stāda vienuviet.

Zemnieku saimniecības "Ķauļi" saimnieks Ēriks Kāposts Brenguļu pagastā šodien devās aplūkot, vai agrajos kartupeļos jau nav atrodamas Kolorado vaboles. "Šodien gāju skatīties. Re, kur viena arī sēž! Tur uz priekšu arī ir. Jāsāk viņas nīcināt un lasīt nost," viņš sacīja.

Vaicāts, kā ar tām cīnās, Kāposts skaidroja, ka nolasīt īsti nevar. Varbūt mazākā tīrumā var, bet lielā nevar.

Patlaban saimnieka laukos atrodamas jau pieaugušas Kolorado vaboles. Valsts augu aizsardzības dienesta inspektore Inga Bēme ReTV skaidroja, ka, kļūstot siltākam, šie kartupeļu lapgrauži lien laukā no ziemošanas vietām. "Viņas barojas, viņas pārojas un pašam kartupelim lielu skādi nenodara. Jau 7. maijā, stādot kartupeļus savā mazdārziņā, jau tad vaboles staigāja, tā kā ļoti agri. Kaut gan pavasaris šogad ir vēlāks un likās, ka tas kaut kā būs ietekmējis šo vaboļu iznākšanu."

Lielāko postu kartupeļu stādījumiem nodara kāpuri, kuri izšķilsies pēc aptuveni 15 dienām. Valsts augu aizsardzības dienestā skaidroja, ka

Kolorado vaboles biežāk sastopamas mazdārziņos, kur šos nakteņu dzimtas augus vienā vietā stāda vairākus gadus pēc kārtas.

"Šobrīd visvienkāršākais paņēmiens ir nolasīt, fiziski nolasīt, jo citādi līdzekļi nav šajā brīdī paredzēti un atļauti. Vēlāk, kad būs kāpuru stadija, tad licencētās vietās ir pieļaujami pāris augu aizsardzības līdzekļi," norādīja Bēme.

Arī saimnieks Ēriks Kāposts no Brenguļu pagasta atzina, ka šovasar nāksies krietni papūlēties, lai kartupeļu stādījumus pasargātu no kaitēkļu uzbrukuma. "Pagājušajā gadā, kad bija lielāki laksti, tad parādījās. Kad bija jau šādi, bet ne jau tik mazos," viņš skaidroja, komentējot faktu, ka šogad vaboles manāmas jau uz nupat saules gaismā iznākušajiem stādiem.

Ja kartupeļu laukā ar Kolorado vabolēm necīnās, tad ražas nebūs – šie kukaiņi noēd lapas un stāds nespēj normāli augt.

Dārza kaitēkļi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti