Ko var sēt janvārī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai arī saules daudzums janvāra debesīs liek domāt, ka pagaidām dēstīt zemē var tikai sīpolus, gada pirmā mēneša izskaņa ir piemērots laiks piparu, pētersīļu un leduspuķu jeb begoniju sēšanai, LSM.lv pastāstīja Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne.

Sēšana

"Janvārī sēj to, kam ir garš veģetācijas periods un kas ilgi dīgst," stāstīja Rožukalne. Pie tādām kultūrām pieder leduspuķes, gan saldie, gan asie pipari un pētersīļi.

"Sēklai ir jābūt 20–24 grādu temperatūrā un mitrumā, lai tā izdīgtu. Tiklīdz parādās pirmās dīgļlapas un sēkla ir saknitusi – tā ir sapampusi un sprāgst ārā pirmie dīgstiņi –, tai brīdī ir jānes gaismā. Tas jādara, pirms dīgļlapas ir atvērušās. To brīdi nedrīkst nokavēt," uzsvēra  dārzkope.

Ja mājās ir daudz telpaugu, tad iesētos piparus var apdraudēt dažādi kukaiņi, piemēram, laputis.

"Pipari ir ļoti saldi, tādēļ tie garšo kukaiņiem. Laputis ļoti mīl piparus, arī asos piparus," paskaidroja  Rožukalne.

Piķēšana un tālāka pārstādīšana

Janvārī sētiem pētersīļiem ir liels risks izstīdzēt, jo tie izdīgst ļoti smalki – gluži kā mati. Turpretī leduspuķes no zemes iznāk ar mazām, plakanām lapiņām, līdz ar to izstīdzēšanas risks ir mazāks.

"Izstīdzēšanu, protams, izraisa gaismas trūkums. Cerams, ka februāris būs saulains, janvāris tāds nav," vērtēja dārzkope.

No izstīdzēšanas augus var pasargāt īpaši tiem paredzētas lampas ar piemērotu gaismas spektru. "Nekādā ziņā nevajadzētu izmantot galda lampas, jo tām nav vajadzīgo staru," uzsvēra Rožukalne.

Tāpat no izstīdzēšanas pasargās piķēšana – augi jāpārstāda no kastītes, kur tie sadīguši, uz tādu, kurai ir atsevišķas ailītes. Šim nolūkam labi var noderēt arī tukša olu kaste. 

Piķēšana jāveic brīdī, kad parādās pirmās dīgļlapas.  "Ja ir daudz kaimiņu, tad rodas konkurence par gaismu. Ja augs ir viens un tam apkārt ir vieta, tas tik ļoti nestīdzēs," paskaidroja dārzkope.

Ja augi izdīgst smalki, piķēšana var izvērsties par ļoti piņķerīgu un pacietību prasošu darbu.

"Tas atkarīgs no cilvēka mentalitātes – ja patīk smalki darbi, kas prasa pacietību, to var darīt. Ātras dabas cilvēkiem piķēšanas būs grūtāka," teica Rožukalne.

Ja auga sēkliņas ir palielas un tās var saņemt rokās, tad var uzreiz sēt kastītēs ar ailītēm – tad piķēšana atkritīs. Savukārt no šādām ailītēm podiņos augi jāpārstāda mirklī, kad kaimiņu stādiņiem sāk saskarties lapiņas. Ja augus nepārstādīs lielākos podiņos, tad lapiņas, kas saskaras, sāk pūt.

Galvenais ir audzēšanas prieks!

 

No sēklas audzējot augus mājas apstākļos, galvenais gan ir darīšanas prieks, nevis rezultāts, uzsvēra Rožukalne. Piemēram, pētersīļus privātām vajadzībām racionālāk būtu audzēt no profesionāļu izlolotiem stādiņiem, jo tas prasa tiešām lielu darbu, taču, ja mājās pašam darbojoties, tie nesanāk tik brangi augi, arī tā nav liela nelaime.

"Pat ja stādi sanāk ar izstīdzējušiem un gariem kātiem, tam nav nozīmes. Galvenais, ka tas ir pašu audzēts un cilvēks priecājas par procesu.

Ne vienmēr vajag ieciklēties uz rezultātu – ja cilvēkam patīk darboties ar augiem, tas mazina stresu," uzskata Rožukalne.

Dārzkope atklāja, ka, pirms 20 gadiem viesojoties Vācijā un Austrijā, viņu izbrīnīja cilvēku lepošanās ar pašu audzētiem, bet ne pārāk glītiem augiem savos piemājās dārzos.

"Viņi par tiem bija lepni, stāstīja, ka bērni iesējuši. Es ar savu latviešu perfekcionismu toreiz domāju – "cik šausmīgi!", bet par to ir jāprot priecāties," tagad atzina Rožukalne.

 

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti