Kā labāk dzīvot

Speciāliste: Pretvīrusu medikamentiem rezistence ir ievērojami mazāka

Kā labāk dzīvot

Darba ņēmējiem svarīga veselības apdrošināšana, bet izmaksas pieaug

Dārzeņu audzētāji gatavojas sezonai!

Kas jāzina par tomātu un paprikas sēklu diedzēšanu? Laiks plānot!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai gan līdz darbiem vēl kāds laiks jāpagaida, jau tagad var sākt plānot, kur, kad un kas šogad jāiesēj. Gan tomātu, gan paprikas stādus var izdiedzēt mājas apstākļos, taču tas jādara siltā vietā, vislabāk uz radiatoriem, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica dārzkope Saiva Pekuse un dārzkopības entuziastu kluba "Tomāts" biedre, dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne.

Dārzkopji vēl var paslinkot, ja runā par darbu ar rokām, taču jau tagad jāsāk domāt, ko sēs, kad sēs, kur sēs un kā diedzēs. Tad jādomā par augsnes uzlabošanu siltumnīcas, varbūt pati siltumnīca jāpielabo.

"Pagaidām varbūt rokas vēl var atpūtināt, bet plānot gan jāsāk!" aicināja Bražūne. 

Tomātu un paprikas stādu diedzēšana

Līdz darbiem vēl laika gana. Tomātus nedz uz palodzes, nedz siltumnīcās vēl nevar steigties sēt. Siltumnīcās, īpaši neapkurināmās, tomātus var sākt sēt tikai marta sākumā.

"Ja siltumnīca ir ar apkuri, tad jā, tad jau februārī var kaut ko iesēt, februāra beigās, bet citādi stādi pāraugs, nomocīsies," norādīja Bražūne. 

Savukārt ar vēlu ražojošajām paprikas šķirnēm jārīkojas citādāk – tām gan līdz 15. februārim jau jābūt iesētām, atgādināja Pekuse. "Protams, tās šķirnes, kas ir agrākas, kurām ir īsāks veģetācijas periods, tās var vēl līdz martam sēt noteikti," viņa piebilda. 

"Mājas apstākļos, protams, papriku var sadiedzēt. Galvenais ir ievērot temperatūras režīmu – iegādāties termometru, paskatīties, kur mājās ir vissiltāk.

Noteikti ir jābūt virs 20 grādiem – no kādiem 24 līdz 28 grādiem vajadzētu būt tur, kur esam termometru nolikuši. Ja uz palodzes uzliksim sējumu, tur būs stipri par zemu temperatūra, jo, ja ārā ir mīnusi, tur būs tikai 10 grādi, kas jebkurai sēklai būs par maz, lai sāktu dīgt," ieteica Pekuse. 

Sējumu droši var likt uz radiatoriem, jo gaisma tam sākotnēji nav vajadzīga.

Līdz asniņš sāk cilāt augsni, saules gaisma nav vajadzīga, bet tā būs vajadzīga tad, kad parādīsies pirmie dīgsti, asniņi. Tad sējums jāpārvieto uz palodzi. "Tad, kad parādīsies zaļš āķītis, šis sējums būtu jāpārvieto uz gaismu.

Viens variants ir, ka pārvietojam uz dienas gaismu, tātad pie loga, bet arī, skatoties temperatūru, šie 10 grādi būs par maz, ir jāpaceļ uz kaut kā augšā, vai kāda sega jānoliek uz palodzes, lai būtu sējumam siltāk. Otrs ir, ka atstājam vēl uz sildierīces kādas dienas, bet tad ir mākslīgā gaisma jānodrošina. To šobrīd var paveikt ar LED lampām, kas speciāli paredzētas augu audzēšanai," skaidroja Pekuse. 

Tad, kad sējums ir vienmērīgi izaudzis, kas, audzējot papriku, visticamāk, notiks pāris nedēļu laikā, to var pārvietot uz palodzi, lai sāk augt saknes. 

"Uz palodzes diedzēt nevar, bet tie stāsti, ka es iesēju uz palodzes, man nedīgst, jau otrā nedēļa iet, – tie ir katru gadu. Tāpēc ļoti gribētos, lai cilvēki iemācās, ka jādiedzē siltākā vietā," piekrita Bražūne, norādot, ka arī tomātu diedzēšanai nepieciešama tāda pati temperatūra – no 24 līdz 28 grādiem.  

"Uz radiatora arī varētu būt tomēr par karstu, tāpēc ar termometru ir jāpārliecinās, cik tur ir grādi, jo kādreiz radiators dod virs 30, un tas ir par daudz. Tad jāliek kāda starplika, dēlītis vai veca grāmata. Savukārt uz palodzes ļoti labi ir uzlikt kādu putuplasta paliktni, un tikai tad likt augu kastīti," viņa ieteica. 

Pareizo sēklu izvēle

Tam, kādas tomātu šķirnes sēklas izvēlētas, nebūs liela ietekme uz diedzēšanas procesu, taču skaidrs, ka tam būs nozīmē vēlāk, kad būs jābauda augļi.

Arvien populārākas ir kļuvušas hibrīda tomātu šķirnes, taču Bražūne vērtēja, ka tās nebūs piemērotas visiem. 

"Tās ir divas dažādas lietas – hibrīda šķirnes vai šķirņu tomāti. Viss jau ir atkarīgs, kādu rezultātu mēs vēlamies iegūt. Es tomēr pieturos pie tā, ka, ja tomātu audzē savam patēriņam un gribas, lai tas ir garšīgs, lai tam ir mīkstums, nevis koksnējs siets, lai tas ir ar plānu miziņu, tad jāpieturas pie šķirņu tomātiem. Reti hibrīdi ir tādi, kuri ir tiešām garšīgi, kuriem arī miza nav pārāk bieza, kuri ir aromātiski. Pārsvarā hibrīdi ir tuvu tiem tomātiem, kādus mēs varam nopirkt veikalos," vērtēja dārzkope. 

"Es, protams, nenoliedzu, ka hibrīdus nevajag audzēt. Jā, konservēšanai un likšanai uz picām labāki ir hibrīdi, bet, teiksim, svaigai ēšanai un salātiem jāņem šķirne," viņa precizēja. 

Līdzīgi ir arī ar paprikas šķirnēm, piekrita Pekuse.

"Pēc pieredzes šķirņu paprika būs agrāka un vairāk piemērota mazdārziņiem. Hibrīdi tomēr vairāk būs lielražotājiem un tiem, kuru siltumnīcas ir apkurināmas vai siltākas, jo hibrīdam augums būs lielāks un garāks veģetācijas periods, līdz ar to jāskatās, vai mazdārziņos vispār varam tādus apstākļus nodrošināt," viņa norādīja. 

Ar paprikām ir tā – jo lielāks auglis paredzēts, jo ilgāks būs veģetācijas periods. Tādēļ varbūt labāk izvēlēties sēklas ne tik lieliem augļiem, bet iegūt tos agrāk, vairāk un ilgāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti