Kā pašam ievākt pļavas augu sēklas

Karaliskā lielziedu vīgrieze, rotaļīgā dzirkstelīte un greznā vārpu veronika ir tikai dažas no puķēm, kas rotā vienu no daudzveidīgākajām Latvijas dzīvotnēm – dabisko pļavu. Kā novērojuši Latvijas Dabas fonda eksperti, tās skaistums un mežonīgums ir savaldzinājis pat sterilāko piemājas mauriņu īpašniekus, jo strauji pieaug sabiedrības interese par dabisko pļavu augu sēklu iegādi.

Šobrīd Latvijas pļavu augu sēklas nav nopērkamas, savukārt veikalos pieejamie maisījumi ir importēti no rietumvalstīm un ir izmantojami nelielu platību apsēšanai apstādījumu vai zālienu teritorijās. Lietojot tos lielākām teritorijām, nākotnē var tikt apdraudēta vietējo sugu saglabāšanās. Labā ziņa ir tā, ka pļavas augu sēklas ir iespējams gūt pašiem, un tieši šobrīd ir īstais laiks to darīt!

Lai piepildītu sapni par mazāku vai lielāku košu pļavu savas dzīvesvietas teritorijā, vispirms iepazīsti tai raksturīgos augus! To iespējams izdarīt, izmantojot Latvijas Dabas fonda ilustratīvo sugu noteicēju "Kas aug dabiskās pļavās?" vai izpētot zemāk pieejamo augu sarakstu ar bieži sastopamiem un viegli nosakāmiem augiem, kuri raksturīgi arī dabiskajām pļavām.

Pļavas augu sēklu vākšana ir līdzīga zāļu tēju vākšanai, ko tik ļoti esam iecienījuši darīt vasarās. Galvenā atšķirība ir tā, ka nepieciešams ievākt nevis ziedošus augus, bet noziedējušus – jau ar gatavām sēklām. Un augusts ir īstais brīdis.

Doties izpētīt pļavu

Dokumenti

Der zināt. Biežāk sastopamie dabiskajām pļavām raksturīgie augi.xlsx

Lejuplādēt

12.59 KB

Kad ir iepazīti un nolūkoti kārotie pļavas augi, var doties pastaigā uz savas dzīvesvietas tuvumā esošo ceļmalu, grāvmalu, ūdeņu krastmalu, mežmalu, pļavu, ilggadīgo zālāju vai vecu atmatu izpētīt situāciju un noskaidrot, kas ir pieejams. To vislabāk darīt ziedēšanas laikā, lai novērtētu, kuras augu sugas izvēlētajā vietā ir bieži sastopamas un būs izmantojamas sēklu vākšanai. Pļavas augu ziedēšanas laiks ir noskaidrojams Latvijas Dabas fonda ilustratīvajā sugu noteicējā "Kas aug dabiskās pļavās?".

Vairums sēklu būs nogatavojušās jūlija otrajā pusē – augustā. Taču jāņem vērā, ka sēklu nogatavošanās laiks gadu no gada būtiski atšķiras.

Sēklas vāc sausā, saulainā dienā ap pusdienlaiku, kad ir nožuvusi rīta rasa.

Ja, pieskaroties auga ziedkopai, no tās viegli atdalās sēklas, var zināt – tās ir gatavas! Tas jāņem vērā arī, ievācot sēklu materiālu. Jārīkojas uzmanīgi, lai sēklas neizbirtu zemē un neievāktos tukšas ziedkopas! Gatavām sēklām jābūt sausām, brūnām un stingrām. Augiem, kuriem sēklas ienākas pākstīs, tās var ievākt arī vēl pirms pilnas gatavības – pazaļas pākstis –, bet tādā gadījumā jāievāc ne vien pākstis, bet arī daļa stumbra. Žāvēšanas procesā augi uzsūks nepieciešamās barības vielas un mitrumu no stumbra un nobriedinās sēklas. Daudziem augiem, sevišķi tiem, kuriem raksturīgas vārpveida ziedkopas, sēklas ienākas pakāpeniski – ziedkopas apakšā sēklas var būt jau izbirušas, bet augšējie ziedi vēl tikai zied – tādā gadījumā labāk ievākt visu vārpu brīdī, kad vidējā daļā attīstījušās sēklas, un sēklas "nogatavināt" mājās, izklājot vārpas uz papīra.

Sēklas notrauc ar roku vai nogriež ziedkopas ar gatavajām sēklām. Tāpat sēklas var ievākt, papurinot ziedkopu virs maisiņa vai trauka, kurš tiek izmantots sēklu vākšanai. Ja sēkla ir pākstī, tās var ievākt ar visu pāksti. Katra suga ir vācāma atsevišķi no citām, katru no tām liekot savā turzā vai traukā!

Lai sēklu vākšanai nebūtu negatīva vides ietekme uz sēklu ieguves vietu, jāievēro sekojošs princips – jāvāc tikai no katra trešā auga! Vismaz trešo daļu no katras sugas sēklām nepieciešams atstāt to augšanas vietā.

Sēklu žāvēšanas process

Ievāktās sēklas un ziedkopas žāvē sausā un labi vēdināmā telpā, sēklām jābūt brīvi izklātām uz avīzes vai papīra. Sēklu žāvēšanas ilgumu ietekmēs to gatavības pakāpe un gaisa mitrums sēklu vākšanas laikā, bet vidēji tas ir 10 dienas. Daļa sēklu žāvēšanas laikā no ziedkopām izbirs, tādēļ jāiegaumē, ka pēc žāvēšanas ir svarīgi savākt arī izbirušās sēklas. Ja šķiet, ka izbirušas visas sēklas un ziedkopā nekas īsti vairs nav palicis, tad nav nepieciešams iepakot arī ziedkopas – pietiek tikai ar sēklām.

Sēklas jāiepako papīra maisiņos, aploksnēs vai papīra paciņās! Nedrīkst to darīt plastmasas maisiņos, jo tajos sēklām netiks nodrošināta gaisa cirkulācija. Uz iepakojuma norādāma auga suga, aptuvenais ievākšanas laiks un vieta, un, ja iespējams, ievācēja vārds un kontaktinformācija. Paciņā droši var likt gan ziedkopas ar vēl neizbirušām sēklām, gan tīras sēklas.

Kad sēklas iepakotas, jāgaida rudens – laiks, kad pļavas augu sēklas varēs iesēt iecerētajā vietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti