Dienas ziņas

Grobiņniece ar diegiem rada Zelenska portretu

Dienas ziņas

No patiltes uz kapsētu: pārapbedī 99 cilvēku mirstīgās atliekas

Vēsturnieks uzbūvē salmu māju

Jelgavas pusē pašu spēkiem uzbūvē energotaupīgu salmu māju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Es ceļoju laikā – tā var teikt Krišjānis Lange no Jelgavas novada. Viņam iegūtā vēsturnieka izglītība ļāvusi izpētīt un sev uzcelt energoefektīvo pasīvo salmu māju. Māja ir ne tikai silta un ļaus ievērojami ietaupīt gan uz elektrību un apkuri, bet ir arī videi draudzīga.

Baļķi no sava vietējā vienu hektāru lielā meža, salmi mājai no iepretim esošās savas pļavas, bet māls mājas iekšējo sienu apdarei no Ānes – tādā veidā Krišjānis Lange no Jelgavas novada Jaunsvirlaukas uzrasējis un uzbūvējis savu energoefektīvo aptuveni 200 kvadrātmetrus lielo divstāvu salmu māju. Vēsturnieks idejas smēlies gan brīvdabas muzejos, gan Dānijā kādā eko ciematā.

Salmu mājas saimnieks Krišjānis Lange no Jelgavas novada.
Salmu mājas saimnieks Krišjānis Lange no Jelgavas novada.

"Ja ir pārsimts gadu laika pārbaudītas vērtības, tad viņas funkcionē dabā, fizikā, tātad tas ir zināms pierādījums jau. Un tad ir mūsdienu jaunās tendences, kas nebalstās īpaši būvfizikā, bet mārketingā, kad ļoti bieži tirgotāji iestāsta, kādi materiāli ir jālieto, kāda ir pareizā tehnoloģija, kāpēc tur pūst, – tad droši vien nav pareiza tehnoloģija ievērota..." prātoja Lange.

Vēsturnieks uzskata, ka salms ir zelta vērtē, jo būvniecībā tas ir augstvērtīgs materiāls – salma trubiņas kalpo kā izolācijas materiāls, lai ierobežotu vēja caurplūstamību.

Mājas ārpuse ir apmesta ar kaļķi, bet mājas jumtu klāj sūna un citi izturīgi augi, kā arī iekšējie materiāli, kas veido blīvu masu jumta izolācijai.

Salmu māja Jelgavas novadā
Salmu māja Jelgavas novadā

"Sūna ir šī, bet šie ir sukulenti – laimiņi, viņi ir ļoti seni augi, no dinozauru laikiem," rādīja Lange.

Katrai salmu mājai ir savs "patiesības spogulis" jeb atsegumi sienā, kas apliecina, ka mājas pusmetru biezās sienas ir no salmiem. Arī Langes mājas iekšienē ir vairāki atsegumi sienā, kuros var redzēt izmantotos salmus.

Salmu mājas saimnieks Krišjānis Lange no Jelgavas novada.
Salmu mājas saimnieks Krišjānis Lange no Jelgavas novada.

"Un tā viņš ir sapresēts starp dubulto karkasu, tas ir 2 x 2 x 15 dēļi, kas stāv vertikāli un tur jumtu, un tad spraugā ir salmu ķīpas saliktas, nopresētas uz leju, un tad ir nopucētas ar trimmeri, lai taisni," viņš izskaidroja.

Patiesībā māja ir ļoti silta un gaiša, jo tās logi ir izvietoti tā, lai veidotos "saules lamatas" visu dienu.

"Lēnām un pamazām izplatās tas siltums pa māju. Ziemeļu pusē – tur ir daudz mazāki logi, un arī jumts ir nošķelts tā, ka viņš rietumu vējus šķeļ un neatdzesē tik daudz, un māja ir vairāk atvērta dienvidiem. (..) Tas definējās kā pasīvais solārais dizains," skaidroja Lange.

Šādu māju uzcelt ir vismaz divas reizes lētāk, nekā izmantojot mūsdienu standarta risinājumus. Tā celta pašu spēkiem, tāpēc celtniecības process aizņēmis pāris gadus.

Salmu māja Jelgavas novadā
Salmu māja Jelgavas novadā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti