Rīta Panorāma

Beidzas Francijas naftas rūpnīcu darbinieku streiks

Rīta Panorāma

Intervija ar tieslietu ministru Jāni Bordānu

Intervija ar Dobeles Dārzkopības institūta direktori Inesi Ebeli

Jauna ābolu šķirne top vairāk nekā 20 gados

Nedēļas nogalē Rīgā, Āgenskalna tirgū, pulcēsies ābolu audzētāji no visas Latvijas – būs iespēja gan satikt ābolu audzēšanas ekspertus un nogaršot ābolu ēdienus, gan aplūkot vairāk nekā 60 dažādu ābolu šķirņu izstādi, stāstīja Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma". Jauna šķirne selekcionāram ir kā bērna izauklēšana, kas ilgst pat 20 gadus, skaidroja Dobeles Dārzkopības institūta direktore Inese Ebele.

Ābolu audzētāji atzīst, ka ābolu raža šoruden dažādās Latvijas vietās atšķiras. Katru gadu Dobeles Dārzkopības institūts "laiž pasaulē" vismaz vienu vai pat divas jaunas ābolu šķirnes. "Mūsu krājumos ir vairāk par tūkstoti dažādu šķirņu, un selekcijā tiek izmantoti pat trīs un četri tūkstoši dažādu ābolu veidu," skaidroja institūta direktore Inese Ebele.

Piemēram, vienas no jaunākajām šķirnēm 'Dace' un 'Gita' ir gan garšīgas, gan ziemcietīgas un arī izturīgas pret slimībām.

"Šķirnes vidēji top vairāk nekā 20 gadus, bet šobrīd ar ģenētikas metodēm un dažādām tehnoloģijām šo laiku iespējams saīsināt līdz 15 gadiem," stāstīja Ebele. "Tomēr tas selekcionāram ir kā bērns, tāpēc arī šķirņu nosaukumi veltīti kādam nozīmīgam cilvēkam augļkopības nozarē vai gluži personīgi."

Ir arī ābeļu šķirnes, kur vesela sērija veltīta lugas "Pūt, vējiņi" personāžiem, par ko liecina tādi šķirņu nosaukumi kā 'Baiba', 'Zane' un 'Uldis',

kā arī "Skroderdienām Silmačos" ar dekoratīvo ābeļu šķirni 'Kārlēns' u.c., ar nosaukumu veidiem un to tapšanu iepazīstināja institūta direktore.

"Āboliem raksturu ir vairāk nekā cilvēkiem," novērojusi Ebele. "Ir ļoti daudzas krāsu nianses, garšu nianses un citas īpašības, kas pat atšķiras gadu no gada, bet ir dzīsliņa, kurai jāpaliek nemainīgai, lai pateiktu, ka tā ir īpašā un unikāla šķirne. Mana mīļākā šķirne ir viena no jaunajām šķirnēm – 'Lienīte'." 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti