«Ir jāmeklē, lai atrastu laimīti» – Lejasciemā nostiprina ceriņu laika baudīšanas tradīcijas

Ja par ceriņu galvaspilsētu dēvē Dobeli, tad ceriņu ciema tituls pienāktos Lejasciemam, jo ceriņi te bagātīgi un daudzkrāsaini zied vai pie ikkatras mājas. Tā kā Anna Sakse, kura sarakstījusi "Pasakas par ziediem", ir dzimusi Lejasciemā, šopavasar te sāk veidot arī Annas Sakses ceriņu dārzu. Un jau trešo pavasari var iziet arī Ceriņziedu ceļu, – tā ir izzinoša pastaiga, kurā reizē var izbaudīt ceriņu ziedēšanu un iepazīt ciemu.

Jau iebraucot Lejasciemā, visa centrālā iela ir lillīga, gaišzila ceriņu kupena, kurā pa brīdim parādās arī kāda cita krāsu nots.

«Ir jāmeklē, lai atrastu laimīti» – Lejasciemā nostiprina ceriņu laika baudīšanas tradīcijas
00:00 / 04:42
Lejuplādēt

Lejasciema centrā sastaptajai Līgai Verlei ir arī sava versija, kāpēc Lejasciemā ir tik daudz ceriņu. "Tāpēc, ka tur meklē laimes. Vai mīlēs, vai nemīlēs zīlē. Ja piecas lapiņas, tad mīlēs, ja nav, tad nekā, tāpēc daudz ceriņu krūmu – ir jāmeklē, lai atrastu to laimīti," viņa teica.

"Lejasciems ir ceriņu ciems. Tas tā ir jau no senseniem laikiem un vēl joprojām,"

norādīja Lejasciema Kultūras nama vadītāja Rita Gargažina.

Viņa stāstīja, ka pirms trim gadiem Kultūrvēsturiskā mantojuma un tradīciju centra darbiniecei radās ideja – kāpēc gan neapvienot ceriņu ziedēšanas laiku ar izzinošu pastaigu.

"Lai tie ceriņi mums tā nepazustu, lai arī tas ceriņu vārds izskanētu, kad ceriņi ir pašā plaukumā, tad mēs Lejasciemā cenšamies kaut ko darīt, un Kultūrvēsturiskā mantojuma centra vadītāja veido pastaigu ''Ceriņceļš Lejasciemā''. Lai pastaiga būtu interesantāka, ne tikai baudot, kā zied ceriņi, bet vēl ar tādu kā uzdevumu – meklēt, atrast, tajā pašā laikā pasmaržot, kā smaržo ceriņi," teica Gargažina.

Pastaigas laikā jāatrod 24 tuvplāna kadri, proti, pēc kādas vietas, ēkas detaļas ir arī dabā jāsameklē, kur tas atrodas. Un, lai atrastu šos tuvplāna kadrus, jāseko iezīmētajam ceļam kartē. Arī pašiem lejasciemiešiem tas ir interesanti, turklāt uzdevums arī viņiem nav tik viegls. Tāpat tas ļauj iepazīt vietējo ēku stāstus.

To, ka Lejasciema Ceriņziedu ceļš ir ieinteresējis ne tikai pašus lejasciemiešus, apliecināja arī ciema centrā sastaptā Iluta Zariņa. Viņa stāstīja, ka bieži vien tiek taujāta palīdzība: "Pati neesmu izgājusi, esmu palīdzējusi citiem atrast kaut ko. Domāju, ka kovida laiks ieradināja mums doties visādos šādos [pārgājienos], un tagad mums tas ir populāri šeit, Lejasciemā."
 
No šī pavasara ceriņu skaits Lejasciemā tikai palielināsies, jo iestādīti pirmie ceriņi topošajā Annas Sakses ceriņu parkā.
Lejasciema ainavu veidotāja Inga Nagle stāstīja, ka finansējumu ir izdevies iegūt novada organizētajās apkaimes darbnīcās. "Iegādājāmies 35 šķirnes "Vidzemes ceriņos", kur ļoti jauks saimnieks ir, kaut kur pie Zosēniem. Viņš mums palīdzēja salikt, kā pareizi ceriņus stādīt pa krāsām. Mēs jau bijām izdomājušas, ka pa toņiem liksim, bet, redzi, viņš tik daudz gadus strādā ar to, un viņš teica: "Nē, ceriņi ir jāstāda ar pretkrāsām, lai viens otru izceļ!""

"Mums būs arī soliņi, kur baudīt to visu. Kopš sevi atceros, kopš bērnības viss Lejasciems vienmēr bijis vienos ceriņos. Fantastiski tas ir, kad brauc cauri, un tā smarža!" viņa sacīja.
 
Nākamajā pavasarī topošais ceriņu parks Lejasciemā papildināsies, bet tagad te  ir īstais laiks doties Ceriņziedu ceļā.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt