Ikšķilē Sandra Stabinge lolo senas saldo zirņu sēklas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Bieži vien dārzā audzējam pupiņas vai kartupeļus, kuru sēklu esam nopirkuši nevis veikalā, bet tās iedevusi vecmāmiņa vai kaimiņiene. Izrādās, paši to nezinot, cilvēki tādā veidā saglabā kultūraugu daudzveidību. Šopavasar Latvijā veidojas augu un sēklu maiņas punkti un Ikšķilē tādu izveidojusi Sandra Stabinge.

Ikšķilē Sandra Stabinge lolo senas saldo zirņu sēklas
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

Sandra Stabinge ir pašnodarbinātā un ikdienā darbojas savā nelielajā uzņēmumā Ikšķilē. Ideja veidot sēklu lolotāju tīklu un izplatīt vērtīgo augu sēklas materiālu dažādos Latvijas nostūros ir viņas vaļasprieks.

Latvijā audzētas un ievāktas sēklas Sandra meklējusi pat ekspedīcijās. Pie kādas sirmas kundzes izdevies uziet 30 gadus izlolotas gurķu sēklas, kuras viņa pati bija sakrustojusi. Kundzei tas nav šķitis nekas īpašs: “Ko? Pašaudzēti gurķi 30 gadus? Tas taču ir zelta vērtē! Bieži latvieši slimo ar to, ka mums nekā nav un visu vajag no ārzemēm.”

Sandra skaidroja, ka kustības mērķis ir atrast, novērtēt un saglabāt senās sēklas: “Anta Sparinska (viena no kustības pārstāvēm – red.)  atrada šķūnī 30 gadus stāvējušas cūku pupas vecā sarūsējušā bundžā, joka pēc iesēja, tās uzdīga!

Zirņi Sandras Stabinges dārzā
Zirņi Sandras Stabinges dārzā

Augi, kas auguši pie mums, ir pielāgojušies un izturīgāki. Mazāk nepieciešams lietot augu aizsardzības līdzekļus.

Sēklas, kas ir pašu ievāktas, ir svaigas un labi dīgst. Tas ir arī ekonomiski izdevīgāk. Lielākā daļa cilvēku pērk sēklas veikalos, tāpēc ir ļoti mazinājusies šķirņu daudzveidība – vairums ražotāju orientējas uz pāris izdevīgiem augu veidiem.

Sandrai Ikšķilē pieder neliels mazdārziņš, kur viņa audzē saldo zirņu sēklas – pateicoties cilvēku atsaucībai, viņas kolekcijā ir jau 30 veidu Latvijā lolotu saldo zirņu sēklas.

Sandras bērni mācās Ikšķiles brīvajā skolā un Sandra kopā ar citiem skolēniem pavasaros sēj sēklas dobēs pie skolas: “Pērn Covid dēļ izlīdzējos un devu sēklas bērniem uz mājām. Šopavasar arī esmu iedevusi sēklas un uzdevumu mājās audzēt tomātus un sēt kukurūzu”

Gada sākumā notika tiešsaistes mācības par sēklu lološanu un tagad Latvijā veidojas augu un sēklu maiņas punkti: “Ir tapis sēklu maiņas punkts Alūksnē, Jūdažos, Ikšķilē ir divās vietās. Nākošnedēļ varētu būt pie visiem “Gemoss” veikaliem.”

Ar sēklām mainīties aicināti tie, kuriem ir pašu ievāktas, vismaz trīs gadus pārbaudītas sēklas.

“Ja ir mazāk par trim gadiem,  neesat pārbaudījuši, vai sēkla ir vesela, vērtīga un labi aug. Lielākie dārgumi ir tie, kas 30 gadus ir ar jums, jūsu dzimtu. Mēs tiešām esam bagāti, jo Eiropā, Dānijā nevarēs atrast cilvēku, kuram ir pašaudzētas bietes, gurķi,” uzsvēra Sandra.

Vairāk informācijas meklējiet interneta vietnē mantots.permakultura.lv.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti