FOTO. Mārtiņrožu paradīzē Aizputē – košs ziedēšanas laiks

Tieši šobrīd ir īstais mirklis baudīt mārtiņrožu ziedēšanu Latvijas dārzos. Viens no krāšņākajiem mārtiņrožu kolekcijas dārziem Kurzemē atrodas Aizputē, kur vairāku desmitu gadu laikā ziedu kolekciju izveidojusi aizputniece Ināra Pētersone. Pirmos stādus viņa mantojusi no savas mammas, bet daļa šķirņu nāk no Salaspils Botāniskā dārza.

Mārtiņrožu paradīzē Aizputē – košs ziedēšanas laiks
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kādā no Brīvības ielas dārziem Aizputē pašlaik ir īsta mārtiņrožu paradīze, tur no baltām līdz pat tumši sarkanām koši zied vienas no Latvijas iecienītākajām rudens puķēm.

Mārtiņrožu kolekcionāre Ināra Pētersone stāsta par nosaukuma rašanos: "Senie latvieši visas puķes saukušas par rozītēm. Mārtiņrozes ziedējušas līdz Mārtiņiem, – tās ļoti stipras ir, jo Mārtiņi taču ir 10. novembrī, – tad ieguvušas savu vārdu – mārtiņroze! Nav mārtiņroze, bet krizantēma."

Kolekciju Pētersone sākusi veidot pirms 40 gadiem. Šobrīd viņas dārzā aug vairāk nekā pussimts dažādu šķirņu.

Viņa stāsta par to, kāpēc sākusi nodarboties ar ziedu audzēšanu: "Vajadzēja kaut kādu papildu  peļņu, jo auga trīs bērni ģimenē, skolotāju algas nebija neko diži lielas. Aizputē bija dārzkopības kooperatīva veikaliņš, kur pieņēma ziedus. Vasarā ziedus bija grūti pārdot, bet abas ar mammu izdomājām, ka labi iet rudens ziedi. Daži mārtiņrožu krūmi jau bija, tad tos arī pavairojām. Tā arī viss sākās."

Mārtiņrozes nes arī siltumnīcā, kur tās turpina krāšņi priecēt ilgāku laiku, taču ziemā stādus glabā pagrabā, stāstīja audzētāja.

Krāšņais krizantēmu dārzs pašlaik zied tikai daļēji. To ietekmējusi karstā un sausā vasara, skaidroja audzētāja.

"Citām šķirnēm bija jau jāzied, bet bija karsta vasara, liels sausums, – ja mārtiņrozei ir +25 grādi un vairāk, tad iekalst pumpuri, apstājas augšana. Kad sākās lietus un palika vēsāks, es sāku berzēt rokas, jo sākās mans un viņu laiks!" viņa neslēpa.

Ināras Pētersones martiņrožu kolekcija Aizputē

Kaut arī liels skaits mārtiņrožu vēl slēpjas pumpuros un no kuplā krūmāja spraucas tikai pa kādam ziedam, agrākās šķirnes pārsteidz ar savu krāsu daudzveidību. 

"Precīzi neesmu skaitījusi, bet šogad esam iestādījuši vairāk nekā tūkstoti. Bija tā, ka Kandavas novada muzejā pirms diviem gadiem uztaisījām izstādi, un mūs uzmeklēja Salaspils Botāniskais dārzs, padzirdēja, aizbrauca un apskatījās. Bet kā aizvedīs? Mēs sakām, ka nav problēmas, mēs brauksim pie meitas, kura strādā Salaspils Botāniskajā dārzā. Es viņiem iedevu savus stādus, un viņi man iedeva savējos, jo Botāniskais dārzs mārtiņrozes nepārdod," norādīja Pētersone.

Ar savu bagātīgo kolekciju viņa dalījās, kopā ar savu dzīvesbiedru vedot rudens krāšņos ziedus uz dažādiem tirdziņiem.

Ināras Pētersones kolekcijas mārtiņrožu ziedi pabijuši gan Kandavas novada muzejā, gan Rundāles pilī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti