Kā labāk dzīvot

Latvijas Pasts aicina savus klientus svētku apsveikumus un dāvanas sūtīt laikus

Kā labāk dzīvot

Palīdzība Ukrainas kara bēgļiem un cilvēkiem Latvijā, kas raizējas par karu

Interese par saules paneļu uzstādīšanu arvien liela, bet vai tie būs vairs izdevīgi

Eksperts: Uz saules paneļu uzstādīšanu rindas līdz vasarai; šobrīd ir īstais brīdis rezervēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Gada otrajā pusē joprojām ir augsts pieprasījums pēc saules paneļu uzstādīšanas, un rezervācijas rindas daudzos uzņēmumos veidojas līdz pat vasaras vidum, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja Viedās un energoefektīvās pilsētvides tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis, SIA "Baltijas Elektro sabiedrība" valdes priekšsēdētājs Edgars Bergholcs. 

Rindas uz saules paneļu uzstādīšanu ir garas, un vairākos uzņēmumos tās ievelkas līdz pat vasaras vidum, jo ziemā būvniekiem kāpt uz jumta nav droši, turklāt arī plastmasas un gumijas savienojumus montēt salā nav ieteicams, apstiprināja Bergholcs. 

"Šis ir īstais brīdis, lai rezervētu nākošajam gadam saules paneļu uzstādīšanu," uzsvēra Bergholcs. 

"Es uztraucos par produktu pieejamību, jo saistībā ar ģeopolitisko situāciju un energokrīzi Ukrainā diezgan daudz materiālu ies uz turieni. Tāpēc pastāv iespējamība, ka nākošgad mēs saskarsimies ar diezgan lielu problēmu – materiālu pieejamību. Tāpēc visi, kas ir gatavi kaut ko darīt un būvēt, ir īstais brīdis to darīt," viņš vērtēja. 

AS "Sadales tīkls" valdes loceklis Jānis Kirkovalds piekrita, ka iedzīvotāji joprojām uzstāda saules paneļus, taču ziemā pieslēgšanās pie tīkla samazinās. 

"Tas, ko mēs redzam, ir, ka mājsaimniecības ļoti aktīvi izmanto saules paneļu uzstādīšanu. Intensitāte ir bijusi diezgan augsta, bet pēdējās nedēļās tā sāk samazināties – jau zem 200 mājsaimniecībām vidēji nedēļas laikā tiek pieslēgtas tīklam, iepriekš bija pat 300 un pāri," stāstīja Kirkovalds. 

"Ir problēmas ar materiālu sagādi. To mēs redzam. Arī inflācija dara savu – materiālu cenas vidēji kāpušas jau par 35%. Arī piegādes laiks palielinās, jo tirgū ir liels pieprasījums. Ar darbaspēku šobrīd vēl tiekam galā, bet jau redzam, kas tieši uzstādīšanas jomā notiek kaimiņos, Baltijas valstīs, tur jau ir darbaspēka problēmas.

Saliekot to visu kopējā skatā, tie nākošie gadi būs ļoti izaicinoši gan no materiālu, gan no darba resursu pieejamības viedokļa. Ar to mums ir jārēķinās," viņš vērtēja. 

Bergholcs gan precizēja, ka pašu saules paneļu un inventoru cenas šobrīd vēl tik radikāli cēlušās nav, taču problēmas ar darbaspēku ir jūtamas jau tagad. Viņš atklāja, ka arvien biežāk saules paneļi tiek uzstādīti neprofesionāli, sabojājot māju jumtus, pārkāpjot drošības un tehniskās prasības. Tāpat ir gadījumi, kad saules paneļi tiek iegādāti nelikumīgi, nesamaksājot dabas resursu nodokli. 

Viņam piekrita enerģētikas eksperts, SIA "EVECON" valdes loceklis Gatis Lazda, norādot, ka zina vairākus šādus gadījumus un aicina cilvēkus būt uzmanīgiem. 

"Ir jāievēro zināma kārtība – tāda, kādu "Sadales tīkls" pašlaik ir izveidojis. Iekārtām ir jābūt notestētām, tas ir domāts pašu drošībai un  tāpēc, lai arī citiem būtu mierīgāk," atgādināja Lazda. 

"Tas, ko mēs zinām, ir, ka ir jau pirmie gadījumi, kad ir nodegušas mājas nepareizi uzstādītu solāro sistēmu dēļ. Pie mums, Latvijā, man zināmi ir divi gadījumi.

Vēl jāņem vērā mājas apdrošināšana. Ja uzstādāt paneļus nekvalitatīvi un ne pie sertificētiem speciālistiem, ne vienmēr apdrošinātāji gribēs drošināt jūsu māju," viņš skaidroja. 

Vienlaikus publiski Lazda iepriekš paudis viedokli, ka, ja tiks apstiprināti AS "Sadales tīkls" jaunie tarifi par elektrības nodošanu tīklā, saules paneļu uzstādīšanai Latvijā varēs likt treknu punktu. 

"Ar mikroģenerāciju tam nebūs saistība, bet, ja runājam uzņēmumu līmenī un par saules parkiem, tas, ko mēs redzam, 570% tarifu kāpums liek aizdomāties," viņš precizēja. 

"Šī summa, pirmkārt, ir ļoti kāpusi, no 2400 eiro līdz 16 tūkstošiem. Vidējam solāram parkam, kas ir pieci megavati, šīs izmaksas jau ir tuvu 100 tūkstošiem – fiksētās izmaksas gadā. Mēs kā attīstītājs sākām likt to visu biznesa aprēķinos iekšā, un tas neizskatās vairs tik ļoti skaisti. Mēs pašlaik dzīvojam laikā, kad elektroenerģijas cenas ir ļoti augstas, un tad vēl to var paciest, bet mēs noteikti nonāksim pie elektroenerģijas cenas, kas ir iepriekšējā līmenī, un tad šis tarifs būs ļoti liela skāde," skaidroja Lazda. 

Bergholcs gan precizēja, ka šīs tarifu izmaiņas vēl nav pieņemtas spēkā un pašlaik tiek pārstrādātas. Viņaprāt, sociālajos tīklos notikusi komunikācijas problēma, kas satraukusi daudzas mājsaimniecības. 

"[Izmaiņas] neskars tikai mājsaimniecības, kuras ir uzstādījušas saules paneļus un tos sliktos bubuļus, kas to ir izdarījuši pagājušajā gadā. Absolūti nekāda sakara ar to nav, tas būs pilnīgi visiem iedzīvotājiem," viņš uzsvēra. 

Tāpat arī AS "Sadales tīkls" pārstāvis vēlreiz atgādināja, ka būtiskākās izmaiņas neattiecas uz tiem, kas uzstāda vai ir uzstādījuši saules paneļus, lai ražotu elektrību savām vajadzībām un to enerģiju, kas paliek pāri, atdotu tīklā. 

"Šī ģenerācijas komponente attiecas uz tiem, kas uzstāda saules parkus un visu saražoto enerģiju nodod tīklā, lai to tālāk pārdotu," norādīja Kirkovalds. 

"Ienākot atjaunīgajiem resursiem, mēs visi gribam izmantot sistēmu, bet tieši sistēmas izmantošana [samazinās], šo pārvadīto kilovatstundu tajā kļūst mazāk, bet sistēma mums tāpat ir jānodrošina. Tas liek mums mainīt šo komponenti, respektīvi veidot lielāku fiksēto tīkla izmantošanas maksu. Šeit mēs redzam divas daļas, ka mums ir aktīvie un mazaktīvie lietotāji jeb tie, kas daudz tērē, kuriem vajag sistēmu – viņi maksās ļoti mazu šo mainīgo daļu par katru kilovatstundu, bet viņiem būs lielāka fiksētā maksa. Savukārt tie, kas [sistēmu] izmanto ļoti maz, reti, viņiem šī fiksētā maksa būs daudz mazāka, bet par katru kilovatstundu, ko izmanto, maksa būs lielāka," viņš skaidroja.  

Vienlaikus AS "Sadales tīkls" pārstāvis atgādināja, ka tarifi vēl tiek un tiks pārskatīti

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti