Eksperts: Pirmās salnas var kaitēt dillēm un arbūziem; par labu nāk āboliem

Salnas un krasas temperatūras svārstības dārzā ir kaitīgas siltummīļiem – tādiem kā arbūzi un melones –, toties tās priecē Latvijas augļu dārzu saimniekus, jo augļos būs vairāk cukura un āboli būs sarkanāki, Latvijas Radio pastāstīja lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvilis.

Pirmās salnas var kaitēt dillēm un arbūziem; par labu nāk – āboliem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Šonedēļ salnas bijušas vairākas naktis pēc kārtas, kas tradicionāli ir agrāk, nekā ierasts Latvijas dārzos. Dārzkopības eksperts gan norādīja, ka no augsnes virskārtas salnām visvairāk cieš siltummīļi vai piemēram, dilles, arī kartupeļu laksti, ja nav paspēts tos novākt no lauka.

"Tādiem siltummīļiem kā visa veida ķirbjaugiem, kā arī popularitāti ieguvušajiem arbūziem un melonēm vajadzēja būt novāktiem saistībā ar paredzamo aukstuma vilni," atgādināja Narvilis.

Efektīvi augsnes virskārtas salnām var izmantot agrotīklus, bet tad svarīgi, lai tīkli nepieskaras klāt pašiem augļiem un dārzeņiem. Arī kartupeļi un dilles var ciest salnās, tomēr dārzkopības speciālists uzsvēra, ka nevar runāt par vienām un tām pašām likstām visā Latvijā. "Šīs salnas ir ļoti lokālas – it kā strīpās, izteikti atšķirīgās. Var gadīties, ka kaimiņiem ir viss labi, bet citiem – salnas trāpījušas."

"Kartupeļi sausuma dēļ šur tur jau novākti, izņemot vēlās šķirnes," izstāstīja Narvilis, piebilstot, ka vairāk dārzam šogad kaitējis sausums.

"Kopējo ražu salnas neietekmē, drīzāk – sausums. Daļai kartupeļu lauku lietus trūkuma dēl raža diezgan bēdīga."

Toties salnas un krasās temperatūras svārstības pilnīgi noteikti neietekmē augļu dārzus. "Tagad ir augsnes virskārtas salnas, bet augļi ir zaros," skaidroja eksperts. "Drīzāk otrādi – krasās temperatūras svārstības vairo cukuru un augļi tad skaisti krāsojas. Šis ir īstais laiks, kad augļi nogatavojas, vien jāseko līdzi, kad tos novākt. Šādi apstākļi nodrošina labāku kvalitāti un labāku izskatu āboliem. Augļu dārziem drīzāk kaitē lietains un mitrs laiks, kas veicina puvju izplatību."

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti