Kā labāk dzīvot

Vai glāze vīna stiprinās veselību? Palīdzēs pārvarēt depresiju?

Kā labāk dzīvot

Covid-19 un sirds-asinsvadu sistēmas darbība

Ugunsdrošība mūsu mājokļos, sagaidot jauno apkures sezonu

Eksperti: Pirms apkures sezonas ēkām jāiztīra dūmeņi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pirms apkures sezonas sākuma no dūmeņiem jāiztīra sodrēji, bet mājai jābūt aprīkotai ar dūmu detektoriem un ugunsdzēsības aparātu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" sacīja eksperti –   Latvijas Skursteņslaucītāju amata brālības valdes priekšsēdētājs Māris Bambis un Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Ugunsdrošības normatīvu nodaļas priekšniece Iveta Uka.

Kas jāņem vērā, tīrot skursteni?

Līdz oficiālajam apkures sezonas sākumam 1. novembrī jāiztīra sodrēji no dūmeņiem –  tas attiecas uz cietā kurināmā apkures ierīcēm. Ilgdedzes cietā kurināmā ierīces dūmvads jātīra vēl papildus reizi kurināmās sezonas laikā. VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Ugunsdrošības normatīvu nodaļas priekšniece Iveta Uka norādīja, ka, lietojot apkures ierīces, svarīgi ievērot ugunsdrošības noteikumus. 

"Katrā objektā tie ir individuāli. Apkures ierīces ir dažādas, un katrai ir savi sīkumi un nianses. Pirmās vizītes laikā skursteņslauķis pievērš tām uzmanību un norāda īpašniekam, kā rīkoties konkrētajā situācijā, kam jāpievērš uzmanība," skaidroja Bambis. 

Viņš teica, ka "īpašniekam ir jāizprot dūmu izejas gaita. Jāsāk no skursteņa gala un jātiek līdz apkures ierīces mutei."

Uka piebilda, ka ēkās noteikti jāuzstāda dūmu detektori un dzīvojamās mājās jābūt arī ugunsdzēsības aparātam. 

Cik bieži ir jātīra skurstenis?

Cieto kurināmo skursteņi ir jātīra vismaz reizi gadā, savukārt lielāku uzmanību vajadzētu pievērst ilgdedzes apkures ierīcēm  –   apkures katliem un  slēgtajiem kamīniem, kas jātīra divas reizes gadā.

"Par atkritumu pārvēršanas ierīci apkuri nevajadzētu uzskatīt,” stāstīja Bambis.

Galvenais ir parūpēties par drošību

Jāņem vērā, kur un kādi priekšmeti mājā tiek novietoti apkures ierīču tuvumā. Uka norādīja, ka uz tām nedrīkst neko žāvēt, kā arī tās atstāt bez uzraudzības, ja to nav noteicis vai atļāvis ierīces ražotājs. 

"Ja krāsniņa kuras, mēs to pieskatām, tieši tāpat kā sveces. Ja sveces deg, tad mēs tās pieskatām, neatstājam tās degot," norādīja Uka. 

Gan krāsns, gan kamīns un apkures katls ir skābekli patērējoši elementi. Ja apkures laikā strādā virtuves nosūcējs, tas mehāniski apēd nepieciešamo skābekli, un apkures ierīcei tā var sāk trūkt.

"Tādā brīdī dūmvads var sākt strādāt pretējā virzienā, un sadegušās gāzes nāk telpā. Bieži vien cilvēks ar savu degunu to nejūt. Šādi gadījumi ir bīstami," sacīja Bambis.

Sarunas noslēgumā viņš ieteica namu apsaimniekotājiem biežāk apsekot savus iedzīvotājus dzīvokļos un pievērst uzmanību viņu apkures ierīcēm, jo cilvēku materiālais stāvoklis un iespējas ir ļoti dažādas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti