Kā labāk dzīvot

Atkritumu šķirošana. Vai mājsaimniecībām tas ir finansiāli izdevīgi?

Kā labāk dzīvot

Radīt cilvēku ar invaliditāti nodarbinātībai labvēlīgus apstākļus un vidi

Laiks tomātiem!

Dārzniece: Lai tomāti neplaisātu, jāvēdina siltumnīca

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Lai izaudzētu labu tomātu ražu, ne tikai pareizi jāsagatavo augsne, bet jāvēdina arī siltumnīcas, lai tomāti nesāktu plaisāt, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" padomus sniedza dārzkopības entuziastu kluba "Tomāts" biedre, dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne un tomātu audzētāja, kolekcionāre Linda Grotupe. 

Kāpēc ir svarīgi vēdināt siltumnīcas?

"Siltumnīcām ir jābūt maksimāli atvērtām, ja temperatūra rāda desmit grādus un vairāk, jo, tiklīdz siltumnīcas aizver, veidojas kondensāts. Augs elpo, un lapas samirkst, tas radīs ideālus apstākļus puves attīstībai," skaidroja dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne.

Tomātu nogatavināšanos var veicināt, ienesot siltumnīcā, piemēram, gatavus ābolus vai banānus. Bražūne sacīja, ka šie gatavie augļi izdala dabīgo etilēnu, kas veicinās tomātu gatavošanos.

Jāsāk domāt arī par tām tomātu šķirnēm, kuras būs piemērotas Latvijas temperatūru amplitūdai.

Pēdējos gados noskaidrojies, kuras šķirnes piemērotas lauku apstākļiem. Liela daļa no tām ir senās tomātu šķirnes, kas Latvijā aug jau 30, 40 gadus. Jaunās šķirnes ievestas no Krievijas un Baltkrievijas kolekcionāriem, arī tās ir ļoti labi piemērojušās mūsu Latvijas lauka apstākļiem.

"Ja mēs tomātu no siltumnīcas atnesam mājās un ieliekam bļodā, tas ilgāk glabāsies un nezaudēs savu garšu, ja tomātu novietosim ar augļa kātiņu uz leju vai sāniski,"  ieteica Bražūne.

Savukārt tomātu audzētāja un kolekcionāre Linda Grotupe ieteica nākamajā gadā mēģināt iestādīt agrīnās tomātu šķirnes, lai raža būtu pakāpeniska.

Ieteikumi tomātu audzēšanā

Agrīnām un vēlīnām tomātu šķirnēm augsnes sagatavošana ir vienāda, augšanas periodā lūkojot, kur būs nepieciešams paipildus mēslojums. Bražūne norādīja, ka agrīnās šķirnes nav pārāk daudz jāmēslo, jo tas veicina pazarīšu augšanu, un tad raža kavējas. Savukārt gari augošajām šķirnēm vajag dot papildu mēslojumu vasaras vidū. Papildmēslojumu tomātiem dod līdz 15. augustam.

Augsnē var iestrādāt arī kūtsmēslus vai kaļķojamo materiālu. Gatavojot augsni, ir svarīgs pH līmenis.

"Atbilstošs pH līmenis augsnē ir noteicošais, lai augs varētu no augsnes uzņemt pietiekoši daudz un ātri barības vielas. Latvijas augsnes prasa regulāru augsnes kaļķošanu," stāstīja Bražūne. 

28. augustā jau piekto reizi norisināsies tomātu svētki Brenguļos. Tajos būs apskatāma tomātu izstāde un sastopami visi Latvijas kolekcionāri, pie kuriem būs iespēja konsultēties par tomātu audzēšanu un iegādāties tomātu sēklas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti