Kā labāk dzīvot

Cilvēkiem ir grūti atbrīvoties no lietām. Skaidro p sihoterapeite Velga Sudraba

Kā labāk dzīvot

Psihoterapeite: Šajos svētkos nākas mainīt prieka gūšanas formulu

Dārzniece: Dārza darbi labi izvēdina galvu, un to visiem vajadzētu izmantot

Dārzniece iesaka: dārza darbi aprīlī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pavasaris ir brīdis, kad visvairāk laika jāvelta dārzam, lai vasarā varētu baudīt augļus, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja dārzniece Maruta Kaminska. Kādi dārza darba ir veicami aprīļa otrajā pusē?

Mēslo, kad bērziem plaukst lapas

Martā silto laika apstākļu dēļ daudzi jau gribēja sākt augu mēslošanu, taču dārzniece no tā centusies atrunāt. “Martā augi vēl neuzņēma barības vielas. Parasti saku, ka mēslot augus var sākt, kad plaukst bērziem lapas. Ap Rīgu to jau var darīt, Vidzemē vēl jāpagaida,” ieteica Kaminska.

“Pavasarī mēslo ar pavasara mēslojumiem, ko rudenī nekad nedarām. Jāizvēlas kompleksie mēslojumi, kur ir vairāk slāpekļa. Devu izvēlas atbilstoši katram kultūraugam. Kad gaisa temperatūra sāk uzsilt, obligāti dodam bioloģiskos mēslošanas līdzekļus.”

Laiks profilaktiskajiem pasākumiem

Dārzniece norādīja, ka šobrīd ļoti svarīgi ir profilaktiskie pasākumi gan augļu, gan sakņu dārzā, gan dekoratīvajiem augiem: “Augļkokus, rozes un visu pārējo, kas slimo ar sēnīšu slimībām, profilaktiski var miglot ar Bordo maisījumu.” Jāņem vērā, ka šobrīd ir par vēlu taisīt 3% stipru maisījumu, jo pumpuri jau sāk raisīties vaļā. Tagad piemērots būs 1% stiprs Bordo maisījums.

Šobrīd var iepirkt feromona slazdus, kas noder augļu kokiem pret dažādiem kaitēkļiem, piemēram, pret plūmju tinējiem vai ābelēm pret pīlādžu tīklkodi. “Vismaz ap Rīgu jau zied plūmes. Citur arī drīz ziedēs, tāpēc līdzekļus jau var iegādāties. Šie slazdi ir jāliek 1,80 – 2 metru augstumā koku ziedēšanas laikā. Ražojošas ābeles, kas nav ainaviskiem mērķiem, tāpat nebūs augstākas par 2,5 metriem. Vainagu veidos tā, lai zari ir aizsniedzami,” stāstīja Kaminska.

Tagad der arī apskatīties, vai upenēs nav iemitinājušās pumpurērces. Veselie pumpuri ir gareni, spici, vērsti uz augšu, bet tie, kurus skārušas pumpurērces, ir uzblīduši apaļi. “Tos vajadzētu nolasīt,” rosināja dārzniece.

Tāpat kopā ar bērniem var taisīt kukaiņu mājiņas, kas piesaistīs daudz kukainīšu. “Ir tādas plēsīgās lapsenītes, kurām mājiņā vajag ķieģelīšus un salmiņus,” norādīja dārzniece. Idejas un padomus kukaiņu mājiņu izveidei viņa ieteica meklēt internetā. Joprojām ir arī piemērots laiks, lai pagūtu uzlikt putnu būrīšus zīlītēm, jo tās spēj apēst ļoti daudz kaitēkļu.

Var stādīt kokus un krūmus, ar puķēm nesteigties

“Cilvēki grib steigties ar puķu stādīšanu. Vienīgās puķes, kuras šobrīd var stādīt, ir atraitnītes. Tās, kas ir jūtīgas pret salnām, jāstāda maija otrajā pusē,” norādīja dārzniece.

“Droši šobrīd var stādīt augļkokus, dekoratīvos kokus un krūmus,” iedrošināja Kaminska. Dārzniece pati šogad pirmo reizi stādījusi kokus un krūmus jau martā. Viņa norādīja, ka stādīšana ir arī labs veids, kā atbalstīt audzētājus, kuri šobrīd stādus ir gatavi piegādāt līdz namdurvīm.

Potēšanai par vēlu, var veidot formu

“Jāpaspēj apgriezt lapu krūmus, dzīvžogus, tostarp skujeņu. Var veidot krūmiem formas. Ābelēm un bumbierēm pumpuri vēl nav tik ļoti atvērušies, tās var pagūt apgriezt,” stāstīja Kaminska. Tāpat var pagūt apgriezt ceriņus. Savukārt koku un krūmu potēšanai gan ir par vēlu, jo, lai to darītu, pumpuriem jābūt snaudošiem.

Klausītāju jautājumi

Dārzniece Kaminska atbildēja arī individuāliem klausītāju jautājumiem: 

Kad var ņemt spraudeņus forsītijām?

Šobrīd tās zied, tādēļ pagaidām negriež. Tiklīdz noziedēs, tās var apgriezt un vienlaikus paņemt spraudeņus. Tad tos var saspraust kastītē, ko pārklāj ar plēvi, un rasina.

Kad jāgriež vēlās rudens avenes?

Es parasti griežu rudenī. Ja tas nav izdarīts, tad tagad ir pēdējais mirklis. Tās jāatstāj 3-5 centimetrus virs zemes. Citi atstāj augstākus stumbenīšus, bet tad jāvēro, vai tur iekša nav izteikti resni bumbuļi, kur var būt ieperinājies kaitēklis aveņu pangodiņš. Ja atgriež vaļā, tad redz, ka tur ir kāpuriņš vai arī tā atstāts caurumiņš. Tādā gadījumā nogrieztās aveņu daļas obligāti ir jāsavāc un jāsadedzina.

Kā tikt galā ar plūmju zāģlapseni?

Pret plūmju zāģlapsenēm liek baltos līmes ekrānus (jeb vairogus). Tos liek ziedēšanas laikā. Ir gan dzelteni, gan zili ekrāni, bet baltos liek tieši pret zāģlapsenēm. Ja ir ļoti liela invāzija un, uzliekot līmes ekrānus, redz, ka kaitēkļu ir ļoti daudz, intensīvajos dārzos nodarbojas ar miglošanu.

Vai tagad var pārstādīt bārbeli?

Droši. To var pārstādīt, bet obligāti jāsalej.

Kā izveidot “siltu” lecekti?

Vissiltākā būs ar putuplastu. Malās liek rāmjus, pāri klāj plēvi un, ja gaidāmi lieli mīnusi, sānos pieliek putuplastu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti