Dārza padomi: kā pareizi lietot mulču

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pēdējos gados dārzos arvien populārāka kļūst mulčas lietošanas. Mulčai ir gan pozitīvas, gan negatīvas īpašības, stāsta kokaudzētavas "Baltezers" vadītājs Varis Kazaks.

Viņš stāsta, ka mulču var izmantot ļoti dažādi - kā dekoratīvu noformējumu, aizsardzībai pret nezāļu augšanu, lai uzlabotu augsni. Tāpat mulča pasargā no krasas augsnes izžūšanas sausā laikā.

Lai pareizi ieklātu mulču, to nepieciešams bērt 8 - 10 centimetru augstumā.

"Viengadīgās zālītes pazudīs, un tās tiks noēnotas. Bet, ja būs sakņu nezāles, tās vienalga ies cauri, pat tad, ja jūs noklapēsiet  tās nost, bet saknes paliks apakšā, tās vienalga iet cauri. Tad tai mulčai principā nav jēgas," saka Kazaks.

Speciālists iesaka mulču pēc uzklāšanas saliet ar ūdeni, "jo tad izveidosies slānītis, un vējš, ja pūtīs, viņš vairs nepūtīs uz zālienu".

"Dažreiz liek zāģu skaidas. Ļoti problemātiski, tās izžūstot veido aizsargslāni. Viena centimetra dziļumā varbūt ieies ūdens, bet dziļāk viņš neies. Egļu mizai tas pats. Tā taisa tādu kā jumtiņu," skaidro Kazaks. Tāpēc labāk veikalos iegādāties priežu mulču.

Kazaks gan saka, ka "labāk izmantot melnu kūdru vai augsni kā sedzēju un neuztrauktos par ravēšanām". Mulča šobrīd esot modes lieta, un nereti tā tiek kaisīta arī tad, ja nav nekādas nepieciešamības. 

Mulča radīs skābu vidi, un ne visiem augiem tā patīk. Rododendriem, krūmmellenēm un viršiem ieteicams izmantot smalko mulču. To pat var iemaisīt augsnē. Savukārt ap lielākiem kokiem var apbērt pavisam rupjo mulču. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti