Kā labāk dzīvot

Pansionāta pakalpojumus ģimene savam senioram parasti izvēlas kā pēdējo iespēju

Kā labāk dzīvot

Neizmantotie privatizācijas sertifikāti: vai tos ir vērts vēl iegādāties?

Dārza darbi pavasara pirmā mēneša sākumā

Dārza darbi marta sākumā: jāsēj sēklas, jāpārstāda košumkrūmi un jāparūpējas par ābelēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Marta sākumā joprojām var pagūt atrast un atdzīvināt vecās sēklas vai nopirkt jaunas, un iesēt sev tīkamos augus. Tāpat pavasara sākums, kad zeme atlaidusies, bet lapu pumpuri vēl nav piebrieduši, ir īstais mirklis, lai dārzā pārstādītu daudzgadīgos augus un krūmus, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica Jāņa Aldermaņa dārzkopības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Jāsēj un jāpiķē

"Siltumnīcās pašreiz ir karsts laiks – daudz kas ir sasēts, daudz ko mēs jau piķējam. Un kukainīši, kurus saucam par kaitēkļiem, arī lēnām mostas. Kas nav neko darījis, kas nav sējis, vēl ir pēdējais laiks pirkt sēklas vai meklēt vecās un atdzīvināt, apliet ar vitamīnu vai 2% ūdeņraža pārskābi – tas ļoti aktivizē sēklas," uz darbiem mudināja Rožukalne. 

Vienlaikus dārzkope atzina, ka šis gads no tāda siltumnīcu audzēšanas viedokļa raugoties, nav īsti labs, jo saules ir bijis ļoti maz, tāpēc viss stipri stīdzē. Jācer, ka marts jaunos dīgstus aplaimos ar vairāk saulainām dienām. 

Ja kāds vēlas iegādāties jaunas sēklas, dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražune aicināja apmeklēt sēklu gadatirgu 5. martā, ko rīko dārzkopības entuziastu klubs "Tomāts". 

"Latvijā audzētu sēklu tirdziņš notiek svētdien, 5. martā, Zinātņu akadēmijā. Pulcējas tur "Tomāta" kluba dārzkopji, kolekcionāri un piedāvā dažādas šķirnes tomātus, protams, ne tikai, arī ķirbjus, piparus, papriku, zirņus, pupas un vēl dažādas kultūras. No pulksten 10 līdz 15 aicināti dārznieki, dārzkopji, kas vēlas Latvijā audzētas sēklas un dažādību," aicināja Bražune. 

Tāpat Latvijas dārzkopji aicināti uz tirdziņu nest sēklas, kuras ziedot ukraiņu dārzkopjiem, kuriem šobrīd to akūti trūkst.

Sēklas tiks apkopotas un nodotas Latvijas ukraiņu biedrībai, kura tās nogādās Ukrainā. 

Jāpārstāda

"Šis ir tas mirklis, kad pārdomāt un izplānot, kur ko pārstādīt. Tik daudziem es izstāstu, teiksim, par bedres sagatavošanu rododendram, mellenēm vai augļu kokam, un ļoti daudzi saka – es tagad saprotu, ko darīju nepareizi, bet ko man tagad darīt? Šis ir tas mirklis.

Kā atlaižas zeme un ir pavasaris, pirms lapu plaukšanas vēl ir lietas, ko tu vari pārstādīt!" uzsvēra Kaminska. 

Augus ar seklāku sakņu sistēmu un pat ogu krūmus un augļu kokus, kas vēl nav sasnieguši piecu gadu vecumu, droši var pārstādīt, ja šķiet, ka iepriekš pieļautas kādas kļūdas vai atrasta augam nepiemērota vieta – pārstādot tas dzīvos ilgāk un dos labāku ogu vai ziedu ražu jau šogad. 

"Galvenais ir kārtīga bedre. Rododendram nevajag mūsu esošo zemīti, kas ir dārzā, – vai tā ir mālaina vai smilšaina, – tieši tāpat kā mellenēm. To stādām skābā kūdrā un bedri izrokam 40–50 centimetru dziļumā, metra platumā. Tad kārtīgi salaistām pirms stādīšanas," ieteica Kaminska. 

Viņa atzina, ka pārstādīšanai labākais laiks katrā Latvijas vietā noteikti būs cits – Kurzemē marta beigas, Vidzemē varbūt pat tikai aprīļa vidus. Katram pašam jālūko, vai dārzā zeme jau atlaidusies.

"Tāpat sekojam līdzi arī pumpuriem. Tas ir ļoti svarīgi, jo visi darbi, kas saistīti ar saknēm, jāveic, pirms augam ir lapas. Arī tādi ļoti piebrieduši pumpuri liecina par to, ka pārstādīšanas laiks iet uz galu," piebilda Rožukalne. 

Jāparūpējas par ābelēm

Tāpat arī miglot augļu kokus drīkst tikmēr, kamēr to pumpuri vēl ir ciet, atgādināja dārzkopes. Piemēram, šobrīd jāapstrādā ābeles, lai bez indes paglābtu tās no ābolu tārpiem, ja tāda problēma piemeklējusi pagājušajā ražas sezonā. 

"Varam taisīt urīnvielas šķidrumu – uz 10 litriem 700 gramu liekam un tad miglojam. Kamēr viss vēl guļ, pumpuri nav nobrieduši, var riktīgi nomiglot un pielikt klāt vēl vara oksihlorīdu pret slimībām. Protams, irdinām arī augsni, jo augsnē ziemo daļa kaitēkļu," ieteica Rožukalne. 

Savukārt, lai pasargātu augļu kokus no tiem kaitēkļiem, kas ziemo uz stumbra, tos ieteicams arī kaļķot. 

"Šobrīd, protams, aktuāla vēl arvien ir arī vainagu izgriešana. Un tie zari, kas ir tādi saskrullēti, skaidrs, ka uz tiem ir oliņas virsū, tos arī izgriežam. Tā arī daļu kaitēkļu varam iznīcināt," ieteica Kaminska. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti