Kā labāk dzīvot

Planētai draudzīgi patērētāju ieradumi. Uzklausām pieredzes stāstus

Kā labāk dzīvot

Atbrīvošana no parādsaistībām un parādu pārvaldības. Skaidro tiesu izpildītāji

Dārza darbi aprīļa sākumā

Dārza darbi aprīlī. Ko jau drīkst un ar ko piebremzēt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šobrīd vēl nevajadzētu steigties un strauji atpakot apsegtos kokus un krūmus, lai pasargātu tos no ziemas sala. Toties drīkst apgriezt spireju šķirnes, kas zied vasaras vidū. Ja kādā siltumnīcā jau pamodušās baltblusiņas, pret tām jāiegādājas speciāli dzeltenie ekrāniņi, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkopības ekspertes Vija Rožukalne un Maruta Kaminska.

Tā kā laika apstākļi ir vairāk ziemīgi nekā pavasarīgi, dārzkopes iesaka nesteigties un strauji neatpakot vaļā kokus un krūmus, kas apsegti, lai pasargātu tos no ziemas sala. It sevišķi šādā laikā, kad ir tik krasas temperatūras maiņas dienā un naktī, var ciest kauliņkoki. 

Darbi siltumnīcā

Tāpat jābūt uzmanīgiem arī ar darbiem siltumnīcās, ieteica Rožukalne: “Visiem, kas kaut ko audzē kādās mājas siltumnīcās, tomēr šis ir tas laiks, kad ļoti vajag uzpasēt savus audziņus un nevajag steigties. Sevišķi rozes tīt vaļā vai kādas ziemcietes.”

Apkurināmās siltumnīcas jāturpina kurināt, bet parastajās siltumnīcās, piemēram, iesētie redīsi vai spināti nenosals, ja tos apsegs, ieteica dārzkopes. 

Spireju griešana

Uz jautājumu par to, kad ir īstais laiks griezt spirejas, Kaminska atbildēja, ka tas ir atkarīgs no konkrētās šķirnes ziedēšanas laika.  

“Ja ir pelēkā spireja vai Vanhuta spirejas, tās, kas zied agri pavasarī, tās tagad nevajadzētu griezt, tās griež pēc ziedēšanas. Taču, teiksim Japānas spirejas un visas tās spirejas, kas zied vasaras vidū, tās gan var jau šobrīd,” viņa skaidroja. 

Ja ir vēlme taisīt atjaunojošo griešanu, tad spirejas var griezt līdz pat zemei, tad šogad ziedu nebūs, taču tiks sadzīti atkal jauni dzinumi. 

“Labāk jau tomēr ir regulāri pēc ziedēšanas tās piegriezt, tad ir kompakti, skaisti bumbuļi. Tāpat jau tās padzen tos jaunos dzinumiņus, bet nav pāraugušas un izgāzušās,” ieteica Kaminska. 

“Daudzi nezina, ka spirejas pēc apgriešanas, piemēram, japāņu spirejas, uzzied vēl otrreiz. Tā kā tā apgriešana ir ļoti laba un derīga, bet jāsaprot, kāda spireja tā ir,” piebilda Rožukalne. 

Kaitēkļi

Parādoties siltākam laikam, sāk mosties arī dažādi kaitēkļi, piemēram, baltas, mazas mušiņas, ko sauc par baltblusiņām. Pret tām vislabāk palīdz speciāli dzeltenie ekrāni, kas nopērkami dārzkopības veikalos. 

“Ekrāni jāizliek tagad. Ja viņas ir sākušas lidot, jāuzliek jau tagad. Siltumnīcā labi palīdz sērošana, bet zaļās ziepes nē. Dzeltenie ekrāni, ja tos liek diezgan daudz un regulāri maina, tad tie ir diezgan efektīvi, bet sērošana arī palīdz,” skaidroja Kaminska.

Sērošanu vislabāk gan veikt rudenī, pēc tam, kad visi augi novākti, taču, ja kāds to rudenī nav izdarījis, vēl iespējams paspēt tagad, pirms vēl iestādīts kāds augs. 

Rožukalne atzina, ka baltblusiņu apkarošana var būt diezgan sarežģīta, jo tās izdēj jaunas oliņas un parādās arvien jaunas paaudzes. “Es iesaku arī, ja parādās, vajadzētu vienkārši noraut lapas un apgriezt to augu, ja nav laika domāt par oliņām, ko mušiņa izdēj,” viņa ieteica. 

Radio klausītāja ieteica, ka cīņā pret baltblusiņām palīdz salds cukurūdens, ar ko tiek apsmidzināti augi, jo pie tā šīs mušiņas pielīp līdzīgi kā pie speciālajiem dzeltenajiem ekrāniem. 

 

Dārza padomi

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti