No pamatiem līdz jumtam

No pamatiem līdz jumtam 13.12.2021.

No pamatiem līdz jumtam

No pamatiem līdz jumtam 27.12.2021.

No pamatiem līdz jumtam 20.12.2021.

Būveksperts: Bojātus vainagbaļķus labāk aizstāt ar keramiskajiem ķieģeliem, nevis gāzbetonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Koka stāvbūves bojātos vainagbaļķa posmus vislabāk atjaunot ar keramiskajiem ķieģeļiem, nevis gāzbetona blokiem, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” norādīja sertificēts būvinženieris, inženierzinātņu doktors Juris Biršs.

Klausītājs Jānis interesējās par koka stāvbūves atjaunošanu: “Veca divstāvu koka stāvbūve. Diemžēl tā savulaik apmūrēta ar silikātķieģeļiem. Protams, šur tur ir pabojāts apakšējais vainagbaļķis, vietām arī sienu konstrukcijas. Bojātās vietas plānots aizvietot ar bloku mūri, atjaunojot arī pamatu hidroizolāciju. Kā veicama bloku mūra stiprināšana pie paliekošās koka konstrukcijas? Kā stiprina jauno mūri pie atlikušajiem koka stāvbaļķiem, ja aizvieto tikai apakšējo vainagbaļķi? Par ēkas siltināšanu no ārpuses, ja starp ķieģeļu mūri un koka sienu ir gaisa sprauga, – vai šajā gadījumā to iespējams pareizi izdarīt?”

No pamatiem līdz jumtam

Latvijas Radio 2 raidījumā  "No pamatiem līdz jumtam"  tehnisko zinātņu doktors, būveksperts Juris Biršs katru nedēļu sniedz padomus un atbild uz klausītāju jautājumiem par būvniecību, celtniecību un remontdarbiem.

Uzdodiet savu jautājumu, rakstot uz e-pastu [email protected] vai iesūtot to Latvijas Radio 2 mājaslapā!

Ēterā raidījums dzirdams pirmdienās no pulksten 19.05 līdz 19.35, savukārt  arhīvā to var noklausīties jebkurā laikā.

Būveksperts Juris Biršs norādīja, ka Latvijā ir bezgala daudz apšūtu koka stāvbūvju, un, kokam esot saskarē ar mitru betonu vai akmeni, tas neizbēgami ies bojā. Proti, starp koku un mūri ir tukša vieta, kurā rodas kondensāts, kas, pilot lejā, samitrina vainagbaļķi – tas ir pirmais, kas cieš, problēmas rašanos skaidroja būveksperts. 

Biršs norādīja, ka ēku vislabāk atjaunot ar keramiskajiem ķieģeļiem. 

“Mēs koku varam aizstāt ar koku, bet jebkurā gadījumā koks nav mūžīgs šādā konstrukcijā. Tāpēc es pilnībā piekrītu Jānim, ka prātīgāk ir aizvietot ar mūri. Gāzbetonu es neieteikt nekad ņemt, jo tas ir materiāls, kas ļoti kāri uzsūc mitrumu. Gāzbetons atkal radīs jaunas nepatikšanas saistībā ar koku. Keramzīta bloki jau ir labāki, bet tie ir liela izmēra, tāpēc jāskatās, vai mums tik daudz vajadzīgs,” Biršs skaidroja. 

“Es ieteiktu keramisko materiālu, visvienkāršākais – vecus keramiskos ķieģeļus. No jebkuras būves, no jebkurām drupām mēs varam paņemt šos ķieģeļus vai nopirkt jaunus un mūrēt no tiem,” būveksperts ieteica. 

Tāpat viņš skaidroja pa soļiem, kā to pareizi izdarīt: “Mums šī koka vainaga daļa tātad ir iepuvusi. Mēs izzāģējam laukā šo daļu, nevis kaut kur metriem garu, bet izzāģējam maksimums divu metru garumā. Mums parādās sprauga, to mēs atbalstām, piemēram, varam ielikt dēli un starp šo dēli un pamatu, mēs pacenšamies ielikt iekšā domkratu, mazliet saspriegt. Nevajag celt mājas sienu uz augšu, mums vajag saspriegt, lai stingri dēlis turētos. Spraugu vienmērīgi paceļam un sasprindzinām, un tad veidojam savu mūri, veidojam tik tālu, ka paliek pāri tikai tas dēlītis, un tad, izņemot šo dēlīti, atjaunojam hidroizolāciju, un palaižam to domkratu vaļā.”

 

"No pamatiem līdz jumtam"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti