Burtniekos saldos kartupeļus piemājas dārzā audzē jau piekto gadu. Praktiski padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jau piekto gadu Gunta Būmane Valmieras pagastā Burtnieku novadā audzē batātes, tautā sauktas arī par saldo kartupeli. Pēc internetā noskatīta video, kur batātes audzē hektāriem lielā platībā Ukrainā, sievietē radās interese izmēģināt ražu iegūt piemājas dobēs.

Ilgu laiku valdījis uzskats, ka Latvijas klimatā nemaz nav iespējams izaudzēt šo eksotisko dārzeni, bet Gunta, spītējot runām un paļaujoties eksperimentēšanas entuziasmam, ieguva pamatīgu un gardu ražu, turklāt jau tapis biznesa plāns. Šogad Gunta sakņu dārzā plāno iestādīt 80 batāšu stādus. Viņa ir gatava dalīties ieteikumos, kā tikt pie pašu audzētām batātēm.

Stādus sāk audzēt februārī

Iesākumā iegādājas jau izaudzētus batāšu stādus vai, kā Gunta dara, veselas batātes. Viņa pagājušogad lielveikalā nopirka batātes, kas augušas Amerikas Savienotajās Valstīs, taču no tām izauga vāji jaunstādi, tāpēc šogad mēģinās audzēt Izraēlas batātes, kas iegādātas bioloģiskā veikalā.

Februāris ir īstais brīdis sākt šo dārzeni skubināt dzīt asniņus, lai līdz maija vidum, kad to stāda ārā, paspētu izaugt. Batāti guļus līdz pusei ievieto mitrā augsnē un pirmo nedēļu tur apklātu ar plēvi. Regulāri mitrinot augsni, pēc divām nedēļām parādīsies dzinumi. Kad tie izstiepušies 10–15 centimetrus gari un parādījušās četras piecas lapiņas, dzinumus atdala no batātēm un ievieto ūdenī apsakņoties. Kad saknītes ir vismaz 3–5 centimetrus garas, tās stādiņus piķē podiņos ar augsni un novieto atpakaļ uz palodzes.

Maija vidū stāda dārzā

Batātes stādīt dārzā var pēc salnām, kad zeme pietiekami sasilusi – apmēram no 15. līdz 20. maijam. Pirms stādīšanas dārzā stādus vairākas dienas nes ārā, novieto siltumnīcā vai noēnotā vietā, lai spraudeņi pierastu pie āra apstākļiem.

Batāšu stādīšanai jāizvēlas saulaina, no vējiem aizsargāta vieta, jo tas ir siltumu mīlošs augs.

Augsni sagatavo ļoti irdenu vismaz 30 līdz 40 centimetru dziļumā. Tai jābūt trūdvielām bagātai, nedrīkst būt skāba, lai pietiek mitruma. Tajā iestrādā pelnus, sinepju pulveri, lai radītu vidi, kas nepatīk tārpiem. To salaista, lai tā būtu mitra, un pa virsu klāj plēvi. Gunta līdz šim izmantoja melno plēvi, taču tā vairāk sasila pati, zemei zem tās paliekot vēsai, tāpēc agronome Mārīte Gailīte viņai ieteica izmēģināt gaišo plēvi.

Plēvē uztaisa iegriezumus vismaz 40 līdz 50 centimetru atstatumā vienu no otra un iestāda stādiņus. Tiem pa virsu uzliek plastmasas pudeles, lai veidotos siltumnīcas efekts, un batāte var labi iesakņoties.

Svarīga laistīšana

Lai gan šis dārzenis mīl sausumu un karstumu, tam visā augšanas periodā nepieciešami apmēram 50 litri ūdens. Mitrums vajadzīgs, lai bumbuļi uzbriestu. Ik pa divām dienām, ieliekot pirkstu zemē, pārbauda augsnes mitrumu. Arī plēve neļauj ūdenim tik ātri iztvaikot. Vēl ir variants ierīkot laistīšanas sistēmu, taču tas sadārdzina procesu.

Jāuzrauga, lai liānas neiesakņojas

Plēve veic vēl kādu funkciju – liedz liānām, saskaroties ar zemi, iesakņoties. No centrālā stāda diametrā tās stiepjas no viena līdz trim metriem. Ja tās iesakņojas, apgrūtina batātes augšanu un atņem spēku ražot dārzeņus. Ja tomēr neizmanto plēvi, tad regulāri cilā liānas vai starp vagām saliek mulču vai salmus, tad arī tās neiesakņosies.

Vislabāk stādīt pākšaugu vietā

Virszemes kaitēkļi batātes neapdraud, taču tās iecienījuši kurmji un peles. Ja izvēlētajā vietā pirms tam auguši kartupeļi, tad dārzeņiem var uzglūnēt drātstārpi. Vislabākā kultūra, kuras vietā stādīt batātes, ir pākšaugi.

Lapas maina krāsu – raža gatava

Ražu vāc rudenī, kad lapas maina krāsu, sabrūnē. Zeme ir viegla, batātes bez piepūles var izņemt ārā. Ja izvēlas izrakt ar dakšu, jāuzmanās, lai nesabojātu plāno mizu, jo tad batāti nebūs iespējams ilgstoši uzglabāt.

Uzglabāšana stādiem un ēšanai

Kad raža novākta, to apžāvē apmēram 30 grādu temperatūrā, lai dārzeņa miza kļūst cietāka. Tad to uzglabā sausā vietā, kur gaisa temperatūra ir ap 5 līdz 10 grādiem, piemēram, pagrabā.

Agronome un dārzeņkopības nozares eksperte Mārīte Gailīte apstiprināja, ka Latvijā ir iespējams izaudzēt eksotiskās batātes. To vislabāk darīt plēves siltumnīcā, bet jāņem vērā, ka šis augs aizņem diezgan lielu platību, arī traucē citiem.

Agronome ieteica batātes audzēt uz augšu kā tomātus vai gurķus, piesienot ar auklu.

Kopumā šis dārzenis ir diezgan pieticīgs, vienīgi – ja augsnei nav irdena struktūra un daudz organisko vielu, tad tā sablīvējas, kas apgrūtina batāšu dabūšanu ārā no zemes. Eksperte neieteica audzēt batātes no lielveikalā nopērkamajām, jo tā var ievazāt kādu infekciju. Batāšu šķirņu stādus vislabāk meklēt pie stādu audzētājiem, kā arī ieteicams iegādāties vairākas šķirnes, lai novērtētu, kura labāk un ražīgāk aug.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti