«Auklēju kā savus bērnus». Putnu dārza saimnieks Staicelē inkubatorā izaudzē divus emu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Grāvīšu putnu dārzā" ir 152 dažādu sugu un šķirņu mājputni, kuriem šopavasar pievienojušies arī divi emu – tā ir staicelieša Mārtiņa Kovisāra aizraušanās, un šogad liels bija viņa prieks, kad pirmo reizi pašam izdevās emu izlolot inkubatoros.

«Auklēju kā savus bērnus». Putnu dārza saimnieks Staicelē inkubatorā izaudzē divus emu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Ierasts jau, ka iebraucot lauku sētā, vispirms sagaida mājas sargi – suņi, bet "Grāvīšos" pretim skrien divi ļoti ziņkārīgi un draudzīgi emu pusaudži. "Man jau sen gribējās kaut ko interesantāku, kaut ko eksotiskāku. Draudzīgi viņi ir, interesē viss, kas spīd – krāsaini nagi, rotaslietas. Ātri skrien, noķert viņus nevar, kad sāk skriet; ziņkārīgi; jā, mīļi putni," savus mīluļus raksturoja Kovisārs.

Lai gan strausi Latvijas laukos vairs nav retums, tomēr Kovisāra sētā strausiem līdzīgie emu ir īpaši, jo lielākoties šos putnus uz vietas neinkubē, bet gan ieved, taču viņam ir izdevies tos pašam izaudzēt. Mēģinājums inkubēt emu bija arī pirms diviem gadiem.

"Pirmajā reizē bija tukšas, nebija apaugļotas olas. Pārsitu pušu – bija pilnīgi vesels dzeltenums iekšā pēc diviem mēnešiem inkubatorā. Tagad izdevās,"

viņš skaidroja.

Olas ņemtas no strausu fermas "Mazzariņi", un rūpīgi sekots līdzi visam inkubācijas periodam. "Emu inkubējas pilnus divus mēnešus. Temperatūra citādāka nekā citiem putniem – zemāka – 35,6 grādi, un tad no piektās nedēļas var likt 36 grādus. Mitrums zems – 30% tikai. Vistām ir 70%. Ja to neievēro, tad var arī neizinkubēt. Mani konsultēja viena, kas arī inkubē emu, un tad mēs pa abiem tikām pie šādiem brīnumiem. Viņai pērn izdevās, man neizdevās, un tagad mums abiem izdevās," viņš stāstīja.
 
Kovisārs atklāja, ka, paejot piektajai nedēļai, olas sākušas kustēties, pēc kā bija skaidrs, ka šoreiz emu būs, un bija jādomā, lai tie veiksmīgi izšķiltos. "Tad bija laime pilnībā. Auklēju kā savus bērnus," viņš smējās.
 
Bet emu nav vienīgie Kovisāra putnu dārza iemītnieki, – te ir arī vēl citi dažādu sugu un šķirņu mājputni, sākumā gan bijusi doma tikai par dažādu šķirņu vistām.
 
"Interesē no bērnības, arī savvaļas putni interesē. Varbūt arī tāpēc vistas un visi mājasputni interesē," viņš skaidroja, norādot, ka lēnām vākt dažādu šķirņu vistas sācis pirms kādiem sešiem gadiem. Sākumā tās dzīvojušas kūtī, bet pirms trim gadiem tapa sēta.
 
Latvijas Radio pie Mārtiņa ciemojās arī pirms aptuveni diviem gadiem, un pa šo laiku putnu dārzu papildinājuši arī citi iemītnieki, ne tikai mājputni. "Te ir Vjetnamas pundurcūciņa. Gribējās kaut ko savādāku, interesantāku. Vistas ir dažas, kādas nebija bijušas, pīles ir jaunums."

 

Latvijas Radio viesošanās laikā visur līdzi nākuši abi pusaudži emu un ik pa brīdim nācās sarunu pārtraukt, jo strausēniem, kas ar cilvēku ir ļoti draudzīgi, ļoti nepatīk vistas. "Es nezinu – kāpēc. Kaķus suņus neķer, putnus ķer," skaidroja putnu dārza saimnieks, atzīstot, ka kaut kas emu pusaudžiem vistās nepatīk – varbūt domā, ka ir konkurenti.

Putnu dārzs ir Kovisāra vaļasprieks, jo ikdienas darbs ir akciju sabiedrībā "Latvijas Valsts meži".
 
Sākotnēji putnu dārzu viņš bija iecerējis tikai savam priekam, bet, redzot cilvēku interesi, brīvdienās nu uzņem arī apmeklētājus. Tagad iecerēs ir savu putnu dārzu vēl papildināt ar pāviem un turpināt arī vairot emu saimi, jo abiem puišiem jāgādā arī draudzene.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti