Dienas ziņas

Asinsdonoru centrs aicina atsaukties asinsdonorus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Botāniskajā dārzā krāšņi uzziedējušas acālijas

Atkal pilnos ziedos! Uzplaukusi acāliju kolekcija LU Botāniskaja dārzā

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā uzziedējusi acāliju kolekcija, informēja dārza pārstāve Dainuvīte Anna Roginska.

Acālija nav puķe, bet gan košumkrūms - Simsa rododendrs, kam vislabāko augšanu var nodrošināt vienīgi siltumnīcā. Lai tās bagātīgi ziedētu, vajag gaismu, vēsumu un mitrumu visu gadu. Dārzniece Skaidrīte Matisone pastāstīja: "Telpās acālijas nedzīvo, kur ir silts. Līdz plus 15 grādiem vajag, ne vairāk. Dzīvoklī nav vērts mocīties, ja ir siltumnīciņa tad var mēģināt audzēt."

LU Botāniskajā dārzā ir lielākā acāliju kolekcija Baltijā. Atkarībā no šķirnes acālijas zied no oktobra līdz maijam. Viskrāšņākā ziedēšana novērojama ziemā un agrā pavasarī.

LU Botāniskā dārza acāliju kolekcija par lielāko Latvijā kļuva jau 70. gados, un šo godu tā ir saglabājusi līdz pat mūsdienām. 70. gados kolekcijā auga 45 dažādas šķirnes. Mūsdienās kolekcijā ir jau aptuveni 130 kultivāri. Tā ir viena no lielākajām kolekcijām Eiropā. Kolekcijā ir šķirnes no Vācijas, Beļģijas, Nīderlandes, Austrijas, Ukrainas u.c. Šeit ir apskatāmas arī visas Latvijā selekcionētās šķirnes.

Acālijas pēc ziedēšanas laika iedala agrīnajās, vidēji vēlīnajās un vēlīnajās šķirnēs. Botāniskā dārza kolekcijā ir pārstāvētas visas šīs šķirnes. Citu ziedaugu vidū acālijas izceļas ar ilgu ziedēšanas laiku – piemērotos apstākļos viens krūms var ziedēt nedēļām ilgi. Acāliju ziedi visbiežāk ir rozā krāsā, bet ir arī balti un sarkani, ļoti reti – violeti. Ziedi var būt dažādos izmēros, raibi vai vienkrāsaini, ar lāsumiņiem vai punktojumu.

Lielākajai daļai šķirņu ziedi ir bez smaržas, taču LU Botāniskā dārza kolekcijā ir arī smaržīgas acāliju šķirnes.

Janvārī–martā dārzs ir atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz 16.00.

LU Botāniskā dārza iekštelpu apmeklējums tiek organizēts daļēji epidemioloģiski drošā vidē. Tas nozīmē, ka jāņem vērā sekojoši epidemioloģiskās drošības pasākumi:

  • siltumnīcu apmeklējums ir iespējams ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai Covid-19 vīrusa pārslimošanas sertifikātu. Ja tiek plānots apmeklēt siltumnīcas, iegādājoties biļeti, jāuzrāda sertifikāts un personas apliecinošs dokuments;
  • bērniem, kuri sasnieguši 12 gadu vecumu, jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu, kas veikts izglītības procesa ietvaros;
  • siltumnīcās ir nepieciešams nēsāt pareizi uzliktas sejas maskas (izņemot bērnus līdz 7 gadu vecumam);
  • jāievēro distance no citiem apmeklētājiem un dārza darbiniekiem. 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt