Kā labāk dzīvot

Vai darba devējs drīkst uzteikt darbu darbiniekam tā uzvedības dēļ?

Kā labāk dzīvot

Krūts veselībai jāpievērš uzmanība ne tikai Krūts veselības mēnesī!

Kā izvēlēties kvalitatīvu LED spuldzi?

Apgaismojums mājās – kā izvēlēties kvalitatīvu LED spuldzi? Skaidro eksperti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

LED spuldžu cena pieprasījuma dēļ ir samazinājusies, taču, tās iegādājoties, joprojām var vadīties pēc zīmola – Eiropā ražotas spuldzes ar garantiju būs uzticamākas. Uzmanība jāpievērš arī marķējumam uz iepakojuma – vai ir ENEC sertifikāts, bet pēc vajadzības jāizvēlas lūmenu (lm) un kelvinu (k) apjoms, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica speciālisti. 

Kopumā pēdējos gados LED spuldžu tehniskā kvalitāte ir pieaugusi, vērtēja SIA "Ekoled" pārstāvis Raitis Narvilis. 

"Ja kādreiz vairāk vai mazāk tās lampas tika lodētas Ķīnā un ar rokām komplektētas, šobrīd var redzēt, ka jaunākajiem modeļiem plates ir ražotas ļoti kvalitatīvi. Tas nozīmē, ka izmanto robotizētas tehnoloģijas. Ja automāts liek kopā, tas nozīmē, ka mazākas problēmas ir gala lietotājam, arī mazākas iespējas, ka kaut kas var noiet greizi," viņš skaidroja. 

"Elektrum" Energoefektivitātes centra projektu vadītājs Toms Lācis piebilda, ka, pieaugot pieprasījumam, krietni samazinājusies arī LED spuldžu cena. 

"LED spuldžu cena pieprasījuma dēļ ir samazinājusies trīs, četras reizes, attiecīgi arī pieejamais klāsts ir daudz plašāks. Tagad tās varam viegli iegādāties no daudzām tālām valstīm un attiecīgi, ja cena tur jau ir bijusi zema un mēs vēl akcijā zem eiro to spuldzi pasūtām, tad jāskatās, kāda ir kvalitāte," skaidroja Lācis. 

"Ja preci iegādājamies Eiropā, veikalā ar garantiju, tad varam uzticēties, ka spuldze [kalpos] noteikto garantijas laiku un vēl ilgāk," viņš ieteica. 

Lācis uzsvēra, ka, izvēloties LED spuldzes, joprojām var vadīties pēc ražotāja zīmola atpazīstamības. Lai gan zināma ražotāja produkcija būs dārgāka, tā, visticamāk, būs arī kvalitatīvāka. 

"Ja atpazīstat zīmolu, garantija ir lielāka, bet otrs variants ir paskatīties tomēr uz to kastīti, iepakojumu, cik pie tā ražotāji ir piestrādājuši. Attiecīgi ir labi, ja tur parādās kaut kādi vairāki cipariņi, vairāk informācijas, varbūt pat standarti, pēc kuriem spuldzes ir testētas, kaut kāds ENEC, piemēram," ieteica "Baltic Research Centre" laboratorijas vadītājs Ingmārs Felcis-Kaipšteins.

ENEC ir augstas kvalitātes Eiropas preču zīme elektriskajiem izstrādājumiem, kas parāda atbilstību Eiropas drošības standartiem, kas apliecina, ka spuldze vai lampa izgājusi dažādas Eiropā atzītas elektrodrošības pārbaudes, testus. Felcis-Kaipšteins norādīja, ka ENEC zīme liecina par augstāku kvalitāti nekā, piemēram, CE. 

Lai izvairītos no ražotāju mārketinga trikiem, vislabāk nofotografēt un sameklēt uz iepakojuma esošās zīmes vai marķējumu internetā un pārbaudīt, ko katrs no simboliem nozīmē. Tāpat jāatceras, ka nesen nomainīti energoefektivitātes rādītāji – ar jauno marķējumu iespējams iepazīties vietnē label2020.lv.

Felcis-Kaipšteins atgādināja, ka, izvēloties spuldzes, vati vairs nav noteicošie – LED spuldzes spilgtumu raksturo gaismas plūsma, kuras mērvienība ir lūmens (lm) – jo vairāk lūmenu, jo vairāk gaismas izstaro spuldze.

"Vēl tas, ko es ieteiktu, kas ir tas vērtīgākais, ko uz lampām apskatīties, ir lūmeni (lm) jeb gaismas daudzums. Vati nekam vairs neder. Ja iepriekš bija vecās labās kvēldiega spuldzes ar 100 vatiem, tagad jums ir kaut kādas četru, piecu vatu spuldzes, kas dod tos pašus lūmenus – tas, uz ko jāskatās, ir lūmeni," viņš uzsvēra.  

Piemēram, galda apgaismojumam, lasīšanai viņš ieteica izvēlēties 500 lūmenu spuldzi, griestu apgaismojumam – ne mazāk kā 1000. 

Savukārt spuldžu gaismas krāsu mēra kelvinos (K). Jo mazāk kelvinu, jo gaisma dzeltenāka, jo vairāk – jo zilganāka. Mājās Felcis-Kaipšteins 5000–6000 kelvinu spuldzes ieteica aizmirst, jo tās izstaro tik spožu un baltu gaismu, ka sajūta būs kā operāciju zālē. 4000 kelvinu spuldzes var izmantot vannas istabā vai darbistabā, bet citur labāk likt 3000 kelvinu spuldzes. 

Uzmanību vērts pievērst arī zilās gaismas ietekmei uz redzi. Pārsvarā uz spuldzēm ir norādīta riska grupa jeb RG, kas liecina par gaismas ietekmi uz acīm. 

"Visticamāk, ir norādīts, ka riska grupa ir nulle (RG0), kurai nav nekādu kaitējumu, vai nu RG1, kad kaitējums ir minimāls. RG2 nozīmē, ka ir jau kāds nopietnāks kaitējums, un tad jau ir jābūt norādītam, kādam jābūt drošam attālumam no gaismas avota, lai tas neradītu bojājumus acīm. RG3, visticamāk, veikalos nebūs, jo tādas pārdot nedrīkst," skaidroja Felcis-Kaipšteins. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti