Ābolu svētkos Dobelē par jaunu produktu izveidi godina pētnieci Segliņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Dobelē aizvadīti vienpadsmitie "Ābolu svētki", kuros tradicionāli pasniedz arī augstāko apbalvojumu augļkopības nozarē – "Ābolu ordeni". Par ieguldīto darbu jaunu produktu ražošanā šogad to saņēma Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa. Ražošanā un tirdzniecībā nonākuši vairāk nekā desmit viņas radītie produkti no augļiem un dārzeņiem.

Pirmais ābeļdārzs Dobelē esot iestādīts jau 17. gadsimtā pie Dobeles pils. 20. gadsimta vidū ceriņu dārza izveidotājs un selekcionārs Pēteris Upītis Dobelē sāka veidot ģenētisko resursu kolekcijas dārzu, bet mūsdienās iesākto turpina un attīsta Dārzkopības institūts.

Dārzkopības institūta direktore Inese Ēbele norādīja: "Mūsu dārzā mēs rūpējamies par Latvijas genofondu. Tas nozīmē – par visām ābeļu šķirnēm, kas vien aug Latvijā. Mūsu kolekcijā ir vairāk nekā 1000, bet selekcijas darbā tiek izmantotas pat 3000–4000 variācijas."

Pārstrādes un bioķīmijas nodaļas vadītāja Dalija Segliņa jau vairāk nekā 20 gadus ik dienu strādā arī pie jaunu produktu izveides. Tā tapis arī ābolu un upeņu ievārījums  bērnudārziem ar samazinātu cukura daudzumu, kur galvenais esot pareizā šķirņu izvēle.

Segliņa stāstīja, ka šo gadu laikā izveidoti vairāk nekā 20 jauni produkti, bet lielākais gandarījums esot par jauno produktu nonākšanu  ražošanā. Tomēr to panākt esot liels izaicinājums.

Dobeles "Ābolu svētki"
Dobeles "Ābolu svētki"

"Atrast ražotāju, kuram tas būtu interesants, no vienas puses, un, no otras puses, protams, – ekonomiskais. Lūk, šo salikt kopā. Pārnest no laboratorijas uz ražošanu un lai uzņēmumam būtu ekonomiski, un, no otras puses,  lai man kā pircējam būtu izdevīgi – tas ir vislielākais izaicinājums," viņa teica.

Pašreiz ražošanā un tirdzniecībā esot nonākuši vairāk nekā 10 produkti.

Par ieguldīto darbu tradicionālajos "Ābolu svētkos" Dalija Segliņa saņēma augļkopības nozares augstāko apbalvojumu "Ābolu ordeni".

Dārzkopības institūta direktore skaidroja: "Ļoti bieži ābols tiek tā pārstrādāts, ka viņa vērtīgākās īpašības saglabājas, bet paskatoties mēs pat nenojaušam, ka tur ir tā ābolu bāze, un īpašs talants tajā ir šī gada "Ābolu ordeņa" saņēmējai Dalijai Segliņai, kas spēj bioķīmiski izpētīt un izdomāt tehnoloģiju, lai tās saglabātos."

Godinot Dobeles dārza izveidotāju Pēteri Upīti un paplašinot Dārzkopības muzeja āra ekspozīciju, tradicionālajos Ābolu svētkos atklāts arī jauns vides objekts – "Ābols". Kā stāstīja akmeņkalis Libērijs Peļņa, tas veidots no vietējā laukakmens, bet spožums esot panākts, to rūpīgi apstrādājot.

Dobeles Augļkopības saimniecībā selekcionārs Pēteris Upītis sāka strādāt 1948. gadā. 2011. gadā viņa darba turpinātāji  – Dārzkopības institūts – iedibināja jaunu tradīciju, rudens ābolu ražu sagaidīt ar "Ābolu svētkiem".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti