Aicina klēpjiem plūkt un izdaiļot māju ar krāšņajām, bet invazīvajām lupīnām

Latvijas Dabas fonds (LDF) sociālajos tīklos izplatījis aicinājumu ievākt, nest mājās un likt vāzēs daudzlapu lupīnas - krāšņos, bet invazīvos augus, kas pļavās un smiltājos izspiež vietējās sugas.

Lupīnas dažādākajās krāsās zied no maija beigām līdz jūnija vidum. Visbiežāk tās atrodamas maz izmantotās vai pamestās pļavās, atmatās, ceļmalās, nogāzēs, mežmalās un skrajās priežu audzēs, kā arī meža kvartālu stigās.

"Plūc lupīnas, cik vari!" aicināja LDF. "Tā mēs varam samazināt lupīnu skaitu, kas nogatavina sēklas, samazināt to invāziju, palīdzēt dabai. Un izdaiļot māju, iepriecināt draugus un sevi!"

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

LDF norāda, ka savulaik lupīna Latvijā apzināti ievesta kā dekoratīvs augs. Vēlāk izmantota kā vērtīga lopbarības kultūra, ieviesta arī rekultivācijas un augsnes uzlabošanas nolūkos, sēta koku plantācijās kā slāpekļa piesaistītāja.

Daudzlapu lupīna bagātina augsni ar slāpekļa savienojumiem, tāpēc lupīnu audzēs drīz vien sāk augt citi slāpekli mīlošie augi, piemēram, nātres, vībotnes un usnes. Tā rezultātā tiek nomākti un pamazām izzūd vietējie augi.

Visvairāk tiek ietekmētas pļavu un smiltāju augu sugas. Arī mežos daudzlapu lupīnas stipri izmaina tur augošo sugu daudzveidību, taču gaismas trūkuma dēļ blīvos lapkoku mežos daudzlapu lupīnas ar laiku iznīkst. Daudzlapu lupīnu audzēs samazinās arī kukaiņu, piemēram, tauriņu sugu daudzveidība, norāda LDF. 

Tikmēr uztura speciāliste un uzturzinātnes maģistre Ksenija Andrijanova rakstu sērijā "Kas labs pākstī?" atklāja, ka lupīnas ir vērtīgs lopbarības augs, ko neformāli dēvē par ziemeļu soju.

Tomēr visas lupīnu šķirnes nav vienādas – citas satur tik daudz nevēlamo savienojumu – alkaloīdu – ka dzīvnieku barībai tomēr nav piemērotas.

"Lupīnām ir pākstis ar sēklām, kurām, kā pākšaugiem pienākas, ir augsts olbaltumvielu saturs. Ēd šo produktu ne vien lopi, bet arī cilvēki. Portugālē un Spānijā lupīnas ir uzkoda pie alus. Libānā sāļas lupīnu sēklas pasniedz kā uzkodu pirms pamata maltītes. Klīst baumas, ka Vācijā var atrast no lupīnām ražotas vegāniskās desas. Parasti kulinārijai izvēlas saldākas lupīnu šķirnes, kurām nav rūgtas piegaršas. Šis fakts gan nenozīmē, ka drīkst piestāt ceļmalā un ēst šos augus nepagatavotā veidā," pastāstīja Andrijanova.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti