Šobrīd ir laiks, kad visskaistāk zied dažādas krāšņas puķes un krūmi, tāpēc tiem, kas vēlas savā dārzā ko iestādīt vai pārstādīt, ir īstais brīdis to darīt. Iegādājoties stādus šobrīd, tos varēs novērtēt pilnā krāšņumā.
"Ir puķu stādīšanas un pārstādīšanas laiks šobrīd. Vajag braukt uz audzētavām! Turklāt kamēr pavasarī nevienam nav laika runāties ar klientiem, šobrīd tirgotājam ir vairāk laika pastāstīt par katru puķi. Burvīgi šobrīd zied gan ehinācijas, gan kalimēras, gan kaķumētras, gan flokši," pauda Kaminska.
Dārzkope norādīja, ka daudzgadīgās puķes jau atkal nākušas modē. Viņa arī aicināja cilvēkus nebaidīties tās stādīt savos dārzos. Protams, rudens un ziemas periodā dārzam ir nepieciešami skujeņi un citi augi, taču pavasarī un vasarā tomēr vajag arī puķes. Galu galā tieši tās piesaista dārzam labvēlīgās apputeksnētājas – bites.
Viņa arī norādīja, ka šobrīd vērojams graudzāļu "sprādziens".
"Graudzāles tagad tiešām zied ļoti skaisti. Es domāju, ka tiem, kam varbūt ir kaut kādi tādi dārzi, kuros puķes neaug, tad graudzāles var stādīt," ieteica Rožukalne.
Mūsdienās nopērkamas ļoti dažādas graudzāles – gan saulainām, gan ēnainām vietām. Katrs var izvēlēties savam dārzam piemērotāko. Graudzāles jebkuram dārzam dos vieglumu un gaisīgumu.
"Ļoti skaisti ir graudzāļu dārzi. Tagad arī pilsētu apzaļumošanā tās var redzēt ļoti daudz. Es vienmēr saku – staigājiet pa Rīgas parkiem un skatieties, smelieties idejas, kā var visu savienot un ko, kā var apstādīt, jo tiešām mūsu parki kļūst arvien skaistāki," aicināja Rožukalne.
Tajā pašā laikā, lai dārzs pēc kārtīgas graudzāļu un puķu sastādīšanas neizskatītos nekārtīgs un haotisks, jāievēro zināmi pamatprincipi.
"Ir jāskatās, lai būtu smuka kompozīcija. Tam ir pieejami dažādi špikerīši, ko paskatīties. Ir skaisti, kad dārzkopis spēlējas ar faktūrām, kad šaurai, garenai lapai blakus ir platāka lapa, kad puķe ar plakanu ziedu, šķīvjveida ziedu, ir blakus garenam ziedam," stāstīja Kaminska.
Tāpat ir jāievēro, kuri augi iederas dārza priekšpusē jeb pirmajā rindā, bet kuru vieta ir aizmugurē – otrajā vai trešajā rindā.
"Piemēram, miķelītēm ļoti bieži vasaras otrajā pusē ir jau plikas, brūnas kājas, [tāpēc] neliekam nekad tās pirmajā rindā. Noliekam tās otrajā rindā. Priekšā tām ir tik daudz ko stādīt – kaķumētras, tiarellas. Nevajag baidīties, ir ļoti daudz ilgi ziedošas daudzgadīgās puķes," skaidroja Kaminska.
To, kur katra puķe labāk iederēsies, var atrast dažādos kompozīciju špikeros internetā vai jautāt tirgotājiem.
Kad puķes sastādītas un pārstādītas vēlamajās kompozīcijās, dārzā nedrīkst aizmirst arī par rudenī pašu svarīgāko darbu – mēslošanu.
"Šogad viss ir agrāk – vēl arvien viss ir agrāk. Tā ka ne puķu pārstādīšanu, ne mēslošanu neievelkam pārāk vēlu šogad," uzsvēra Kaminska.
Dārzkopības veikalos mūsdienās pieejams dažāda veida bioloģiskais un organiskais mēslojums, un katrs noteikti var atrast savam dārzam piemērotāko. Īpaši labi, ja rudens mēslojumā būs palielināts kālija, fosfora un magnija daudzums.
"Tie ir trīs elementi, kas tagad dārzam visvairāk ir vajadzīgi. Pērkot mēslojumu, ļoti cītīgi skatāmies, kas uz tā rakstīts. Svarīgi, lai nebūtu slāpekļa piedevas – slāpekli tagad nevar dot, jo slāpeklis izdzīs augus, tie sāks augt, un tad tiem ir iespēja nosalt. Šobrīd dārzs gatavojas ziemai, viss nobriest, slāpeklis momentā visu sabojās. Jābūt ļoti uzmanīgiem," uzsvēra Rožukalne.
Ja nav vēlmes vai laika iedziļināties mēslojuma mikroelementu sastāvā, vienkārši jāizvēlas tāds, uz kura rakstīts – rudenim, ieteica dārzkopes. Tad kļūdīties nebūs iespējams.