Dienas ziņas

Streiks par algām paralizē dzelzceļa un gaisa satiksmi Vācijā

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Brīdina par riskiem, pērkot sēklas ārzemju internetveikalos

Ar tomātu un paprikas sēklām no internetveikaliem ārpus ES var atvest ļoti bīstamu augu slimību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pasūtīt tomātu vai paprikas sēklas no Ķīnas, Indijas vai vēl kāds valsts, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības, sākotnēji varētu šķist lētāks risinājums. Eksperti brīdina, ka šādā veidā skopais var samaksāt nevis divreiz, bet vairākas reizes dārgāk. Līdz šim Latvijā nav konstatēts tomātu brūnplankumainības vīruss, bet, iegādājoties nesertificētas sēklas un augus, šo slimību var ievazāt arī pie mums. Rezultāts tam būs, ka siltumnīcā vai piemājas dārzā tomātus un papriku nebūs iespējams izaudzēt vairākus gadus.  

Šis ir brīdis, kad gādīgas saimnieces un saimnieki sāk gatavoties pavasarim un domā, ko pēc tam, kad iestāsies siltāks laiks, stādīt siltumnīcās.

Valsta augu aizsardzības dienesta (VAAD) Augu karantīnas departamenta direktore Gunita Šķupele norādīja, ka "tagad ir pienācis laiks tomātu un paprikas sēšanai, lai izaudzētu stādus. Tieši ar šīm sēklām var atvest ļoti bīstamu slimību, kas ir tomātu brūnplankumainības vīruss, kurš var bojāt visu ražu, kas ir siltumnīcā".

Šobrīd šis vīruss Latvijā nav konstatēts, bet tas jau ir fiksēts tepat kaimiņos Igaunijā, Krievijā, arī Polijā.

Dārzeņkopības speciāliste Mārīte Gailīte stāstīja, ka "augiem slimības tāpat kā cilvēkiem ir bezmaz vai parasta lieta. Jautājums ir, vai šīs slimības Latvijā jau ir un mēs mākam ar tām cīnīties, vai arī pretlīdzekļu nav. Augu vīrusi un baktērijas nav ārstējami. Cilvēkam var izrakstīt kaut kādas zāles, augam tādu nav".

Šis vīruss uzkrājas augsnē. No kompostkaudzes putni un grauzēji to var pārnēsāt tālāk pie kaimiņiem. Arī laputis, kamenes un bites to var aiznest tālāk.

Vīruss saglabājas arī nezālēs, norādīja Mārīte Gailīte.

"Dievs ar to balandu, bet pēc tam viņš var atnāk arī uz kartupeļiem, uz citiem kultūraugiem, atnākt uz petūnijām. Jo vairāk šo vīrusu pēta visa pasaule, jo vairāk saimniekaugu viņam atklājas. Ja šī infekcija ienāks Latvijā un saglabāsies, pienāks brīdis, kad tomātus šādā augsnē audzēt nevarēs. Lielsaimniecība tiks pie izturīgām šķirnēm, pasaulē parādās pirmie izturīgie hibrīdi. Bet amatieri pie šiem hibrīdiem netiks vēl 20 gadus noteikti," sprieda speciāliste.

Eksperti aicina ļoti rūpīgi iegādāties augu sēklas no valstīm, kas nav Eiropas Savienībā. Jā, nereti iegādāties sēklas no Ķīnas vai Indijas ir lētāk, bet viens no iemesliem, kāpēc tās maksā mazāk, ir fitosanitārā sertifikāta neesamība.

VAAD Augu karantīnas departamenta direktore  Gunita Šķupele skaidroja, ka gadījumā, "ja jūs gribat sēklas pasūtīt no Ķīnas, no Lielbritānijas vai no citām valstīm ārpus Eiropas Savienības, ir jābūt dokumentam, kas ir fitosanitārais sertifikāts un apliecina, ka sēklas ir pārbaudītas un brīvas no jebkādiem kaitīgiem organismiem. Varam iekulties lielās nepatikšanās. Viss labi domātais un lēti pirktās sēklas var atnest postu visā siltumnīcā ne tikai vienu gadu, bet vairāku gadu garumā."

Eksperti aicina iegādāties augu sēklas Latvijas veikalos. Tās būs pārbaudītas, un dažādus vīrusus šādā veidā iegūt nevarēs.

Tas pats attiecas uz sīpolaugiem, sākot ar puķu sīpoliem un beidzot ar ķiplokiem.

"Sīpoli ir bīstami ar to, ka viņi var pārnēsāt dažādus kaitīgos organismus, kas ir augsnē. Un līdz ar to bojāt ne tikai augu izskatu, kāds viņš varētu izaugt, pieņemsim, puķes, tulpes, lilijas, dālijas, bet arī pārnēsāt šo organismu, un pēc tām tanī vietā arī var nekas neaugtu turpmākos gados," brīdināja Gunita Šķupele.

Šajā gadījumā skopais maksās nevis divas reizes, bet krietni dārgāk. Pāris gadus iztikt bez pašu audzētiem tomātiem savā siltumnīcā nav lētāku sēklu vērts pasākums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti