Kā labāk dzīvot

Miega kvalitāte: kāpēc nepieciešams kārtīgi izgulēties

Kā labāk dzīvot

Trešo gadu norisināsies "E-komercijas zvaigzne"

Ir laiks sākt darbus, lai savas zemenes ēstu jau maija beigās

Martā laiks stādīt zemenes, lai maijā tās varētu ēst. Dārzkopju padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Piemērotākais laiks sākt stādīt zemenes, lai jau maija beigās varētu ēst pašu audzētas ogas, Latvijā ir marts. To vislabāk darīt dubultās plēves siltumnīcā, piemērotā substrātā ar pH līmeni no 5,5 līdz 6, izvēloties kvalitatīvus frigo stādus no vietējiem zemeņu audzētājiem, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica agronoms Guntars Dzērve un Dārzkopības institūta pētniece Ieva Kalniņa.

ĪSUMĀ:

  • Zemenes var audzēt dubultplēves siltumnīcā ar substrātu, kas atbilst pH līmenim no 5,5 līdz 6.
  • Ieteicams izvēlēties kvalitatīvus frigo stādus, lai nodrošinātu labu ražu.
  • Zemeņu stādīšanu siltumnīcā var sākt jau martā, jo tad ir jau gana siltuma un gaismas.
  • Dubultās plēves siltumnīcas ir vispiemērotākās zemeņu audzēšanai.
  • Starp abām plēves kārtām jābūt trīs līdz piecu centimetru platai gaisa spraugai, lai nodrošinātu pareizu gaisa cirkulāciju siltumnīcā.
  • Dubultās plēves siltumnīcas ir ilgmūžīgas un var kalpot 10–15 gadus.
  • Zemeņu audzēšana siltumnīcā paredz stingru tīrību un kārtību, lai izvairītos no slimībām, kukaiņu uzbrukumiem un puvuma.

Darbi jāsāk jau martā

Gadu no gada maija beigās vai jūnija sākumā plašsaziņas līdzekļi sacenšas cits ar citu, lai paziņotu, ka tirgū ir pieejamas šogad pirmās Latvijā audzētās zemenes. Lai tik agri ogas būtu gatavas, to audzēšana būs jāsāk tagad, jo marts Latvijā ir piemērotākais laiks, kad sākt steidzināt zemenes. 

"Patiešām, marts ir optimālais laiks, kad sākt, jo diena tūlīt būs vienāda garuma ar nakti, siltums un temperatūras ārā ir jau pietiekoši augstas, lai dubultā plēves siltumnīca siltumu noturētu iekšā. Ja mēs vēl šo zemeni esam uzlikuši uz plaukta, vai kā moderni saka – renē, tad arī temperatūra substrātā vai podā [būs atbilstoša]. Teiksim, vakardien mūsu siltumnīcā bija vairāk kā 12 grādi jau podā. Gaismas daudzums jau arī gandrīz ir pietiekams, un zemenes sāk lēnām mosties," stāstīja Dzērve. 

Vienlaikus, lai zemeņu stādi izaugtu kvalitatīvi un pietiekami ražīgi, nepieciešamas zināšanas par to, kādi apstākļi tām ir vispiemērotākie. 

"Ja skatāmies tās problēmas, viss jau sākas ar pamatu – ar siltumnīcu, substrātu un stādu. Ja gribam audzēt siltumnīcā un būt veiksmīgi, tad viena lieta ir dzīves pieredze, bet pamata lietas, kas mums būs vajadzīgas, ir zināšanas," uzsvēra Dzērve. 

Siltumnīca

Vispiemērotākās agro zemeņu audzēšanai ir dubultās plēves siltumnīcas. Starp abām plēves kārtām jābūt trīs līdz piecu centimetru platai gaisa spraugai. 

"Mūsu skaistie piemājas dārzi, kur ir polikarbonāta siltumnīcas, – tajās būs grūti. Tās ir skaistas, bet tas arī ir viss. Polikarbonāta siltumnīcas ātri uzkarst un tikpat ātri arī atdziest. Mūsu gadījumā temperatūrai jābūt stabilai. Vislabākā ir plēves siltumnīca ar dubulto kārtu. Tās ir kvalitatīvas plēves siltumnīcas, kas ir arī ilgmūžīgas – 10–15 gadi," skaidroja Dzērve. 

Vienlaikus šādas siltumnīcas prasa stingru tīrību un kārtību iekšpusē, lai izvairītos no puvuma, slimībām un kukaiņu uzbrukumiem. Jārēķinās, ka tāpēc zemeņu audzēšana siltumnīcā var prasīt vairāk darba nekā uz lauka, atzina Dzērve. 

Substrāts

Dzērve norādīja, ka galvenā substrāta īpašība, ar kuru jābūt īpaši uzmanīgiem, ir pH līmenis – zemenes jūtas labi tad, ja tas ir robežās no 5,5 līdz 6. Izcili, ja substrāts ir bagātināts ar perlitu, kas irdina zemi, lai zemeņu saknes labāk elpotu. 

"Šādā gatavā substrātā labā lieta ir, ka, lai sāktu zemenes augt un veiksmīgi attīstīties, tās pamata lietas jau ir iekšā. Un tas, mūsuprāt, ir ļoti labs risinājums – profesionāls, gudrs un ar zināmu garantiju," vērtēja Dzērve. 

Substrātu gan vēl var papildināt ar kādu no Latvijā ražotajām mikroogranismu piedevām, piemēram, trihodermīnu. 

"Tas teiciens pie mums ir tāds, ka dod zemenei kājas mitrumā, bagātībā un galvu sausumā, vēsumā, tad būs garšīgas, saldas ogas," Dzērve uzsvēra. 

Zemenes audzējot podos, vienlaikus svarīgi, ka zem tiem ir izveidoti caurumi ūdens drenāžai, lai nenoslīkst. Īpaši karstā laikā ogām jādod papildus barības vielu šķidrums un ūdens, bet būtiska būs arī siltumnīcas vēdināšana. Savukārt ar tikko iestādītu stādu laistīšanu jāuzmanās.  

"Pirmais brīdis, kad jūs iestādāt pavasarī zemenes, tad atkarībā no stādu kategorijas, konteinera stādiņus ar visu sakņu kamolu jūs jau drīkstat sākt piebarot, bet, ja jūs iestādāt frigo stādu, kas ir ar kailām saknēm, tad tas tajā brīdī jāaplej un pēc tam kādu laiku tas jāliek mierā – citreiz teikts, ka pat 10 dienas. Līdz pat ziedēšanai substrātam jābūt viegli mitram. Kad ir ziedēšana, tad jau pamatīgāk ņemam un laistām," skaidroja Kalniņa. 

Stādi

"Ja mēs runājam par kvalitāti, patiešām viss sākas ar zemeņu stādiem. Šī pasaule ir palikusi mazāka. Arī tādi mazi audzētāji kā mēs varam apvienoties un Nīderlandē nopirkt kvalitatīvus stādus no audzētavas, kas audzē stādus trešajā vai ceturtajā paaudzē. Tādā veidā mēs dabūjam kvalitatīvu izejmateriālu," atzina Dzērve. 

Viņš norādīja, ka vislabāk izvēlēties frigo stādus. Frigo ir uz lauka izaudzēts stāds, kuru izrok jau pēc ziedpumpuru ieriešanās novembrī-decembrī; tad tam apgriež lapas, dzinumus, attīra no augsnes un ievieto plēves maisā, ko savukārt ieliek kastē. Kastes ievieto dzesēšanas telpā ar nemainīgu temperatūru -1...2 grādi pēc Celsija. Tā stādus var uzglabāt 6−8 mēnešus līdz stādīšanas datumam.

Tad, kad nepieciešams, stādus nosūta audzētājam, un tas tos divu dienu laikā iestāda siltumnīcā, kurā stāds lēnām sāk mosties. Vienlaikus jābūt uzmanīgiem – diez vai lielveikalos tirgotie frigo stādi būs kvalitatīvi, brīdināja Dzērve. 

"Visvairāk mani pārsteidz un pat tracina tie frigo stādi, kuriem ir tikai nosaukums "frigo stādi", kas mētājas pie lielveikalu kasēm. Un vēl trešajā nedēļā tam joprojām nosaukums ir frigo stāds, kaut tas jau ir sapuvis. Kvalitatīvs frigo stāds ir izņemts no saldētavas, ielikts kādā no piegādes kanāliem, saņemts trīs dienu laikā un nākamo divu dienu laikā iestādīts. Tā ir ideāla pieeja, lai no kvalitatīva frigo stāda izaudzētu kvalitatīvas ogas," viņš skaidroja. 

Speciālists ieteica stādu iegādē sadarboties ar mazajiem audzētājiem, kas ar saviem stādiem labprāt dalās. Tā arī ļoti nelielos daudzumos, pēc viņa teiktā, iespējams iegādāties kvalitatīvu produktu. 

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti