Pārliecināt mājas iedzīvotājus – grūts uzdevums
Konkursā "Energoefektivākā ēka Latvijā" mājas vecākais Valainis saņēma žūrijas atzinību par ēkas atjaunošanas projekta vadību – izcilu piemēru ilgtspējīgai domāšanai, sekmējot ne tikai resursu taupīšanu, bet arī radot ērtu un sakoptu vidi.
Tieši viņš kā mājas vecākais bijis iniciators tam, ka renovācija ir vajadzīga, jo lielajai 12 stāvu mājai ir vairāk nekā 30 gadi. Arī liftu stāvoklis vairs nebija apmierinošs.
"Māja tomēr bija savu laiku nokalpojusi, jo ir runa par paneļiem, kuru siltumizolācija jau ir zudusi. Siltums gāja ārā pa visām šuvēm. Tad nu vācāmies kopā un mēģinājām runāt, ko darīt. Process ilga kādus divarpus gadus, kamēr savācāmies, kamēr izveidojām projektu, saskaņojām," stāstīja Valainis.
Viņš atzina, ka mājas iedzīvotājus par renovāciju pārliecināt bija grūts uzdevums, jo daudzi vienkārši neticēja, ka tās rezultātā tiešām būs kāds liels ieguvums. Dienā, kad bija jāpieņem gala lēmums par renovāciju un jāsavāc paraksti, lai banka šim projektam izsniegtu kredītu, nepieciešamo 70% vietā bija 68%.
Tas ir skaitlis, ar ko jārēķinās jau sākotnēji, teica Smirnovs. Kamēr lēmuma par renovāciju pieņemšanai nepieciešams 50% +1 mājas iedzīvotāju atbalsts, bankas, lai izsniegtu kredītu, prasa jau 70%. Viņiem tajā vakarā pietrūka burtiski pāris balsu, bet aktīvie mājas iedzīvotāji negrasījās padoties.
"Mēs ar Viktoru un vēl vienu kaimiņu, kurš bija iesaistījies, staigājām pēdējā vakarā vēl pa visu māju, meklējot cilvēkus, kuri tomēr būtu gatavi uzklausīt, kādi ieguvumi būs pēc renovācijas," stāstīja Smirnovs.
Beigās, par spīti tam, ka pāris vajadzīgos iedzīvotājus pārliecināt tā arī neizdevās, banka nāca pretī un kredītu tomēr piešķīra arī pie 68%, un renovācija varēja notikt.
Jauna pieredze arī būvniekiem
Par mājas dizainu un visiem tehniskajiem risinājumiem, tostarp arī materiālu izvēli, atbildēja arhitekts, kurš izstrādāja gan vizuālo, gan tehnisko projektu. Mājas iedzīvotājiem to atlika vien apstiprināt, bet būvniekiem – realizēt.
Publiskajā iepirkumā par tiesībām realizēt šo projektu uzvarēja Jelgavas uzņēmums "SIA Tools Vendor". Iepriekš šī uzņēmumā pieredzē bijušas tikai deviņu stāvu mājas, stāstīja būvnieks, Jelgavas uzņēmuma "SIA Tools Vendor" vadītājs Andris Vaišļa.
"Līdz šim visas renovētās mājas bija līdz deviņiem stāviem. Attiecīgi tas bija liels izaicinājums.
Bija jāizdomā, kā mēs tur [augšā] tiksim, kā padosim visus materiālus un tā tālāk. Bet, kā redzam, rezultāts ir labs. Mēs paši esam ļoti apmierināti," stāstīja Vaišļa.
Arī mājas iedzīvotāji uzsvēra, ka ar rezultātu un būvnieku darbu ir apmierināti.
"Beigās mūs rezultāts patiešām iepriecināja. Kad sākās ekspluatācija un palaida siltumu, tad pagājušajā sezonā bija skaidri redzams, ka mums,
salīdzinot ar tāda paša tipa blakus mājām, siltuma ekonomija aukstākajos mēnešos ir vairāk nekā divas reizes. Tas ir pilnīgi megavatstundās redzams," norādīja Valainis.
Valainis sacīja, ka celtnieki visu izdarījuši pēc plāna, māja izskatās skaisti, un arī viņš pats ir apmierināts. Īpašs prieks ir par jaunajiem, skaistajiem un drošajiem liftiem.
"Esmu novērojis, ka pat tīrība liftos pēc renovācijas ir krietni uzlabojusies. Vairs nav ne papīrīšu, ne izsmēķu. Labi, pa retam kaut kas parādās, bet tā globāli ir uzlabojusies arī mūsu attieksme un disciplīna pret īpašumu," piebilda Smirnovs.
Viss pašu rokās
Valainis atzina, ka lielu atbalstu mājas renovācijas plānošanā un īstenošanā sniedzis Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldes tehniskais direktors Oļegs Kukuts.
"Viss process notiek tikai ar dzīvokļu īpašnieku līdzdalību, jo vispirms ir vajadzīgs dzīvokļu īpašnieku lēmums, lai piedalītos šādā procesā.
Vispār Jelgavā mēs esam atjaunojuši jau 40 daudzdzīvokļu mājas, kas ir izkliedētas pa visu pilsētu," stāstīja Kukuts.
Viņš piekrita, ka nekustamo īpašumu pārvaldniekiem jāiegulda diezgan liels izglītošanas darbs, lai dzīvokļu īpašnieki nonāktu līdz lēmumam par renovāciju.
"Mēs veicam tādus kā skolotāja pienākumus. Mēs stāstām dzīvokļu īpašniekiem un apmācām, kas ir vajadzīgs. Mēs rīkojam sapulces un seminārus. Renovācijas cikls pilsētā masveidā sākās jau 2010. gadā, kad parādījās pirmās programmas. Jau no tā laika mēs apmācām dzīvokļu īpašniekus un darbojamies šajā lauciņā," stāstīja Kukuts.
Kukuts atzina, ka blakus renovētajai 12 stāvu mājai Pasta ielā 34 atrodas vēl divas tāda paša izmēra un stila mājas, kuras arī ir uzrunātas un mudinātas domāt par renovāciju, bet tajās vēl nekas nenotiek.
"Viss ir atkarīgs no pašiem dzīvokļu īpašniekiem.
Ja dzīvokļu īpašnieki izprot nepieciešamību, ka viņiem tas ir vajadzīgs, un saprot, ka nekustamais īpašums, šī māja, pieder viņiem pašiem, tikai tad kaut kas var notikt.
Bet joprojām ir tāds priekšstats, ka varbūt pārvaldnieks ir atbildīgs, varbūt valsts vai pilsēta. Nē, šīs mājas pieder dzīvokļu īpašniekiem, un līdz ar to tikai no viņu rocības un līdzdalības viss ir atkarīgs," uzsvēra Kukuts.