Kurzemes dārzkopis: Pret salnām var cīnīties ar mitrumu

Kurzemē sala postījumu būs mazāk nekā Vidzemes pusē, spriež dārzkopības speciālists un Ēdenes dārza saimnieks Māris Narvils no Gramzdas. Arī viņa stādījumos redzamas sala pēdas, taču ar agroplēvi apsegto persiku ziediem sals šķiet nebūs nodarījis skādi.

Kurzemes dārzkopis: Pret salnām var cīnīties ar mitrumu
00:00 / 04:27
Lejuplādēt

Tik ilgstoši sala periodi un tik zemu temperatūru tiek piedzīvoti reti.

"Tiks iestādīts kārtējais persiks, šķirne `Inka`. Kolekcijā ir vairāk nekā desmit šķirnes, tagad var redzēt, kur no salnām esam sargājuši ziedošos `Maira`, `Spura`, `Sočnij`. Cerams, ka būs izdevies nosargāt," stāsta Narvils.

Kolekcijas dārzu Gramzdā viņš sāka veidot 2017. gadā, izmantojot meža dārza principus, kur augi mijiedarbojas. Ja filmētu ar dronu no augšas, izskatītos pēc mandalas, stāsta dārzkopības speciālists. Tāds salnu periods, kāds ir šogad, reti kad ir piedzīvots.

"Tik ilgstoši pasargāt ir gandrīz neiespējami, Kaukaza plūmītes, pīlādzim pat lapas apsala. Tas, ja ir atsevišķas naktis, tā ir bijis, bet tik ilgstoši."

Persikus viņš bija apklājis ar agroplēvi. To noņemot, atrodam pumpurus un ziedus, kas nav apsaluši, taču, kur agroplēve nav bijusi, zaru galos mazās lapiņas ir nokaltušas.

"Te var redzēt, viss brūnais ir apsalis. Šī ir diezgan izturīga saldā ķirša šķirne. Vietām, kur sāk ziedēt tikai tagad, tur viss ir kārtībā. Paskatīsimies, vesels. Viens persiks šķiet, ka ir aizmeties. Ar ābelēm izskatās, ka nebūs problēmas, bet Vidzemē teica, kur bija pat -7 grādi, postījumi būs. Kurzemē būs mazāk."

Laistīšana ne vienmēr var finansiāli attaisnoties, spriež Narvils, taču tā ir viena no metodēm, kā pasargāt augus.

"Lielāka auguma virs pusotra metra, bojājumi būs mazāk, mazākie augi būs cietuši, pasargāt var ar agrotīkliem, smidzināt, kas samazina grādu ietekmi, svarīgi, lai būtu mitrums, kā redzams, paliek jau sauss.

Augi sausumā cieš vairāk. Mitra augsne, ūdens uzsūc siltumu un pasargā. Laistīšana, kad ziediņu ietveram ledus kapsuliņā ir dārga un ūdens ietilpīga."

Svarīgi veidot aizvēju dārzos, turpina Māris.

"Viss ciet aizstādīts, ka aukstais gaiss nevar uzplūst. Te, kur ir visi lielie koki, salnas nebija, zem vainagiem viss izdzīvo. Tas, ka jaunmodīgos dārzos nav aizsargjoslas, kas palīdz uzturēt mikroklimatu, nav pareizi.

Vaimanāt audzētājiem, ka ir salnas... Ir jāsaprot riski. Ja salnas nāks un neesi neko darījis, lai profilaktiski pasargātu, ražas nebūs."

Savā kolekcijā Narvils stāda dažādus augus, kas nav raksturīgi Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, šogad viņš iestādīs divas dažādu šķirņu hurmas. Dārzā aug valrieksti, kas veido pirmo stāvu, tad zīdkoki, plūškoki, kam sekos ogulāju krūmi, arī zemenes esot vairāk nekā desmit dažādas šķirnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti