Kā labāk dzīvot

Apskauj un sarunājies. Palīdzība pārāk satrauktam ģimenes loceklim pandēmijas laikā

Kā labāk dzīvot

Emocionālā ēšana: ja nevari neēst, izvēlies veselīgākus našķus

Dārza darbi: Steidzamākie darbi siltumnīcā

Nedienas ar stādiem: dārzniece iesaka risinājumus

Gatavošanās siltumnīcu sezonai daudziem nozīmē arī stādu izlološanu, kas nereti sagādā dažādas rūpes. Uz dārzkopības entuziastu jautājumiem par nedienām ar stādiem atbildēja dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūna Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot".

ĪSUMĀ

Gatavojam siltumnīcu sezonai!

Augu mājas dezinficēšana - kā to veikt?

Kāpēc ir svarīgi mērīt augsnes PH līmeni un kā tas darāms?

Kā atrisināt nedienas ar stādiem?

Kā tomātus un gurķis mēslo ar reņģēm?

Kā siltumnīcā apkarot virzu?

Divas trīs nedēļas siltumnīcā ir sasētas dažādas sēklas, puķītes, arī tomāti, bet nekas nedīgst. Naktis Vidzemē ir aukstas, dienā kastītes apsegtas ar stiklu un ir karstas. Šīs sēklas ir aizgājušas bojā vai arī var turpināt gaidīt, kamēr kas izdīgs?

Sēklas bojā nebūs aizgājušas, bet tās vēl ir gaidīšanas režīmā. Sēklas ietekmē temperatūras svārstības – tās vēl nav gatavas dīgt. Ja grib paātrināt dīgšanu, jārūpējas, lai visu diennakti ir silts. Var turpināt gaidīt dīgšanu, bet pēc nedēļas vai divām sēklas varētu jau būt aizgājušas bojā.

Sēklu sēšana. Attēls ilustratīvs.
Sēklu sēšana. Attēls ilustratīvs.

Esmu siltumnīcā iesējis dilles un redīsus, turu tiem virsū balto agroplēvi. Viss ir sadīdzis, bet neko daudz neattīstās garumā.

Agroplēvi pa dienu varētu ņemt nost un atstāt tikai naktīs, jo caur to zemi nav iespējams uzsildīt tik labi kā ar tiešiem saules stariem. Redīsi būs veselīgāki, ja tie saņems tiešos saules starus. Tie gūs spēku, attīstīs lapas un saknītes.

Redīsi. Ilustratīvs attēls.
Redīsi. Ilustratīvs attēls.

Tomātus iesēju aprīļa pirmajā nedēļā. Kā apturēt to stiepšanos? Aug kā traki!

Tie jūt pavasari un saulīti. Stiepšanos var apturēt tikai ar temperatūru. Naktī tai jābūt ne augstākai par 10–12 grādiem, dienā var atļauties vairāk, saulainās dienās nedaudz virs 18, bet apmākušās dienās – ap 16. Protams, arī jāvēdina telpas.

Ja stādi jau stiepjas, tos var sākt rūdīt, radināt pie citiem apstākļiem – uz dažām stundām aiznest uz siltumnīcu vai ārā piesaulē. Taču nevajag pārsteigties – tiešie saules stari caur logu darbojas citādi nekā tiešie saules stari ārā. Stādus var apdedzināt. Jābūt ļoti uzmanīgiem – izaudzēt stādu ir viens, bet norūdīt un pieradināt pie citiem apstākļiem ir ļoti liela atbildība. Istabā loloto stādu var iznīcināt dažu stundu laikā, iznesot ārā tiešos saules staros.

Tomāti pirktajā substrātā labi aug, bet lapas kļūst lillā. Kas tur varētu būt par problēmu?

Netiek uzņemts fosfors. Tas notiek vēsa laika dēļ vai arī, iespējams, augsnē šīs vielas trūkst. Taču tā kā tie aug dūšīgi, vainīgs, visticamāk, ir klimats, kas neļauj fosforu uzņemt pilnvērtīgi. Tā nav liela bēda –  tiklīdz būs atbilstoša temperatūra, zilums uz lapām izzudīs. Vēl iespējams variants, ka tā ir šķirne, kurai ir zili kāti un uz lapām tāda kā zila sarmiņa.

 

Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2020. gada 26. aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti