Dienas ziņas

Dabas muzejā aplūkojama vistu izstāde

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Kuldīgā veido vecpilsētas dārzu maršrutu

Kuldīgā veido vecpilsētas dārzu maršrutu

Vienu dobes galu vēl krāšņo rudens ziedi, bet otrā jau tiek stādītas sīpolpuķes, kuru ziedi priecēs pavasarī. Lai Kuldīgas vecpilsētā atjaunotu senās tradīcijas, iedzīvotāji aicināti savus dārziņus mājas priekšā vai pagalmā veidot vēsturiskajā stilistikā. Viens dārza piemērs jau izveidots pie Kuldīgas restaurācijas centra, bet nu atbalsts rasts trīs privātu dārziņu veidošanai. Pavasarī iecerēts tos apvienot vienotā maršrutā, lai ikvienam interesentam radītu prieku un rosinātu arī citus iesaistīties.

Kuldīdzniece Sandra Janmeija ir viena no to puķu dārzu īpašniecēm vecpilsētā, kura piekritusi sava lolojuma iekļaušanai maršrutā. Šo dārziņu viņa kopj septiņus gadus. Kad vēl dzīvojusi laukos, bijis pat 500 gladiolu, arī daudz dāliju. Sandra priecājas, ka ar dārznieka padomu ziedu stādījumi kļūs vēl krāšņāki. Jau šobrīd sezonas laikā tūristi bieži vien piestājot, lai te fotografētos.

Kuldīgas vecpilsētas dārzi.
Kuldīgas vecpilsētas dārzi.

"Man ļoti patīk ziedi, bet man nepatīk, kā saka, vāzei. Man patīk, ka viņa zied dārzā. Un tad es iznāku un priecājos dārzā," sacīja Sandra.

Pārmaiņas piedzīvos arī Valdas Briekmanes dārziņš. Tas ir tieši pie viņas dzīvokļa logiem, mantots no tantes. 

"Kā saka, kā tāda vizītkarte. Ir turpinājums, tālāk bišķiņ pielabots, vīriešu rokas, restauratoru rokas redzējums. Un, jāsaka, arī dārzniecei tas redzējums. Es biju aizrāvusies ar spraudeņu saspraušanu, bija sabiezinātā puķu dobe. Viņa savu vērtību tikai vēl iegūs," dārziņu raksturoja Valda. 

Šobrīd pie Kuldīgas restaurācijas centra ir izveidots viens tradicionālā dārza piemērs, kādā stilistikā kuldīdznieki tos iekopa 19. un 20. gadsimtā.

Tie bija neatņemami vecpilsētas ainavai, tomēr padomju gados šī tradīcija bija tikpat kā izzudusi. Pašlaik finansējums piesaistīts trīs dārziņu labiekārtošanai. To saimniekiem palīdzēs gan ar stādiem, gan nožogojuma izveidi, gan dārznieka padomu.

"Tad ir jāsaprot, kādas krāsiņas mēs atstājam dārzā un kādu papildinājumu, lai dārzs arī ziedētu visu sezonu. Es vairāk palīdzu [ar padomu], ja pārstāda augus, kur viņi labāk jutīsies, arī augsnes ziņā, gan saule, pusēna, kur labāk novietot. Bet tas, kā to izjūt, lai nepazūd tā odziņa un dārza raksturs, tas lai paliek saimniecēm," par projektu pastāstīja dārzniece Solveiga Zīle.

Kuldīgas vecpilsētas dārzi.
Kuldīgas vecpilsētas dārzi.

Biedrības "Kultūras projektu koordinācijas centrs" valdes priekšsēdētāja Ilze Zariņa norādīja, ka mērķis ir maršrutā iekļaut pēc iespējas dažādākus dārzus:

"Mums jau ir padomā, ar mums iedzīvotāji sazinās, kam šī ideja ir ieinteresējusi. Mēs tādu ierobežojošu limitu neesam likuši, bet esam paši jau noskatījuši, arī uzrunājuši Katrīnas draudzi, kam ir ļoti skaists baznīcas dārzs.

Tā doma ir savākt dažāda rakstura, dažādu noskaņu dārzus un apvienot vienā maršrutā."

Dārziņi savam pirmajam košajam iznācienam būs gatavi nākamā gada pavasarī, kad pirmās būs uzziedējušas sīpolpuķes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti