Siltumnīcā briest raža, dārzā vēl ziedu košums. Babru ģimenes miera oāze Latgales pusē

"Mārtiņmājas 1" ir Babru ģimenes miera oāze Rēzeknes novada Maltas apvienības Feimaņu pagastā. Saime tiešām ir ļoti kupla – mamma Veronika, trīs meitas un divi brāļi jau katrs ar savām atvasēm. Ikdienā mājā dzīvo mamma un vecākais brālis Ivars, bet meita Skaidrīte ar ģimeni šeit pavada brīvdienas, ko velta nevis atpūtai, bet gan radot jaunas idejas pagalma labiekārtošanai un puķu dobēm, uzturot dārzu un siltumnīcu, kā arī ģimenes mazo muzeja stūrīti. Kopā visa kuplā saime mājās sapulcējas svētkos, lai baudītu jauku un ģimenisku kopābūšanu.

ĪSUMĀ:

  • Radoši izpausties Skaidrītei palīdz vīrs ar zelta rokām, kurš īsteno kvēlākās idejas.
  • Sētu varētu saukt arī par "Akmeņmājām", jo ar akmentiņiem ir aizpildītas dobes un laukumi.
  • Skaidrītei ir izveidota rožu aleja, kur saimnieces lolotākajām puķēm ir savs stāsts.
  • Tāpat ir iekārtots arī muzeja stūrītis, kur glabājas dažās senlietas no dzimtas kādreizējās sadzīves.
  • "Mārtiņmājās 1" nupat ir pabeigs liels projekts – pašu rokām celta pirtiņa, bet citi projekti vēl tikai plānos.
  • Skaidrīte uzsver, – lai cik aizņemti mēs būtu, savai īstajai sirdslietai laiks vienmēr atradīsies.

Šobrīd mājās visaktīvāk saimnieko Skaidrīte ar meitām. Skaidrīte ir latviešu valodas skolotāja Maltas vidusskolā, taču viņas dzīve ir kā aktīvais skrējiens, kuru piepilda teātra vadīšana un tautas dejas, bet, kā viņa pati uzsvēra, sirdslieta tomēr ir puķes un mājas pagalma labiekārtošana, kas pieprasa daudz laika. Taču tam, kas tiešām patīk, laiku var atrast vienmēr.

Viņa uzskata, ka mīlestība pret puķēm nākusi no mammas, un nu šis uzdevums – aprūpēt mājas pagalmu – ir nonācis pie Skaidrītes, kura no māsām dzīvo vistuvāk mammai.

Skaidrīte norādīja, ka viņa nav mācījusies dārznieku kursos, un viss, kas redzams mājas apkaimē, ir tikai un vienīgi viņas pašas izdoma. Turklāt idejas īstenot palīdz viņas vīrs Dainis, kuram, kā pati smejoties norādīja Skaidrīte, "rokas aug no pareizās vietas".

“Mārtiņmājas 1” pagalma atpūtas stūrītis
“Mārtiņmājas 1” pagalma atpūtas stūrītis

Skaidrīte stāstīja, ka visas pagalmā esošās puķes lielākoties ir dāvinātas. Viņa arī pati saka, ka labprāt svētkos saņem ko tādu, ko var iestādīt ārā. Daudzas puķes ir dāvinājuši skolēni, kā arī ģimenes locekļi, kuri jau zina, kas Skaidrītes sirdij tīk.

Mājas pagalmā atrodas arī vasaras piknika vieta, kur tiek baudīta daba un jauki pavadītas siltās dienas. "Lauku mājas ir kā atpūta. Pārsvarā visu vasaru esam te," viņa stāstīja.

Skaidrīte kopā ar meitu ir sataisījušas "bruģīša variantu" ap puķu dobītēm no akmentiņiem. Saimniece smējās, ka vispār sētu vajadzētu saukt par "Akmeņmājām", jo pagalmā ir salasīti visi akmeņi, kas apkārt bijuši, arī no tālākām apkaimēm. "No ezera esam pat veduši. Patiesībā šķiet, cik tur tos akmeņus vajadzētu, lai aizpildītu dobīti, bet, kad tu sāc likt, izrādās, ka vajag ļoti, ļoti daudz," viņa sacīja.

Pērn pie mājas tika uzstādīts Latvijas karoga masts, kuru pat iesvētīja priesteris. Tāpat netiek atmesta ideja, ka kaut kad līdzās Latvijas karogam otrā mastā plīvotu arī Latgales karogs.

no labās Skaidrīte, meita Egija Terēze, māsīca Sandra un vecākā meita Laura Marija
no labās Skaidrīte, meita Egija Terēze, māsīca Sandra un vecākā meita Laura Marija

Siltumnīcas labumi

Pie mājas atrodas arī dārzs un siltumnīca. Skaidrīte sacīja, ka dārzs šogad jau ir nedaudz samazināts, jo saime nespēj apēst lielo ražu. "Mamma uztraucās par to, ka samazinājām dārzu, bet nevar jau visu apēst. Iespējams, tas ir padomju laika sindroms, kad visu laiku liekas, ka būs par maz," viņa sprieda.

Arī siltumnīcā briest bagātīga raža – tomāti, paprikas, gurķīši. Saimniece piemetināja, ka šogad paprikai ir visai interesanta forma – "ļoti garas, ka pilnīgi spiežas zemē". Tāpat siltumnīcā aug arī tomātu šķirne "Malinowy Rodeo", kas līdzinās "Vērša sirdij".

"Vakar nosvēru, viens svēra 600 gramus. Zariņi tik tievi, bet notur tos smagos augļus," par īpašo tomātu šķirni sacīja Skaidrīte.

Tomāti “Malinowy Rodeo”
Tomāti “Malinowy Rodeo”

Tāpat siltumnīcā aug arī mazie ķiršu tomātiņi, kuru saimniece dēvē par "melnajiem princīšiem".

Blakus dārzam atrodas arī dobīte, kas neapzināti sanākusi Latvijas formā. Saime to tā arī iesaukusi "Latvijas dobe". Tajā dobītē vairāk zaļo ēnmīļi, jo dobīte slēpjas koka paēnā, apklāta ar sūnām. Tajā vien ir kāda problēma – dobē bieži ciemojas gliemeži, kuri mielojas ar zaļumiem.

"Latvijas dobe"
"Latvijas dobe"

Rožainā aleja

Skaidrīte atzina, ka ir īsta rožu fane. Gar māju viņai ir ierīkota pašai sava "rožu aleja", kur iestādītas visdažādāko šķirņu un krāsu rozītes.

"Meita saskaitīja, ka mums ir 30 rozes! Ir ļoti daudz jaunu. Šogad viena ir dāvināta dzimšanas dienā.  Ja ir podiņos, es tās vienmēr arī iestādu. Piemēram, no "Maxima" rozītēm, kas ir kastītē, izaug ļoti skaistas rozes. Man meita jau teica: "Mammu, nu tu jau vienmēr atradīsi iemeslu, lai nopirktu rozi,"" smaidot sacīja Skaidrīte.

Teju katrai rozītei ir savs stāsts. Viena ar oranžīgu pieskaņu dāvināta meitai 18 gadu svinībās. Vēl cita ir ļoti simboliska ar nosaukumu "Marija Tērēze" (Mariatheresia).

"Nopirku šo rozīti ar šādu nosaukumu. Likās kaut kas ļoti pazīstams. Tad sapratu – vienai meitai vārds ir Laura Marija, bet otrai Egija Terēze. Sanāk, meiteņu otrie vārdi," sacīja Skaidrīte.

Saimniece norādīja, ka rozes pārsvarā ir ļoti izturīgās, tām svarīga ir pārziemošana. Pēc pārziedēšanas tās vienmēr tiek "pabarotas". Protams, ir arī dažas cimperlīgākas, bet kopumā, lai rozītes ziedētu, tās visu laiku jāapgraiza.

Rožainā aleja
Rožainā aleja

"Man viena radiniece teica: "Nesaprotu, es atbraucu pie tevis un tev vienmēr viss ir tīrs un sakopts. Kā tu visu paspēj?" Es viņai atbildēju, ka tās taču ir puķes. Ja tu ap viņām visu laiku pa drusciņai čubinies, tad vienmēr viss būs labi!" skaidroja Sarmīte.

Sieviete norādīja, ka šis ir īstens flokšu gads, jo saaudzis ļoti daudz. Tāpat interesanta viņai šķiet pagalmā esošā hortenzija. Hortenzijas gan ir ļoti cimperlīgas, kā arī uz ziemu tās tiek nestas iekšā pagrabā. Pagājušo gadu šī hortenzija bijusi zila, bet tagad tā iekrāsojusies rozīgā tonī.

Babru ģimenes saimniecība "Mārtiņmājas 1"
Babru ģimenes saimniecība "Mārtiņmājas 1"

Muzeja stūrītis

Laika gaitā saime mājas teritorijā – šķūnī, bēniņos, darbnīcā – atraduši vairākas interesantas un labi saglabājušās senlietas, kas kādreiz kalpojušas kā palīgi dažādos saimnieciskos darbos. Lai saglabātu senās vērtības, Babru ģimene ierīkojusi nelielu muzeja stūrīti, kur savu vietu atradis gan mammas vērpjamais ratiņš, gan graudu sētuve, gan tēta alus muca, sviesta kuļamais, sirpis, zirgu rati un citas lietiņas.

Babru ģimenes muzeja stūrītis
Babru ģimenes muzeja stūrītis

Katrai no lietiņām ir arī savs stāsts, piemēram, alus muca, iespējams, varētu būt no kādas lielākas alu ražotnes, jo tā tiešām ir ļoti labi saglabājusies. Turklāt Skaidrīte to ir nokrāsojusi ar laku, lai izskatītos vēl labāk un svaigāk. Ģimenē tētis brūvēja alu, kas bijis ļoti garšīgs. Arī vērpjamais ratiņš – sētā tika turētas aitas, un no vilnas mamma taisījusi pašiem savu dziju. Agrāk tika audzēta arī labība.

Skaidrīte ļoti priecājas par šī stūrīša iekārtošanu, jo priekšmeti ir ne tikai kā vērtīgas ģimenes vēstures liecības, bet arī ļoti labi izskatās kā dekori, kas papildina pagalmu. Priekšmeti ir izvietoti ārā visu vasaru, bet ziemā tiek rūpīgi uzglabāti iekštelpās.

Viss prasa laiku

Ģimenei ir ļoti daudz plānu, kā varētu atjaunot un labiekārtot sētu, bet tam visam vajadzīgs laiks.

Šogad tika pabeigts viens lielāks projekts – pirtiņa. Skaidrīte norādīja, ka tas lielākoties ir vīra darbs un ieguldījums, jo pat flīzes ir taisītas pašu rokām. "Tas tiešām bija vīra lielais sapnis, lai būtu savu pirtiņa," sacīja Skaidrīte.

Ienākot pirtiņā, jūtama tīrības un koka smaržas, kas tiešām liek gribēt uzkavēties.

Arī māja šobrīd gaida savu kārtu, lai tiktu atjaunota. Darbi notiek maziem soļiem, bet tas ir svarīgi, ka bērni neaizmirst savas dzimtās mājas un atgriežas šeit.

Babru ģimene – no kreisās mamma Veronika, dēls Ivars un meita Skaidrīte
Babru ģimene – no kreisās mamma Veronika, dēls Ivars un meita Skaidrīte

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti